fbpx

Могерини и Хан: Насилството во Собранието е целосно неприфатливо, повикуваме на воздржаност

-

„Најостро ги осудуваме денешните напади на членовите на парламентот во Скопје. Насилство во парламентот е целосно неприфатливо и повикуваме на смиреност и на воздржаност“, стои во заедничката изјава на високата претставничка за надворешна политика и за безбедност на Европската Унија, Федерика Могерини, и на еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан.

Тие ги повикуваат Министерството за внатрешни работи и полицијата да ја осигураат безбедноста на Собранието и на пратениците.

„Демократијата мора да продолжи по својот курс. Како позитивен го нотираме, според извештаите, изборот на Талат Џафери за нов спикер на Собранието. Европската Унија е убедена дека политичкиот дијалог во институциите е единствениот пат за напредок. Ги повикуваме политичките актери да го почитуваат Уставот на земјата и да дејствуваат во духот на демократските принцпипи, пристојноста и на здравиот разум. Поранешната југословенска Република Македонија е земја кандидат и Европската Унија е подготвена да работи со Собранието на потребните реформи за придвижување на земјата напред кон нејзиниот европски пат“, стои во изјавата на Могерини и на Хан.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Експанзијата на Елден Ринг најавена за 20 јуни, преднарачки може да се прават уште сега

Експанзијата на Елден Ринг „Shadow of the Erd Tree“ е најавена за 20 јуни, но преднарачки на Steam може да се прават уште сега. Ви ја препорачуваме основната верзија...