fbpx
Таг: Роберт Поповски

таг: Роберт Поповски

Владата го зголеми просторот за политички реклами во предизборната кампања во медиумите од 10 на 15 часа

Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски на денешната прес-конференција потврди дека времето за платено политичко рекламирање во медиумите за време на изборната кампања е зголемено од 10 на 15 часа. Владата на вчерашната седница донесе измени и дополнувања на Уредбата со законска сила за прашања поврзани со изборите за пратеници во Собранието на РСМ на 15...

Владата со три услови до медиумите за субвенции за придонесите на плата

Владата има три услови под кои стопроцентно ќе ги покрива придонесите на плата на вработените во медиумите и медиумските куќи, телевизиите, радиодифузерите, печатените медиуми, како и електронските интернет портали. Ова денеска на прес-конференција го истакнаа вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи и министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски. Првиот услов е медиумите кои ги намалиле платите...

ИРИ и понуди на Владата експертиза за лажните вести

Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, денеска се сретна со претставници на Меѓународниот републикански институт (ИРИ), Олин Ветингтон, член на Управниот одбор на ИРИ, Овен Паун, директор на ИРИ за Македонија и Илина Мангова, заменик-директорка на ИРИ за Македонија. „Стратешките заложби за транспарентност и борбата со лажните вести мора да продолжат и понатаму, без оглед на тоа...

Поповски: Гарантираме нулта толеранција за насилство, напади, уцени и притисоци врз новинарите

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски денеска се обрати на регионалната работилница на тема „Новинарството за безбедносните предизвици во новото време“ што се одржа во хотел „Мериот“. Поповски истакна дека во време кога има чести појави на екстремизам, екстремно насилство и тероризам, последиците ги чувствуваат граѓаните и поширокото општество. „Медиумското известување и новинарските истражувачки стории за феномените на насилниот...

Тимоние се надева дека ќе се надмине големата политичка поларизација во медиумите

На денешната средба со министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност Роберт Поповски, францускиот амбасадор, Кристијан Тимоние, истакнал дека има подобра атмосфера во областа на медиумите и изразил надеж дека во наредниот период ќе се надмине големата политичка поларизација во оваа сфера за сметка на професионалноста. Околу финансирањето на медиумската изборна кампања, Поповски на средбата со Тимоние истакнал дека власта...

Поповски: Сѐ уште постојат центри на влијание и на отпор за нормалното информирање во МРТ

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, се обрати на тема „Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги - влијанието на обезбедените услови за институционална и уредувачка независност на НРТ“, во рамките на вториот ден од јавната дебата посветена на „Финансирање, управување и регулација на Јавниот сервис – НРТ“. Поповски се осврна на важноста на реформите во сферата на...

Конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“: Транспарентноста е клуч за довербата во институциите

Во организација на Фондацијата „Метаморфозис“, денеска започна 15. Меѓународна конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“. Конференцијата која продолжува и утре се одржува во „Холидеј Ин“ е завршен настан на четиригодишниот проект ACTION SEE (Одговорност, технологија и мрежа на институционална отвореност во Југоисточна Европа) во кој седум организации од Западниот Балкан и Обединетото Кралство ги соединија своите напори за промовирање...

Утре и задутре Меѓународна конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“

Во организација на Фондацијата „Метаморфозис“, утре и задутре (27 и 28 ноември) во хотелот „Холидеј Ин“ во Скопје ќе се одржи 15. Меѓународна конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“. Конференцијата е завршен настан на четиригодишниот проект ACTION SEE (Одговорност, технологија и мрежа на институционална отвореност во Југоисточна Европа) во кој седум организации од Западниот Балкан и Обединетото Кралство ги соединија...

Меѓународна конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“ следната недела во Скопје

Во организација на Фондацијата „Метаморфозис“, на 27 и 28 ноември во хотелот „Холидеј Ин“ во Скопје ќе се одржи 15. Меѓународна конференција „E-Society.mk – Отворени институции и отчетност“. Конференцијата е завршен настан на четиригодишниот проект ACTION SEE (Одговорност, технологија и мрежа на институционална отвореност во Југоисточна Европа) во кој седум организации од Западниот Балкан и Обединетото Кралство ги соединија своите...

Со платформата „Отворени финансии“ граѓаните ќе имаат увид во трошење на нивните пари во буџетот

Во Македонија конечно се отвори државниот трезор на Министерството за финансии и на увид на граѓаните ги ставаме минатите, сегашните и сите идни финансиски трансакции на буџетските корисници од буџетот, рече денеска премиерот Зоран Заев на промоцијата на веб-платформата Отворени финансии. „Електронскиот систем на трезорот го поврзавме со веб-платформата која ја нарековме Отворени финансии, во која може да се најдат...

Јавноста „бомбардирана“ од лажни вести, најмногу ги има на Интернет

Актуелната состојба со ширењето лажни вести во земјава е сериозна, што треба да влијае на преземање мерки за справување со ваквиот проблем. Воведувањето на  медиумската писменост во образовниот процес во земјава е една од мерките што треба да се преземат, беше споменато на денешната јавна дискусија на тема „Вклучувањето на медиумската писменост во образованието“. Министерот задолжен за комуникации, отчетност и...

Бурни реакции по најавата за вклучување на владата во борбата против дезинформациите

Најавата на владата за отворање фронт против лажните вести и ширењето дезинформации преку социјалните мрежи и традиционалните медиуми предизвика лавина од реакции во јавноста. Опозицијата препозна намера за цензура на медиумите, а иницијативата на владата наиде на критики и повик за внимателност од страна на претставниците на медиумските организации. Веднаш по прес-конференцијата на премиерот Зоран Заев (24.07.2019), на која тој...

Влада: Медиумската сфера е ослободена од политички притисоци

Со Законот за АВМУ, како законска основа со која што се гарантира слободата на медиумите, се обезбедува професионален и транспарентен избор на членовите на Програмскиот совет на МРТВ, како и професионализација на АВМУ, рече денеска министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски на одбележувањето на Светскиот ден на слободата на медиумите, во организација на Секретаријатот за Европски прашања. „За...

Владата поддржa 11 печатени медиуми со 692.000 евра

Министерот без ресор, задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски денеска на прес-конференција во Владата, ги соопшти резултатите од реализацијата на средствата од Програмата за поддршка за печатење и дистрибуција на печатените медиуми за 2018 година. Од вкупно 13 пристигнати барања, одобрени се средства на 11 новинско-издавачки компании, при што, согласно критериумите, им се распределени 42.568. 620 денари (692.173...

Поповски до Десир и Која: Опозицијата ги блокира медиумските реформи

Министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, на вчерашната средба со претставникот на ОБСЕ за слобода на медиумите Харлем Дезир и со новоименуваниот шеф на мисијата на ОБСЕ во нашата земја, амбасадорот Клеменс Која, се пожалил дека опозицијата со блокирањето на новиот Закон за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги во собраниската процедура, ги блокира медиумските реформи. На средбата...

Поповски: Јавноста ги знае сите информации за истрагата за Никола Саздовски

Роберт Поповски, министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентост, по многуте реакции во јавноста и социјалните мрежи за водењето на истрагата за убиството на 21-годишниот скопјанец Никола Саздовски, кој на 29 јуни беше брутално претепан на автобуска постојка во Автокоманда и вчера почина, порача дека јавноста е навреме информирана за истрагата за случајот. Поповски, во соопштението, изразувајќи го сочувството на...

Владата ги повика граѓанските организации внимателно да ги следат сите јавни набавки

Ги повикуваме сите граѓански организации внимателно да ги следат сите постапки на јавните набавки, со една цел, колку што е можно повеќе да ги отстраниме сите сомнежи како се прават постапките, рече министерот задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, на денешната прес-конференција, на која, со министерот за здравство, Венко Филипче, генералниот директор на ЕЛЕМ, Драган Миновски и...

Форум за справување со дезинформации денеска ќе се одржи во Велес

Денеска во Велес ќе се одржи Форум за јавни политики на тема „Справување со дезинформациите - комбиниран пристап на властите, граѓанското општество и медиумите за долгорочни решенија“, во големата сала на Општина Велес со почеток во 10 часот. „На Форумот, во одделни панел дискусии, ќе се обратат Роберт Поповски - министер задолжен за комуникации, транспарентност и отчетност,  Дамјан Манчевски - министер...

Спасовски: Не се расчистени 15 случаи на напади врз новинари

Петнаесет случаи за напади врз новинари сѐ уште не расчистени, соопшти министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска на прес-конференција во владата. – Во последните неколку години имавме бројни напади на новинари. МВР направи анализа за да се утврди на кое ниво се истрагите досега. Се утврди дека во одредени постапки пропуштени се дејствија кои требало да бидат направени во...

Поповски: По 10 години, конечно повеќе критички текстови од пофалби во медиумите

По 10 години има повеќе критички текстови отколку пофалби во медиумскиот простор, порача денеска министерот без ресор задолжен за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, на редовната владина прес-конференција. – Го одбележуваме овој ден на медиумите, во демократска, слободна и европски ориентирана Република Македонија. За прв пат, после 10 години, ќе има можеби повеќе критички текстови од пофалби, укажувања, сугерирања...

Колапсот на Клинички ја прегоре Градска болница: 150 итни пациенти оперирани за 10 дена

Полни корпи со чаршави, кебиња и перници во ходникот на приземјето на Универзитетската клиника по хируршки болести „Св. Наум Охридски“, попозната како „стара Градска болница“, сведочат за напливот на итни...