fbpx
Таг: преземање

таг: преземање

Случајот „Маѓар телеком“ финишира во САД, кај нас заглавен во обвинителствата и во судовите

Во Македонија во моментов се водат две постапки за „Маѓар телеком“, кои, иако се почнати поодамна, намерно или не, никако да мрднат од мртва точка. Вчера поранешните директори на „Маѓар телеком“, Елег Штрауб и Андрас Балог, кои беа обвинети за водење тајни договори со премиер и со други лица од Македонија за да ја спречат конкуренцијата на телекомуникацискиот пазар, се спогодиле...

Берни Еклстоун „исфрлен“ по 40 години, Формула 1 во рацете на „Либерти медиа“

Берни Еклстоун, кој беше на врвот на Формула 1 речиси 40 години, сега е само почесен претседавач и советник на одборот на директори, откако „Либерти медиа“ го заврши преземањето на Формула 1 почнато во септември лани, јавија светските медиуми. Функцијата главен извршен директор што ја извршуваше Еклстоун сега е во рацете на претседателот на компанијата, Чејс Кери. Еклстоун во понеделникот изјави...

Сириската војска го зазеде стариот дел на Алепо

Сириската војска денеска ја презела целосната контрола над стариот дел на Алепо, кој беше држен од бунтовничките сили, соопшти сириската опсерваторија за човекови права со седиште во Лондон, јавуваат светските агенции. Сириската војска во стариот дел на градот, кој е втор по големина во Сирија, влегла вчера. Како што јавуваат агенциите, бунтовничките сили во последните две недели изгубиле две третини од...

Телекомуникацискиот гигант „Еј-ти енд ти“ го купува „Тајм Ворнер“ за 86 милијарди долари

Американскиот телекомуникациски гигант „Еј-ти енд ти“ (AT&T) објави дека ќе ја купи медиумската групација „Тајм Ворнер“ за сума од речиси 86 милијарди долари, јавуваат светските медиуми. Зделката, која е една од најголемите оваа година, сè уште чека одобрување од регулаторите, пренесува „Би-би-си“. Доколку преземењато помине, тоа ќе значи ставање под една капа на дистрибуциската мрежа на „Еј-ти енд ти“ со содржините од филмските...

КХВ го запре преземањето на „Макпетрол“ од „Балкан петролеум“

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) на денешната седница донесе заклучок да ја прекине постапката за издавање дозвола за преземање на „Макпетрол“ од страна на „Балкан петролеум холдинг лимитед“, соопштуваат од КХВ. Постапката била прекината заради, како што појаснуваат од комисијата, решавање на „претходно прашање“ кај друг надлежен државен орган. - Ако КХВ како орган што ја води постапката, наиде на прашање,...

ЗНМ: СЈО ќе помогне вистината да излезе на виделина во случајот за Зоран Божиновски

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја поздравува одлуката на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) со која бара да го преземе од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корпуција предметот против новинарот Зоран Божиновски, поврзан со случајот „Шпион“. Божиновски е во притвор од април, оваа година, откако беше уапсен во Нови Сад, Србија, а потоа екстрадиран во земјава. „Веруваме...

СЈО бара да го преземе случајот за Зоран Божиновски поврзан со „Шпион“

Специјалното јавно обвинителство денеска испратило барање до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција за преземање во своја надлежност на случајот против новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски. „Ова Јавно обвинителство денеска достави барање до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, за доставување на предметот против лицето З.Б., кој неодамна беше...

КХВ побара од „Балкан петролеум“ дополнителна документација за купување на „Макпетрол“

Комисијата за хартии од вредност (КХВ) побара од компанијата „Балкан петролеум“, понудувачот за купување на „Макпетрол“, да достави дополнителна документација пред да донесе конечна одлука дали ќе дозволи преземање на најголемата македонска нафтена компанија. Во наредниот период компанијата „Балкан петролеум“ треба да ги обезбеди дополнителните документи, а потоа КХВ ќе се изјасни дали досието е комплетирано. Ако се потврди дека понудувачот ја...

Словачка од денеска го презема претседавањето со ЕУ

Словачка од денеска го презема претседавањето со Европската Унија, кое ќе трае до 1 јануари 2017 година. Претходните шест месеци со ЕУ претседаваше Кралството Холандија. Главна тема на која ќе биде фокусирана Словачка, во текот на своето претседавање со Унијата, ќе биде кризата по референдумот во Велика Британија, на кој граѓаните одлучија земјата да ја напушти ЕУ. Словачкиот министер за надворешни...

Британска компанија сака да го преземе „Макпетрол“

Британската компанија „Балкан петролеум холдинг лимитед“ (Balkan Petroleum Holding Limited) сака да го преземе акционерското друштво „Макпетрол“ АД - Скопје по цена од 25.908 денари за една акција, се соопштува на Македонска берза. - Во согласност со член 22, став 1 од Законот за преземање на акционерските друштва, ги известуваме сите акционери на „Макпетрол“ АД - Скопје дека имаме намера да објавиме...

СЈО го презема случајот „Шпион“

Претставник од Специјалното јавно обвинителство, на денешното рочиште на Апелацискиот суд на кој се разгледуваше жалбата на осудените во случајот „Шпион“, рече дека предметот во своја надлежност го презема СЈО, пренесува „Нова ТВ“. Во случајот „Шпион“ се обвинети 19 луѓе, меѓу кои првообвинет е поранешниот разузнавач Марјан Ефремов, кој е осуден на 15 години затвор за шпионажа затоа што, според...

Обвинет во „Ровер“: Истата судијка нам ни одреди притвор, но не и на тие од „Титаник“

Денешното рочиште за случајот „Ровер“, во кој еден од обвинетите е поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, кој се товари за помаѓање убиство во 2001 година, е одложено, поради боледување на вториот судија. Поради ова, ниту Бошкоски не беше спроведен во судот од затворот во кој издржува затворска казна од пет години поради нелегално финансирање на изборна кампања, односно за случајот...

Рочиштето за „Ровер“ повторно одложено, се чека дали Јанева ќе го преземе предметот

И денешото рочиште од судскиот процес „Ровер“, во кое еден од обвинетите е и поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, е одложено. Како што пренесува „Телма“, рочиштето е одложено бидејќи судот ја чекал одлуката на специјалната обвинителка, Катица Јанева, околу преземањето на предметот. Ако Јанева донесе одлука Специјалното обивнителство да го води овој случај, тогаш судскиот процес повторно ќе...

Бачев: Имаме квалитетни докази дека пописот од 2002 година е фалсификуван

Претседателот на политичката партија Народно движење за Македонија, Јанко Бачев, денеска напладне до Специјалното обвинителство го достави предлогот со кој бара тоа да преземе предмет, по кривична пријава на партијата, за наводно фалсификување на пописот од 2002 година. - Станува збор за кривична пријава поднесена од Народно движење на Македонија на 24 септември 2009 година за фалсификување на пописот во...

И Бачев со барање до Јанева: Да се истражи фалсификувањето на пописот во 2002 година

Политичката партија Народно движење за Македонија денеска ќе поднесе предлог до Специјалното обвинителство за преземање на предметот за фалсификување на пописот во 2002 година, соопштуваат од партијата. Кривичниот предмет, како што информираат од НДМ, бил заведен во Јавното обвинителство на Република Македонија по кривична пријава што партијата, чиј лидер е Јанко Бачев, ја поднела на 24 септември 2009 година. Предлогот на...

Освен случајот Пуч, на Јанева чекаат Ровер, Диво Насеље, Шпион, Монструм и Телеком

Барањата што изминативе три месеци во најава ѝ беа упатувани на специјалната обвинителка, Катица Јанева, а се однесуваа на тоа таа да ги преземе сите случаи за кои постојат контроверзии во јавноста, сега и во официјална форма почнаа да пристигнуваат на нејзиното биро. Адвокатите на одбраната во случаите „Ровер“, „Диво Насеље“ и „Шпион“ бараат и за овие предмети да биде надлежно специјалното...

ЛДП: Јанева итно да го разгледа и да го преземе случајот „Монструм“

Либерално-демократската партија апелира до Специјалното јавно обвинителство итно да го разгледа случајот „Монструм“ и да го преземе во своја надлежност, се вели во соопштението на партијата. Оттаму наведуваат дека станува збор за крајно специфичен и чувствителен предмет, кој е трагичен по својот исход и за жртвите и за осудените. „Поради целосно нарушената легитимност на судскиот систем, на кој сведочиме сите како граѓани,...

Сопственикот на српски „Курир“ поднел кривична пријава против Борис Тадиќ

Радисав Родиќ, сопственик на српскиот весник „Курир“, денеска соопшти дека поднел кривична пријава против поранешниот претседател на Србија и на Демократската партија, Борис Тадиќ, и против уште други 22 лица, бидејќи, како што тврди, сакале да му го одземат весникот со помош на „апсења и уцени“. Родиќ соопшти дека кривичната пријава до обвинителството ја поднел за организиран криминал и оти...

„Самсунг“ ќе ја купи „Блекбери“

„Самсунг“ размислува да ја преземе компанијата „Блекбери“ и е подготвена да плати околу 7,5 милијарди долари, јавуваат светските агенции. Јужнокорејската компанија нуди од 13,35 до 15,49 долари за акција на „Блекбери“, што е од 28 до 60 отсто повеќе од нивната сегашна реална вредност на пазарот. „Самсунг“ најмногу е заинтересирана за патентите на „Блекбери“, а самата вест за состанок на челниците на...

Законот за реорганизација на министерствата го поддржаа 88 пратеници, меѓу кои и од ДУИ

Не е вистина дека за измените на Законот за организација и работа на органите на државната управа, предложен од Мицкоски, гласале 81 пратеник и дека истиот не добил поддршка...