fbpx
Таг: позитивни

таг: позитивни

KЗБ: Македонија е во фаза на широка трансмисија на ковид, нема нови рестриктивни мерки

На денешниот состанок, Комисијата за заразни болести (КЗБ) ја разгледала епидемиолошката состојба во земјата. Во изминатата недела се забележува благ пораст на бројот на нови случаи (8,5 отсто), што е значително понизок пораст споредено со претходната недела (55,7 отсто) и е во согласност со намалувањето на репродукцискиот број (Р0). Република Северна Македонија е во фаза на широка трансмисија, со...

Нови 124 случаи на ковид-19, 543 пациенти оздравеле

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 1.209 тестови, а регистрирани се 124 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 98, Кавадарци – 7, Прилеп – 6, Охрид – 3, Штип и Дебар – по 2, Куманово , Тетово , Струмица, Кичево , Струга и Гевгелија – по 1. Од вкупниот...

Поради ковид-19 состојбата Драмски театар ги одложи претставите до 22 февруари

Поради зголемениот број на ковид – позитивни лица Драмскиот театар во Скопје одлучи да ги одложи претставите предвидени за следниот период. Како што објавија од театарот, до 22 февруари се одложени претставите: „Странци“ која беше на репертоарот на 16 февруари, како и „Човек перница“ (17 февруари), „Птица со главата меѓу нозе“ (18 февруари), „Чудна случка со кучето во ноќта“ (19...

МЗ: Регистрирани 766 нови позитивни случаи на ковид-19, починале 12 лица

Во изминатото деноноќие регистрирани се нови 766 позитивни на ковид-19 од направени 3.748 тестови, што е околу 20 отсто од тестираните, објави Министерството за здравство. Најголем дел од новите случаи (68%) се од Скопје – 521, потоа во Битола – 33, Куманово – 32, Струмица – 23, Кавадарци – 20, Прилеп – 19, Штип – 17, Охрид – 16, Струга...

Нови 409 случаи на коронавирус, починати 9 пациенти

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа: Направени се 4.751 тестирања, а регистрирани се 409 нови случаи на КОВИД-19: Скопје – 218, Прилеп – 37, Битола – 32, Кавадарци – 19, Велес – 18, Македонски Брод – 9, Кичево и Гевгелија – по 8, Куманово и Богданци – по 7, Кочани, Струга...

МЗ: 98 отсто од хоспитализираните пациенти во моментов се невакцинирани

ковид тест
Вкупно 64.963 граѓани биле регистрирани како позитивни на Ковид-19 во периодот од 6 август до 16 декември. Од нив, 67 отсто, односно 44.069 лица не биле вакцинирани, покажува анализата на Министерството за здравство за овој период. Целосно вакцинирани биле 20.894 или 32 отсто од позитивните случаи на Ковид-19. За вакцинирани се сметаат лицата кои примиле две дози, при што...

ИЈЗ: Позитивните случаи на ковид-19 зголемени за 26,4, а смртноста за 22,5 отсто

Според неделниот извештај на Институтот за јавно здравје во периодот од 15 до 21 март 2021, тестирани се вкупно 24.517 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање и антигенско тестирање за присуство на SARS-CoV-2, со зголемување од 8,4 отсто во однос на минатата недела. Регистрирани сe 6.899 нови позитивни случаи од 35 градови во државата со зголемување...

Рекордни 26 починати од ковид-19, нови позитивни 978, оздравени 24 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.667 тестирања, а регистрирани се 978 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-392, Куманово-51,  Дебар-6, Штип-18, Прилеп-29, Тетово-95, Струга-10, Велес-48, Битола-36, Охрид-31, Кавадарци-22, Гостивар-49, Гевгелија-14, Струмица-21, Крива Паланка-8, Радовиш-6, Крушево-2, Кочани-32, Пробиштип-8, Демир Хисар-6, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-9,  Валандово-3, Виница-12, Делчево-12, Кратово-6, Свети Николе-8, Кичево-20, Ресен-8, Неготино-14. Денеска Институтот за...

Американскиот претседател Трамп и неговата сопруга Меланија се позитивни на ковид-19

Претседателот на САД, Доналд Трамп преку социјалните мрежи потврди дека тој и неговата сопруга Меланија се позитивни на корона вирус. „Вечерва, првата дама и јас бевме тестирани за ковид-19 и сме позитивни. Веднаш ќе започнеме процес на карантин и закрепнување. Заедно ќе го поминеме ова” објави Трамп на својот Твитер профил. https://twitter.com/realDonaldTrump/status/1311892190680014849 По позитивниот тест за ковид-19, на својот Твитер профил се...

Aко не седат дома две недели, позитивните патници од македонскиот лет во Финска ќе одат во затвор

Вкупно 24 патници кои беа тестирани и позитивни на аеродромот Турку во Финска, се патници или иселеници кои таму работат, а дошле во Македонија, информира Министерството за здравство (МЗ). Станува збор за патници со чија дозвола за престој или државјанство од ЕУ, не важат рестрикциите при влез и излез од земјата. Нашите здравствени власти проверуваа дали се тоа поединечни случаи...

БИРН откри дека српската влада ги крие бројките за починати и заразени од ковид-19

Во Србија од 19 март до 1 јуни годинава од ковид-19 умреле 632 пациенти, што е 388 повеќе од официјално соопштената бројка за тој период, која изнесува 244, откри Балканската истражувачка новинарска мрежа БИРН, преку увид во податоците во официјалниот државен информатички систем за ковид-19. Новинарите на БИРН откриле и дека бројот на нови случаи на заразени во последните денови...

Во Бугарија 16 нови случаи со корона вирус – заразени и деца на 4, 7 и 11 години

Официјална Софија во текот на ноќта објави дека се регистрирани нови 16 случаи со новиот корона вирус, а утрово не се регистрирани нови случаи. Бројката на нови случаи расте и во светот. Парламентот на Бугарија денеска објави вонредна состојба која ќе трае до 13 април. Во случаите од ноќеска има и три деца на 4, 7 и 11-годишна возраст. На две...

Ги запознаваме ретките болести – Канаванова болест

Во месецот со најмалку дена во годината, во месецот кој пациентите со ретки болести го викаат „свој“, месецот кој е редок по своите ретки 28 дена и оваа година,...