fbpx

Изгласана замената за „Обамакер“ во Претставничкиот дом на САД

-

Претставничкиот дом на САД изгласа укинување и замена на Законот за здравствена заштита, познат како „Обамакер“. Планот на републиканците беше усвоен со 217 гласови „за“ и 213 „против“, а интересно е што 20 републиканци гласале против. Мерката сега од Долниот дом на Конгресот на САД оди во Сенатот, но засега воопшто не може да се прогнозира каков ќе биде исходот од гласањето таму.

Многумина сенатори сметаат дека тој треба да претрпи извесни промени. Демократите и американското Здружение на лекарите, кое има 250.000 членови, се против овој закон.

Чекорот се смета за прва поголема победа на законодавен план за претседателот Доналд Трамп. За време на прес-конференцијата во Белата куќа, на која присуствуваа многу републиканци, Трамп истакна дека е „мошне уверен“ дека планот ќе помине во Сенатот.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...
Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Best WordPress Themes Free Download
Download Premium WordPress Themes Free
download udemy paid course for free
download coolpad firmware
Download WordPress Themes Free
free download udemy paid course