fbpx
Таг: правилник

таг: правилник

МРТ треба да вработи повеќе новинари, да отвори дописнички центри во земјава и да има дописници од регионот

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) и Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници (ССНМ) не се изненадени од податоците во најновиот Правилник за систематизација на работните места во Македонската радио-телевизија (МРТ), кој покажува дека на јавниот сервис му недостигаат 469 вработени, од кои 202 се новинари. Според информациите на ЗНМ, нема јавно достапна анализа од службите во МРТ за...

На МРТ ѝ требале уште 469 вработени, во моментов ангажирани 755 лица (инфографик)

На Македонската-радио телевизија (МРТ) ѝ недостасуваат 469 вработени, според најновиот Правилник за систематизација на работните места што го усвоил Програмскиот совет на МРТ на седницата одржана на 23 април годинава. За извршување на работните задачи во јавниот радиодифузен сервис е утврдено дека се потребни 1.224 извршители, додека во моментов се пополнети 755 работни места во оваа куќа. Податоците ја покажуваат...

Владата размислува субвенциите до 3.000 евра за нови автомобили да ги замени со намалување на ДДВ на 5 отсто

Министерството за економија и работната група за субвенциите за автомобили сериозно ја разгледуваат можноста наместо да доделуваат од 2.000 до 3.000 евра за носење на стариот нееколошки автомобил во отпад и набавка на нов автомобил, да го намалат ДДВ-то за увоз на нови или стари автомобили со еуро 5 и еуро 6 стандард. Со тоа целосно би отпаднала варијантата што...

Итната помош е со бавни амбулантни возила кои често се расипуваат

Поради доцнење и технички дефекти на амбулантните возила, Итната медицинска помош во Македонија е неефикасна, и наместо да нуди брза медицинска интервенција, во некои екстремни случаи и предизвикала губење на животи на граѓани, пишува „Порталб.мк“. Техничките доцнења се настанати како последица на не амортизираните возила, а пак условите за нивно одржување не се предвидени ниту со Законот за здравствена заштита,...

Увидот во избирачкиот список за референдумот ќе трае од 9 до 23 август

Доколку на референдумот се случат неправилности на некои места кои може да влијаат на исходот од референдумот или на вкупната излезеност, односно цензусот, гласањето ќе се поништи само на тие избирачки места и гласањето ќе се повтори за 14 дена, односно на 14 октомври, а потоа резултатите од повтореното гласање ќе станат дел од резултатот од изборите. Тоа го предвидува...

Србија ќе воведе контрамерки за увоз на брашно од Македонија

Србија утре ќе воведе контрамерки за увоз на брашното од Македонија, како одговор на Правилникот за увоз на брашно од македонска страна, кој стапи на сила на 8 февруари. „Не можеме повеќе да чекаме, освен купување на време од нивна страна не видовме никаква подготвеност за решавање на проблемот“, изјавил министерот за трговија на Србија, Расим Љајиќ, кој најверојатно, утре ќе...

Хрватска и официјално објави дека го повлекува новиот правилник за увоз

Веста за повлекување на новиот и за враќање на стариот правилник за увоз на овошје и на зеленчук, е објавена на официјалната веб-страница на Министерството за земјоделство на Хрватска, информираат од Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ). Со враќањето на стариот правилник, трошоците за контрола на квалитет на овошјето и на зеленчукот од трети земји остануваат 12 евра по производ. - Одлуката...

Николовски телефонски разговарал со Толушиќ за крај на трговската војна со Хрватска

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски, денеска телефонски разговарал со министерот за земјоделство на Хрватска, Томислав Толушиќ, поради новиот правилник за увоз на овошје и на зеленчук, што Хрватска го донесе на 15 јули, при што значително се зголемуваат трошоците при извоз на македонското свежо овошје и зеленчук. „Во текот на денешниот ден, министерот Николовски оствари телефонски разговор и со министерот...

Македонските транспортери ќе се спасат од задолжителните „кипарски“ налепници

Македонските превозници изгледа конечно, по две и пол години, не ќе мораат на возилата да ставаат налепници, кои наводно треба да испраќаат порака за инвестирање во Македонија, а се напишани погрешно. Веб-страницата „инвест.ком“ (invest.com) не води до содржина која се однесува на промовирање на Македонија како поволна бизнис-дестинација, туку е веб-страница на компанија регистрирана на Кипар која нуди инвестициски услуги. Транспортерите задолжително треба...

„Арсена“: И гевгелиските села Моин и Богородица пијат вода со арсен

Лабораторијата во Солун утврдила дека гевгелиските села Моин и Богородица, кои се приклучени на градската водоводна мрежа, добиваат вода со висока концентрација на арсен, информираат од граѓанската иницијатива „Арсена“. „Со анализа на примерок вода од домаќинства во овие населени места, констатирано е присуство на 17,7 микрограми арсен на еден литар вода во потпланинското село Моин и 16,9 микрограми арсен во...

Дроновите во Македонија го чекаат новото Собрание за да летаат по правилник

Агенцијата за цивилно воздухопловство подготви правилник за регулирање на управувањето со беспилотни летала, односно дронови, и истиот е доставен до Министерството за транспорт и врски, информираше генералниот директор на Агенцијата за цивилно воздухопловство, Горан Јандреоски, на работилницата за авијација на „ТАВ Македонија“ во Струга. - Правилникот не може да биде донесен бидејќи Собранието е распуштено. Треба да почекаме за да се...

„Мост“ ја повика ДИК да издаде прецизно упатство за пријавување сомнителни податоци

„Мост“ преку соопштение ја повика Државната изборна комисија да го прецизира правилникот за методологијата за целосен пристап, вршење промени и за бришење податоци во избирачкиот список, како и постапката за спроведување теренска проверка заради ажурирање за граѓаните да можат да ја разберат целата процедура. „Во овој правилник недостига упатство за начинот, како и неопходните документи што граѓаните треба да ги поднесат...

Добре Јанчев, избран за генерален секретар на ДИК

Државната изборна комисија (ДИК) денеска за генерален секретар на комисијата го избрала Добре Јанчев, кој на раководната функција доаѓа од местото државен советник за едукација, правна и меѓународна соработка во ДИК. Јанчев функцијата генерален секретар ќе ја извршува во наредните пет години. Од ДИК соопштуваат дека членовите на Државната изборна комисија во вторникот минатата недела (29 декември 2015 година) одржале состанок...

Роковите се стеснуваат, ќе успее ли ДИК да го подготви теренот за фер избори во април

Уште точно 138 дена има до предвремените парламентарни избори закажани на 24 април идната година, а политичките партии сè уште не се договориле за изборот на членовите на Државната изборна комисија. Партиите предложија членови, но не можат да се договорат околу експертите кои треба, исто така, да членуваат во највисокото изборно тело. Според Договорот од Пржино, ДИК треба да ја сочинуваат девет члена,...

Нема веќе менување канали по желба

Претплатничките договори што ќе ги склучуваат кабелските оператори со корисниците задолжително мора да имаат листа со телевизиски програми со уредени авторски права, предвидува новиот Правилник за општи услови што го усвои Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) на последната седница. Операторите се обврзани да ги обноват договорите со претплатниците и во нив да ги наведат каналите. Ако биде исклучен некој од каналите...

Агенција за храна: Производите на „Пекабеско“ се безбедни

Агенцијата за храна и ветеринарство соопшти дека производите на „Пекабеско“ се безбедни и одговараат на барањата од правилникот за адитиви. „По лабораториските испитувања на мострите од преработките од месо, земени во рамки на извршената вонредна инспекциска контрола од производствените капацитети на компанијата „Пекабеско“, за утврдување на евентуално присуство на полифосфати над максимално дозволените концентрации дефинирани со правилникот за адитиви, потврдено е дека производите се безбедни,...

SPIM e publikoi rregulloren për pagesën e kontributeve për honoraret

Fondi i sigurimit pensional dhe invalidor publikoi detajet në përputhje me të cilat do të kryhet pranimi me sigurim të detyrueshëm dhe pagesë e kontributeve sociale të personave që kanë lidhur kontratë në vepër, të drejta autoriale apo kontratë tjetër. “Nga një janari i vitit të ardhshëm, në përputhje me ndryshimet dhe rregullat e Ligjit për kontribute...

Педесет наставници од Штип реагираат на казните

Педесетина наставници од Штип до училишните одбори поднеле приговори поради пониските оценки од интерното оценување. Тие реагираат затоа што со тоа ќе добијат и плата пониска за 3.000 денари. Најмногу приговори, 34, се во ОУ „Ванчо Прке“, каде повеќе од половината наставници, на внатрешното оценување добиле оценки со кои е предвидена и казна. Тие тврдт дека членовите на  училишната комисија, поради непознавање...

СДСМ Крива Паланка: Поради непрофесионално однесување, оштетени 15 наставници

Ова е спротивно на Правилникот за начинот на проверување на објективноста на наставникот, тврдат од партијата
ВМРО-ДПМНЕ и Никола Груевски го спроведуваат екстерното тестирање хаотично и непрофесионално, на сметка на учениците, родителите и на наставниците во училиштата, тврдат од СДСМ Крива Паланка. - Во ООУ „Илинден“ во Крива Паланка, наставникот којшто од директорот на училиштето бил назначен да го спроведе интерното оценување кај своите колеги-наставници од прво до трето одделение, од ракав им внел бодови. Со несовесно,...

Вечерва во МКЦ прв феминистички стенд-ап на Прво па женско 10

Вечерва во МКЦ Клуб Ресторан, како дел од програмата на фестивалот Прво па женско во организација на Tiiiit! Inc. ќе се одржи првиот феминистички стенд-ап. Со свој комичен материјал...