fbpx
Таг: повик

таг: повик

Могерини и Хан: Насилството во Собранието е целосно неприфатливо, повикуваме на воздржаност

„Најостро ги осудуваме денешните напади на членовите на парламентот во Скопје. Насилство во парламентот е целосно неприфатливо и повикуваме на смиреност и на воздржаност“, стои во заедничката изјава на високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, и на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан. Тие ги повикуваат Министерството за внатрешни работи...

Жбогар: НВО во Македонија се мета на обвинувања кои се користат за политички поени

Граѓанското општество во Македонија е мета на јавни политички обвинувања кои се користат за политички поени, а граѓанските активисти се дискредитираат и се етикетираат. Ова денеска го изјави евроамбасадорот Самуел Жбогар во Штип, во рамките на промоцијата на новиот повик на Европската Унија за граѓанските организации во земјава, вреден 5 милиони евра. - Овој повик доаѓа во време на предизвик...

Провмровските медиуми и здруженија заплашуваат со „народни бригади“

Медиумите кои отворено ја поддржуваат ВМРО-ДПМНЕ, почнаа да објавуваат текстови во кои провејува воена реторика. Така, „Република“ „дознава дека граѓани самоиницијативно веќе се организираат и се прават списоци за итна мобилизација“. Во текстот се тврди дека „граѓаните самоиницијативно формираат групи кои во таква ситуација за многу кратко време би се собрале и би реагирале на секаков можен начин со сите средства“....

Богдановиќ: Трајановски да ја повлече одлуката за изградба на улица на Кеј 13 Ноември

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска го повика градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, да ја повлече одлуката и одобрението за изградба на сообраќајница на Кејот 13 Ноември. - Изминатиот период донесовме една одлука како Општина Центар, каде што законски успеавме да ја спречиме изградбата на оваа улица, но сепак со измени на законот, Градот ни ги одзеде ингеренциите во тој дел...

Народен правобранител: Да престанат обидите за политичко инволвирање на учениците

Народниот правобранител на Република Македонија денеска, преку соопштение, изразува сериозна загриженост за обидите за инвловирање на деца во протестите што се организираат во повеќе градови во земјава. Омбудсманот истовремено ги осудува настапите на раководни лица во училиштата и ги повикува училишните одбори, градоначалниците, Државниот просветен инспекторат и Министерството за образование и наука веднаш, секој во рамките на своите надлежности, да...

ЕУ: Повикот за суспензија на дијалогот со Белград не е во интерес на Косово

Повикот за суспензија на дијалогот меѓу Косово и Србија, во усвоената резолуција на косовскиот парламент, не придонесува за нормализирањето на односите меѓу Белград и Приштина и не е во согласност со досегашната посветеност на Косово на тој процес, соопштила денеска портпаролката на Европската комисија, Маја Коцијанчич, пренесува балканскиот сервис на „Радио Слободна Европа“. Парламентот на Косово усвои резолуција со која се бара...

ДС го повика Иванов да го даде мандатот на Заев за состав на влада

Демократскиот сојуз го повика претседателот на државата, Ѓорге Иванов, денеска да му го додели мандатот за состав на влада на лидерот на СДСМ, Зоран Заев, кој доби поддршка од 67 пратеници во Собранието. Од партијата велат дека состојбите во државата можат „драматично да се усложнат доколку парламентот и понатаму е без претседател, владата е техничка и со четири пратеници во неа,...

Дачиќ го повика Вучиќ да се кандидира за претседател на Србија

Потпретседателот на српската влада и лидер на Социјалистичката партија на Србија, Ивица Дачиќ денеска изјави дека на претседателските избори победа во првиот круг, како кандидат на владејачката коалиција, може да обезбеди само актуелниот премиер и лидер на Српската напредна странка (СНС), Александар Вучиќ, кого го повика да донесе „рационална одлука“. „Го повикувам Вучиќ да донесе рационална одлука која ќе донесе...

ОМД бара конгресменот Рорабакер да биде отповикан поради изјавата за Македонија

Обединетата македонска дијаспора (ОМД) ги повика претседателот на Конгресот на САД, Пол Рајан, и лидерот на мнозинството во Конгресот, Кевин Мекарти, итно да го отповикаат конгресменот Дана Рорабакер (републикански претставник од Калифорнија) од функцијата претседател на Подкомитетот за европски работи, поради неговата изјава во интервју за „Визион плус“ од Тирана. Од ОМД велат дека Рорабакер „уште еднаш се посрамоти сам...

Македонската алијанса со јавен повик за поддршка на Македонците од Голо Брдо

Во врска со незавидната положба во која се наоѓаат Македонците од Голо Брдо и од Гора, завеани од снежното невреме и целосно заборавени од локалната и од централната власт на Албанија, со јавен повик се огласи и Македонската алијанса. - Во овие целосно запоставени региони во Албанија, живеат околу 30.000 Македонци кои во овие поларни студови се соочуваат со недостиг од...

Заев ги повика албанските партии да не коалицираат со Груевски

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, денеска ги повика албанските партии што имаат освоено пратенички мандати во Собранието да не коалицираат со ВМРО-ДПМНЕ и со нејзиниот лидер, Никола Груевски, бидејќи во спротивно тоа би значело поддршка на режим и на диктатура, наспроти волјата на мнозинството граѓани. - Сите партии мора да ја почитуваат волјата на мнозинството граѓани на последните избори за промени....

Македонските дипломати бараат истрага за некролозите со амбасадорите

Синдикатот на македонската дипломатска служба го повика Јавното обвинителство да го истражи случајот со објавувањето некролози од поранешни и од актуелни амбасадори во Македонија на интернет-страницата „Имгур“ и да ги открие лицата што ги поставиле. „Го повикуваме раководството на македонското Јавно обвинителство итно и најсовесно да ги искористи своите законски овластувања во сферата на истражувањето кривични дела и да ги открие физичките...

Списоци за линч кружат по социјалните мрежи по вчерашните протести пред ДИК

Синоќа за време на протестите на поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ пред Државната изборна комисија, која одлучуваше по приговорите на партиите за изборите, на социјалните мрежи се појавија списоци со имиња и презимиња и со адреси на дел од активстите на „Шарена револуција“ и со повик до приврзаници на ВМРО-ДПМНЕ да „се посетат“ посочените личности. На „Твитер“ се ширеше список со адресите...

Друштвото „Илинден“ ги повика Македонците во Албанија масовно да гласаат на изборите

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана ги повика сите Македонци во Република Албанија што се пријавени за претстојните предвремени парламентарни избори во Македонија, да го искористат избирачкото право и масовно да излезат на гласање. Изјаснувањето ќе можат да го остварат во Амбасадата на Република Македонија во Тирана, на улица Кавајес, број 116, соопшти друштвото преку својот електронски весник на македонски јазик,...

Бејли: Важно е сите, особено младите, да гласаат на изборите во САД и во Македонија

Амбасадорот на Соединетите Американски Држави во Македонија, Џес Бејли, ги повика сите граѓани со право на глас, особено младите, да излезат и да гласаат на претседателските избори во САД и на предвремените парламентарни избори во земјава, закажани за 11 декември. Бејли ваквата порака ја испрати за време на вчерашната посета на Универзитетот „Св. Климент Охридски“ во Битола, каде разговараше со...

Путин ги повика граѓаните на Русија в недела да гласаат на парламентарните избори

Рускиот претседател Владимир Путин денеска ги повика граѓаните на својата земја в недела да гласаат на парламентарните избори, јавуваат светските агенции. „Барам да одите да гласате и да го изразите својот став“, изјавил Путин во телевизиски говор, кој не бил најавен од Кремљ. Тој изјавил дека учеството на гласањето е задача на секој граѓанин на земјата. „Убеден сум дека без разлика на...

ЗНМ ги повика сите новинари да се приклучат на утрешниот протест

Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) ги повика сите новинари да се приклучат на протестот за проддршка на новинарот Зоран Божиновски, закажан за утре во 10 часот пред Основниот суд Скопје 1. „Ги повикуваме сите новинари да се приклучат на протестот и заедно да му изразиме поддршка на колегата Божиновски. Во исто време, сакаме да го осудиме прогонот на новинари,...

ВМРО-ДПМНЕ објави повик за кандидати за градоначалници на локалните избори во 2017 година

Владејчката ВМРО-ДПМНЕ објави јавен повик за кандидати за градоначалници за престојните локални избори, кои треба да се одржат догодина. Како што стои во повикот, тој се однесува на сите 84 општини, а кандитат за градоначалник може да биде секој граѓанин што ги исполнува условите за кандидирање пропишани со Устав и со закон, да е член на ВМРО-ДПМНЕ или граѓанин кој...

СДСМ ги повикува новинарите да кандидираат членови во ад ход телото за медиуми

Социјалдемократкиот сојуз на Македонија денеска упати повик до сите новинари - професионалци, професионални новинарски здруженија, граѓански организации, да се кандидираат или да кандидираат други лица од оваа област за членови во ад хок телото што ќе врши надзор на однесувањето на медиумите во предизборниот период. Истиот повик, како што изјави заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска, СДСМ го упатува и за кандидатите...

Штипјани денеска ќе донираат за казнетите членови на „Шарената револуција“

Кутија за донации денеска ќе биде поставена во кафулето „Карма кафе“ во центарот на Штип, каде граѓаните ќе може да дадат свој прилог за плаќање на паричните казни од вкупно 1.300 евра, што им беа одредени на учесници во „Шарената револуција“ во градот. На социјалните мрежи е објавен повик да им се помогне на тројцата демонстранти од „Шарената револуција“ кои...

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...