fbpx
Таг: роаминг

таг: роаминг

Македонците поопуштено ќе користат интернет во ЕУ – роамингот поевтини за третина

Од 1 октомври стартуваше примената на пониските цени во просек за една третина од цената која што сега ја плаќаат македонските граѓани за мобилен интернет преку роаминг кога патуваат во европските земји. Од Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) информираат дека започнало намалувањето на цените за дата податоци во роаминг на Северна Македонија со земјите од ЕУ. „Намалувањето на...

Адеми: Регионалната соработка не може да ја замени интеграцијата во ЕУ

Иако инклузивната регионална соработка е важна на нашиот пат кон членство во ЕУ и е во насока на градење на меѓусебни односи, базирани на толку посакуваните европски вредности, таа не може да го замени нашето зачленување во европското семејство, порача претседателот на собраниската Комисија за европски прашања, Арбер Адеми на регионалниот настан „Унапредување на Берлинскиот процес преку парламентарна дипломатија“. На...

Потпишан договорот за поевтин роаминг во ЕУ, во иднина ќе дојде и до целосно укинување на роамингот

Премиерот Димитар Ковачевски денеска во рамките на Самитот Западен Балкан - Европска Унија во Тирана, заедно со лидерите од Западен Балкан присуствуваше на потпишување на договор за пониски роаминг цени. Со овој договор од идната 2023 година Република Северна Македонија, Албанија, Србија, Црна Гора, Косово и БиХ ќе имаат пониски тарифи во роаминг со земјите од ЕУ, соопшти Владата. Тоа...

Мишел на самитот во Тирана: Иднината на ЕУ е со Западен Балкан

Претседателот на Европскиот Совет, Шарл Мишел, пред почетокот на самитот ЕУ-Западен Балкан изјави дека станува збор за историски ден не само за Тирана, туку и за односот на ЕУ со Западен Балкан. Тој порача дека иднината на Европската унија е со Западен Балкан, како и дека денеска на самитот ќе бидат потпишани конкретни договори за побезбедна иднина. „Ова ќе биде...

Денеска се укинува роамингот помеѓу земјите од Западен Балкан, но условите треба да се проверат со операторите

Од денеска се укинува роамингот помеѓу земјите од Западен Балкан. Корисниците на македонски броеви ќе може да ги користат своите телефони за разговори под истите услови како во Северна Македонија, кога се во Србија, БиХ, Црна Гора, Косово и Албанија, доколку сакаат да повикаат број во Македонија или одговорат на повик од мобилен број од земјава. Сепак, за сите детали,...

Шаќири: Од 1 јули ќе се укинат тарифите за роаминг за граѓаните на 6-те земји од Западен Балкан

Инспирирани од Европската Унија, воспоставивме и создадовме средина каде што сите граѓани на земјите од Западен Балкан ќе можат безбедно да ги користат своите мобилни телефони за да остваруваат повици, да испраќаат пораки или да сурфаат на интернет низ сите земји во Западен Балкан без дополнителни трошоци од 1 јули, порача министерот за информатичко општество и администрација, Јетон Шаќири,...

На 1 јули се укинува роамингот помеѓу шесте земји на Западен Балкан

Почнувајќи од 1 јули, граѓаните нема да плаќаат за користење на роаминг услугите во шесте земји на Западен Балкан: Србија, Македонија, Црна Гора, Албанија, Косово и Босна и Херцеговина. На 4 април 2019 година, ресорните министри задолжени за дигитализација од земјите од Западен Балкан на Дигиталниот Самит во Белград, Србија го потпишаа регионалниот Договор за намалување на цените во роаминг. Како...

Тања Мишчевиќ: ЕУ покажа дека е одличен сојузник на Западен Балкан

Европската Унија е силен поддржувач и сојузник на регионот Западен Балкан, работи на зајакнување на единствениот пазар како најдобриот начин за излегување од непредвидената криза предизвикана од корона вирусот. Нашиот регион треба да го следи тој пример и да продолжи да работи на засилување и интензивирање на заедничките економски синергии коишто треба да бидат интегрален дел од стратегијата за...

Над 56 отсто од граѓаните на земјите од Западен Балкан сакаат во ЕУ

Повеќе од половина од граѓаните од земјите на Западен Балкан сакаат да бидат дел од Европската унија, бидејќи веруваат во ползата од ЕУ интеграциите, покажало најновото истражување на реномираното испитување на јавното мислење „Балкански Барометар 2019 година“, кое сè уште не е официјално објавено. Податоците ги соопшти генералната секретарка на Регионалниот совет за соработка (РСС), Мајлинда Брегу во текст објавен...

Паднаа цените на роамингот во Западен Балкан – наскоро и со ЕУ

klupa sonce senka mobilen lugje zheni
Покрај тоа што од денеска драстично паднаа цените на роaмингот помеѓу земјите од Западен Балкан, на пат е и договор со Европската унија за намалување на овие цени за граѓаните од земјите од регионот, соопшти денеска Регионалниот совет за соработка (РСС) кој посредуваше во постигнување на договорот. Во просек, цените за повик се намалени за 65 отсто додека цените за...

Потпишан регионалeн Договор за роамингот, до јули 2021 треба да се укине

Ресорните министри задолжени за дигитализација од земјите од Западен Балкан денеска на Дигиталниот Самит во Белград, Србија го потпишаа регионалниот Договор за намалување на цените во роаминг. Договорот е последниот формален чекор за постепено намалување на цените на роамингот во Западен Балкан, најдоцна до 1 јули 2021 година, кога тој треба да се сведе до нивото „како дома“, односно, практично...

Владата ги преименува ЕЛЕМ, Македонска пошта и МИА и одобри намалување на роамингот

На вчерашната 126-та седница, Владата вчера, меѓу другите точки, го прифатила нацртот на Договорот за понатамошно намалување на цените на роамингот во Западен Балкан и преименуваше три државни претпријатија. Според обврските од Преспанскиот договор,  новиот назив на АД  Македонска информативна агенција – Скопје во државна сопственост (МИА), отсега ќе биде АД Медиумска информативна агенција – Скопје во државна сопственост (МИА),...

Манчевски – Папас: Поевтин роаминг со Грција пред туристичката сезона

Цените на роамингот помеѓу нашата држава и Грција треба да се намалат во следните два месеци, односно пред почетокот на туристичката сезона, беше истакнато денеска на потпишувањето на Меморандумот за разбирање и намалување на цените на роамингот помеѓу министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и неговиот грчки колега Никос Папас. - Регулаторните тела на двете држави треба да...

Регионот ќе се дигитализира и ќе се намалуваат цените во роаминг

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски е домаќин на еврокомесарката за дигитална економија и општество Мариа Габриел, министрите и високите владини претставници од земјите од Западен Балкан и министерот за дигитални политики, телекомуникации и медиуми на Грција, Никос Папас. „На министерскиот ручек што се одржа денеска, се разговараше на повеќе теми, со посебен осврт на идејата за отворање...

Албанија и Косово ќе ги обединат царините и ќе го укинат роамингот

Владите на Косово и Албанија на денешната заедничка седница во Пеќ, Косово потпишаа девет договори и протоколи со кои, меѓу другото, во наредните шест месеци ќе се обединат царините и ќе се укине роамингот во меѓусебните телекомуникации. Потпишани се договори за меѓусебно признавање на возачките дозволи, за заедничка царинска контрола на граничниот премин Морина, за јавниот долг и заедничката соработка...

Манчевски и Папас разговарале за поевтинување на роамингот со Грција

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски во Софија со грчкиот колега, министерот за дигитална политика, телекомуникации и медиуми Никос Папас разговарал за намалување на цените за роминг помеѓу Македонија и Грција. Двајцата министри се согласиле заедно со операторите од Македонија и Грција да се сретнат во Македонија на крајот на јули, за да се разговара за конкретните решенија...

Поевтин роаминг кон ЕУ не значи целосно бесплатен роаминг, вели Манчевски

Министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на Саемот за мобилна технологија во Барселона ќе има средби поврзани со Дигиталниот самит во Скопје во април. На Дигиталниот самит, една од најавените теми ќе биде и дискусијата за поевтин роаминг помеѓу земјите од Западен Балкан и земјите од Европската унија. „Во Брисел сите европски оператори работат на оваа тема. Не знам дали конкретната...

Дигитално поврзување на граѓаните од Западен Балкан, тема на Самитот во април

Дигитализацијата и дигиталните знаења можат да бидат механизмот, преку кој, луѓето од Западен Балкан многу побрзо и полесно ќе може да се интегрираат во Европската унија, изјави министерот за информатичко општество и админстрација, Дамјан Манчевски на средбата со еврокомесарката Мариа Габриел во Софија. Тој додаде дека, токму дигитализацијата односно дигиталната интеграција на Западен Балкан е она што може да се...

Македонија и Бугарија договорија и потпишаа меморандуми за соработка во битни сектори

Владите на Македонија и на Бугарија денеска во Струмица, по заедничата меѓувладина седница, потпишаа серија спогодби за соработка од областа на одбраната, телекомуникациите, туризмот, енергетика и на економијата. Министрите за одбрана, Радмила Шекеринска и Красимир Каракачанов, потпишаа Протокол за соработка во спроведувањето обуки за припадници на АРМ во воентите школи во Бугарија и за интензивирање на соработката. Со потпишување меморандум, министерот...

Владата го одобрила намалувањето на цените на роамингот меѓу Македонија и Бугарија

Владата на Република Македонија одобрила проект на меморандум за разбирање помеѓу Министерството за транспорт, информатичка технологија и комуникации на Република Бугарија и Министерството за информатичко општество и администрација на Република Македонија, за намалување на меѓународните тарифи за роаминг за телекомуникациски услуги. Документот ќе биде потпишан на седницата на владите на двете држави што ќе се одржи утре во Струмица. Укинувањето на...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...