fbpx
Таг: расправа

таг: расправа

Во Собранието ќе се расправа за предлог-буџетот за 2016 година

Расправата по дополнетиот предлог-буџет за 2016 година, треба да почне денеска на пленарната седница во Собранието на Македонија. Како што соопшти министерот за финансии, Зоран Ставрески, основните карактеристики на предлог-буџетот за 2016 година, се намалување на буџетскиот дефицит од 3,6 проценти оваа година, на 3,2 проценти следната година. Зголемување на средствата за пензии, социјална помош и за капитални инвестиции, односно зголемување на...

Расправата за буџетот во Собранието закажана за 16 ноември

Расправата за буџетот е закажана за 16 ноември во 12 часот. - Владата го достави дополнетиот предлог за буџетот за 2016 година до Собранието на Република Македонија. Претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, свика нова пленарна седница за 16 ноември во 12 часот - соопштија од кабинетот на претседателот на парламентот.

Заврши амандманската расправа за буџетот за 2016 година

Собраниската Комисија за финансирање и буџет ја заврши амандманската расправа по предлог-буџетот за 2016 година. Од предложените 417 амандмани, во утврдениот рок од 10 дена разгледани биле 92 поднесени амандмани, од кои прифатени се четири. Денеска Комисијата за финансирање и буџет ќе расправа по предлог-законот за извршување на буџетот на РМ за 2016 година.

Жолчна кавга во грчкиот парламент околу спорот за името

Жестока расправија за иницијативите на грчкото министерство за надворешни работи околу решавањето на спорот за името ја прекина дискусијата на грчкиот парламент за гласање на мерките и на обврските договорени со европските партнери. Лидерот на неонацистичката партија Златна зора, Никос Михалолиакос, среде парламентарната дискусија обелодени документ, допис од министерот за надворешни работи, Никос Коѕиас, со кој се бара од партијата да...

Комисијата за финансирање и буџет ќе расправа за предлог-буџетот за 2016 година

Собраниската комисија за финансирање и буџет денеска ќе расправа за предлог-буџетот за 2016 година. Владата следната година планира да потроши 3,18 милијарди евра, што е 6 отсто повеќе отколку годинава. Вкупните приходи во буџетот за следната година се планирани на ниво од 176.804.000.000 денари, што е за 6 проценти повисоко од 2015 година. Основните карактеристики на предлог-буџетот за 2016 година, се...

Почнува расправата за гласање доверба на владата на Ципрас

Во грчкиот парламент денеска почнува тридневната собраниска расправа за гласање доверба на новата влада на СИРИЗА и на Независни Грци. Собраниската дискусија ќе почне со говор на премиерот Алексис Ципрас, кој ќе ја претстави владината програма, а ќе продолжи со излагања на секој од министрите, кои ќе ги претставуваат програмите и целите на секое од министерствата. Тридневната процедура ќе заврши...

Николов: ВМРО-ДПМНЕ оневозможува расправа за буџетот

Комисијата за финасирање и буџет ја одржа првата седница откако опозицијата се врати во Собранието, но пратениците од власта не дозволија расправа за измените во законот за буџети, предложен од опозицијата. Крсте Муковски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека биле сведоци на поканети невладини организации токму од Сорос, за кои, како што вели, „не знам од кои причини моите колеги од СДСМ само...

Трајанов бара собраниска расправа за Извештајот за посебни истражни мерки

Пратеникот и претседател на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, денеска до претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски, доставил предлог Извештајот за посебни истражни мерки за 2014 година на Јавното обвинителство да биде разгледан на наредната седница на Собранието. „Трајанов смета дека се работи за извештај за кој има огромен интерес кај граѓаните, особено од аспект на примената на посебните истражни мерки, можно кршење...

Повеќе од 200 амандмани на расправата за ребалансот на буџетот

Денеска во собраниската Комисија за финансирање и буџет, се одржува третото продолжение на амандманската расправа за ребалансот на буџетот за 2015 година. Поднесени се повеќе од 200 амандмани и тоа од пратеничката група на ДПА и од независната пратеничка Роза Топузова-Каревска.

Собранието денеска расправаше за два закона

Во рамки на првото продолжениe од 21. седница, Собранието на Република Македонија денеска го поддржа во прво читање предлог-законот за претворање на побарувањата на Република Македонија врз основа на платени обврски кон странски кредитори во траен влог во ЈП МЖ „Инфраструктура“ - Скопје и ја заврши расправата за предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за придонеси од задолжително социјално осигурување,...

Ковачевски: Членството во ЕУ во 2030 е амбициозна, но остварлива цел

Заменикот претседател на Владата за европски прашања Бојан Маричиќ заедно со Претседателот на Владата Димитар Ковачевски учествуваа на денешната работна средба со европратениците на групата на Социјалистите и Демократите...