fbpx
Таг: Претставнички дом

таг: Претставнички дом

„Украинците – топовско месо“ е дезинформацијата на Москва за американската помош за Украина

Изгласувањето на американската помош за Украина, Тајван и Израел прво во Долниот, па потоа и во Горниот дом на на американскиот Конгрес, беше главен мотив за реакциите од Москва во кои се содржат старите дезинформациски наративи. Овој настан, нападот на Иран врз Израел, како и несомнено изборите во земјава, придонесоа за засилен број дезинформации пренесени низ медиумите како изјави или пак...

САД одобри 61 милијарда долари за воена помош за Украина

Претставничкиот дом изгласа мерка со која одобри милијарди долари за воена помош за Украина, Израел и земји во југоисточна Азија, вклучувајќи го Тајван, пренесува Би-би-си. Мерката вклучува 61 милијарда долари за Украина, 26 милијарди долари за Израел, од кои 9 милијарди ќе се искористат за хуманитарна помош за Газа, и 8,1 милијарди за југоисточна Азија за „спротивставување на комунистичката Кина“. Украинскиот...

Претставничкиот дом на САД ќе гласа за голема помош за Украина, Израел и Тајван

По неколку месеци одложување, Претставничкиот дом на САД е подготвен да гласа за американска воена помош од десетици милијарди долари за Украина и Израел овој викенд. Предлогот предвидува 60,8 милијарди долари помош за Украина, 26,4 милијарди долари за Израел и 8,1 милијарди долари за индо-пацифичкиот регион, вклучувајќи го и Тајван, а претставничкиот дом ќе гласа за секој предлог-закон поединечно. Сепак,...

Откако Конгресот „дигна рачна“, Бајден порача дека ќе се бори за постојана помош за Украина

Претседателот на САД, Џо Бајден порача дека ќе ги прави сите напори за да дојде до тоа Конгресот на САД да одобрува помош за Украина, иако Долниот дом на Конгресот на САД ја блокираше дополнителната воена помош од 60 милијарди долари за Украина. Објаснувајќи го тоа за новинарите по телефонскиот разговор со неговиот украински колега Володимир Зеленски, тој рече дека...

Зеленски го откажа брифингот во американскиот Сенат поради финансиската помош

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го откажа брифингот со пратениците од американскиот Сенат поради ќорсокакот околу идната финансиска помош на САД за Украина, пишува Би-би-си. Виртуелните настапи во американскиот Сенат и Претставничкиот дом беа закажани за вторникот, но беа откажани во последен момент. Тоа дојде откако висок украински функционер предупреди дека се во опасност да ја изгубат војната против Русија доколку не...

Спикерот на Претставничкиот дом на САД разрешен, за првпат во историјата

Сите демократски и осум републикански претставници изгласаа да се тргне од својата позиција спикерот на Претставничкиот дом на САД, Кевин Мекарти. Ова е првпат во американската историја да биде разрешен спикер на Претставничкиот дом. Одлуката беше ставена на гласање од страна на Мет Гејц, конгресмен од поконзервативното крило на републиканската партија. Главната причина за недовербата кон Мекарти лежеше во неговиот...

Републиканецот Кевин Мекарти избран за претседател на Претставничкиот дом

Кевин Мекарти, член на Републиканската партија во САД, денеска беше избран за претседател на Претставничкиот дом во Конгресот, по неколкудневни преговори и неуспешни гласања во најдолгата битка за оваа позиција во последните 164 години. За да ја оствари победата, Мекарти мораше да направи серија отстапки на барањата на  конзервативното крило во партијата, потег што остави незадоволство кај умерените членови...

Комитетот за истрага за упадот во конгресот бара Доналд Трамп кривично да се гони

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп можно е да биде кривично гонет поради упадот на симпатизерите на Трамп во Конгресот на 6 јануари 2021 година. Комитетот за истрага за упадот во американскиот Конгрес донесоа едногласна одлука да предложат до правосудството да покрене обвинение против Трамп. Ова е првпат во историјата на САД, Конгресот да преземе ваква акција против американски претседател,...

Републиканците освоија тесно мнозинство во Претставничкиот дом во САД

Републиканската партија ја врати контролата на Претставничкиот дом во САД со тесно мнозинство, со што добиваат можност да му ја заматат агендата на претседателот Џо Бајден од Демократската партија, односно да започнат низа истраги против него, објави Асошиејтед прес (АП). Но, тесното мнозинство ќе значи голем предизвик за републиканците и ќе го искомплицира нивното владеење со домот, пишува АП. Една...

Избори во САД: Броењето на гласовите трае, трката на Демократите и Републиканците е тесна

Тесна трка на изборите за Конгресот на САД, која засега не ветува огромна победа на Републиканската партија. Гласовите од вчерашните избори се бројат низ американските сојузни држави, но актуелните резултати покажуваат изедначена трка на изборите за Сенатот (Горниот дом на Конгресот, односно парламентот на САД), додека Републиканците засега имаат повеќе претставници во Претставничкиот дом (Долниот дом). Според Си-ен-ен, Демократите и...

Денеска избори во САД коишто ќе определат кој ќе ја има контролата во Конгресот

Милиони американски граѓани денеска гласаат на избори за нови членови на Конгресот, кои ќе определат кој ќе ја има контролата во парламентот на САД. На изборите се избираат членовите на двата дома на Конгресот, и тоа сите членови на Претставничкиот дом и една третина од членовите на Сенатот. Воедно, на денешните избори се гласа и за повеќето гувернери на...

Отповикувањето на Трамп половично – претседавачот на Сенатот нема да свика седница

Откако вчера доцна вечер по македонско време Претставничкиот дом (Долниот дом) на Конгресот на САД со 232 гласа „за“, меѓу кои и 10 пратеници од Републиканската партија, и 197 гласа „против“ донесе одлука Трамп да биде отповикан од претседателската функција, постапката речиси сигурно нема да биде завршена и тој ќе остане на функцијата до 20 јануари, кога му истекува...

Отповикувањето на Трамп изгласано во Претставничкиот дом, конечниот збор е на Сенатот

По неколку часа парламентарна дебата, Претставничкиот дом односно долниот дом на Конгресот на САД ја изгласа резолуцијата за отповикување (импичмент) на претседателот Доналд Трамп на помалку од една седмица пред крајот на неговиот мандат. Резолуцијата, односно одлуката, го товари првиот човек на САД за „поттикнување бунт“ за неговиот говор минатата седмица, кој доведе до насилни протести и упад во Законодавниот...

Конгресот ќе го отповикува Трамп, но за неговото отстранување од власт конечниот збор е на Сенатот

Се очекува Претставничкиот дом (Долниот дом) на Конгресот на САД денеска да го отповика од функцијата американскиот претседател Доналд Трамп, на само една седмица пред истекот на неговиот мандат. Причината се неговите изјави кои минатата седмица доведоа до насилствата и упадот во Конгресот, при што пет луѓе ги загубија животите. Инаку, вчера Претставничкиот дом исто така изгласа Резолуција со...

Медлин Олбрајт: Бугарските барања за Северна Македонија се целосна трагедија

Мислам дека е целосна трагедија тоа што по долгото време потрошено на решавање на прашањето за името со Грците, Бугарите, заради поени на домашната политичка сцена, истакнаа такви барања за Северна Македонија, порача поранешниот Државен секретар на САД, Медлин Олбрајт, на седница на Комисијата за надворешна политика на Претставничкиот дом (Долниот дом на Конгресот на САД). Таа одговараше на прашањето...

„Путиновиот конгресмен“, Рорабакер, божемно го поддржува договорот за името и провоцира

Дејна Рорабакер, републиканскиот конгресмен од Калифорнија, што го нарекуваа „омилениот конгресмен на Путин“ и многу пати се огласуваше во полза на идејата за Голема Албанија, а исто така и предизвика сериозна вознемиреност со неговата изјава дека Македонија „не е држава“ и треба да се подели, го поздрави Договорот меѓу Македонија и Грција. Во обраќањето преку неговата официјална страница, по потпишувањето...

Американската влада во финансиска блокада

Делумно затварање на американските федерални служби стапи на сила по неуспешниот обид републиканците и демократите во Сенатот да постигнат компромис за буџетот. Претставничкиот дом изгласа закон со кој се продолжува финансирањето на буџетот до 16 февруари, но Сенатот не го потврди и покрај интензивните преговори на републиканците и демократите и интервенцијата на американскиот претседател Доналд Трамп. Откако двата дома на американскиот...

Трамп бара од демократите да спречат блокада на сојузната администрација

Претседателот на САД, Доналд Трамп ги повика сенаторите од редот на демократите да гласаат за законот за привремено финансирање на владата за да не дојде до парализирање на сојузната администрација, јавуваат агенциите. Трамп притоа ги критикуваше демократите во Сенатот, велејќи дека „тие сакаат нелегална имиграција и слаби граници“. „Законот за привремено финансирање на владата е одобрен ноќеска во Претставничкиот...

Конгресот одобри 15 милијарди долари за штетите од ураганот Харви

Претставничкиот дом на САД, а потоа и горниот дом - Сенатот, вчера усвоија закон за доделување 15 милијарди долари за помош на настраданите и за обновување на оштетените објекти од ураганот Харви. Пратениците го усвоија законот со 316 гласа „за“ и 90 „против“.

Изгласана замената за „Обамакер“ во Претставничкиот дом на САД

Претставничкиот дом на САД изгласа укинување и замена на Законот за здравствена заштита, познат како „Обамакер“. Планот на републиканците беше усвоен со 217 гласови „за“ и 213 „против“, а интересно е што 20 републиканци гласале против. Мерката сега од Долниот дом на Конгресот на САД оди во Сенатот, но засега воопшто не може да се прогнозира каков ќе биде...

Руски авион го нарушил шведскиот воздушен простор

Руски авион вчера го нарушил шведскиот воздушен простор источно од балтичкиот остров Готланд и бил пречекан од два шведски борбени авиони. Ова го изјави портпаролот на вооружените сили на...