fbpx

Рочиштето за „Ровер“ повторно одложено, се чека дали Јанева ќе го преземе предметот

-

И денешото рочиште од судскиот процес „Ровер“, во кое еден од обвинетите е и поранешниот министер за внатрешни работи, Љубе Бошкоски, е одложено. Како што пренесува „Телма“, рочиштето е одложено бидејќи судот ја чекал одлуката на специјалната обвинителка, Катица Јанева, околу преземањето на предметот.

Ако Јанева донесе одлука Специјалното обивнителство да го води овој случај, тогаш судскиот процес повторно ќе почне од почеток.

Бошкоски на последното рочиште, на 5 декември минатата година, презентираше транскрипти и други материјали за кои тврди дека содржат разговори што докажуваат дека неговото апсење за случајот „Ровер“ било наместено.

Тој рече дека преку неговиот адвокат, материјалите ќе ги достави до специјалната обвинителка, Катица Јанева.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Климатските промени не се нова „пландемија“, туку реалност и научно се докажани

Климатските промени беа во фокусот на Светскиот економски форум (СЕФ) во 2021 година, но тие се високо на агендата и во последниве години и тука нема ништо спорно. Наспроти...