fbpx
Таг: Потрага

таг: Потрага

„Офкат“: Да го оставиме морето да ни го врати Мартин

Напорите да го лоцираме Мартин Јовановски за жал, не вродија со плод, соопштија од „Офкат“, грчкото спасувачко здружение кое 20 дена беше во потрага по мoмчето кое  исчезна во морето кај Посиди. Tие на својот профил на Фејсбук напишаа дека ќе остават „морето да си ја заврши работата“, со надеж дека ќе се најде Мартин. „Денес се одбележуваат 20 дена...

Спасовски нема да поднесе оставка, смета дека Мијалков е сè уште во државата

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на денешната прес-конференција изјави дека МВР активно работи на пронаоѓање на Сашо Мијалков и негово ставање пред лицето на правдата, а сите моментални анализи и проценки укажувале дека Мијалков не ја напуштил државата. „Дејствата се во тек. Не знаеме каде е, според информациите кои ги добиваме, работиме интензивно на неговото пронаоѓање“, рече Спасовски,...

Терористички напад во Виена – 4 загинати, 17 повредени, полицијата трага по еден од напаѓачите

Најмалку 4 лица загинаа, а 17 се повредени во терористичкиот напад што вчера вечер се случи во Виена. Еден од напаѓачите е убиен од австриската полиција, додека останатите тројца биле случајни минувачи во Виена. Пукањето се случило на шест различни локации во центарот на главниот град, јавува Би-би-си. Австриската полиција трага по барем еден од напаѓачите, додека министерот за внатрешни...

Осум лица загинаа, 21 исчезнати во судир на два брода во Будимпешта

Официјално, засега осум лица загинале, а 21 се водат како исчезнати по судир на два брода вчеравечер во Будимпешта, кои пловеле по Дунав близу парламентот на Унгарија. Малиот туристички брод луксузен брод бил удрен од многу поголем, при што се превртел и потонал. На бродот имало туристи од Јужна Кореја, а меѓу исчезнатите е и петчлено семејство. Денеска по исчезнатите...

Заев: Нема политички договор со Груевски, тој ќе се врати и ќе ја служи казната

Остро и категорично ги отфрлам сите шпекулации за каков било политички договор со Никола Груевски, порача премиерот Зоран Заев денеска, одговарајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата со премиерот на Малта, Џозеф Мускат. Тој порача оти е убеден дека Груевски ќе се врати и ќе ја отслужи затворската казна. - Имаше многу скептици што велеа дека нема да видат политичари исправени пред...

Во железничка несреќа во Турција загинаа најмалку 24 лица

Најмалку 24 лица загинаа во железничка несреќа кога воз излета од шините на западот на Турција, соопштија турските власти за новиот биланс на жртвите. На местото на несреќата која се случи во неделата на границата со Грција, рано утринава беше продолжена операцијата за потрага и спасување. Патничкиот воз со вкупно 368 лица излета кај селото Сарилар кај Истанбул, на границата со...

Потона брод во Јужна Кореја, 13 лица загинаа

Крајбрежната стража на Јужна Кореја соопшти дека 13 лица загинаа, а две лица се водат како исчезнати откако рибарски брод се судрил со брод за дополување гориво. По сударот, рибарскиот брод потонал, а на него имало 22 лица, од кои седуммина биле спасени. Голем број хеликоптери се вклучени во потрагата по исчезнатите. Секоја година во Јужна Кореја се случуваат голем број бродски несреќи. Пред три...

Спасовски: Другите 12 осомничени за 27 април најверојатно се во државата

Дванаесетмина од 36-те осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, кои сè уште не се приведени, најверојатно се во земјава и полицијата трага по нив, изјави денеска министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, по потпишувањето на меморандумот за разбирање меѓу МВР и Мисијата на ОБСЕ во Македонија, за контрола на лесното оружје и муниција. - Издадени се наредби за...

МВР бара помош од граѓаните за пронаоѓање на тројца насилници од 27 април

Министерството за внатрешни работи, по претходно одобрение на јавен обвинител, на својата интернет-страница јавно објави фотографии од три лица кои се бараат во врска со насилствата во Собранието од 27 април годинава. Од МВР наведуваат дека станува збор за лица кои се важни за постапката. „Ги повикуваме сите граѓани што имаат какви било сознанија за лицата, за тоа веднаш да ја известат...

Шпанската полиција во потрага по референдумските ливчиња во Каталонија

Шпанската полиција изминатите неколку дена пребарала повеќе печатници и простории, барајќи ги гласачките ливчиња, кутиите и промотивните материјали за референдумот за независност на Каталонија, кој шпанскиот уставен суд го забрани, пренесува ХРТ. Со потрагата по гласачкиот материјал, шпанската централна влада се обидува да го спречи одржувањето на референдумот закажан за 1 октомври, а кој каталонската влада планира да го спроведе...

Британската полиција трага по бомбашот одговорен за нападот во метро-станицата

Во тек е потрага по лицето одговорно за бомбашкиот напад што вчера се случи во метро-станицата Парсон грин во југозападниот дел на Лондон, во кој 29 лица беа повредени, јавува „Би-би-си“. Полицијата соопштила дека трага по осомничените и дека стотици полицајци ги прегледуваат снимките од безбедносните камери од метро-страницата. Заканата од терористички напад во Велика Британија е подигната на највисоко -...

Полицијата убила едно лице во потрагата по напаѓачот од Барселона

Во потрагата по главниот осомничен за нападот во Барселона, шпанската полиција денеска убила едно лице во близина на Барселона, кое наводно носело појас со експлозив, пренесува „Би-би-си“, повикувајќи се на шпанските медиуми. Пукањето се случило на пат во областа Субиратс, оддалечена околу 40 километри од Барселона, каде во четвртокот, минатата недела, во терористички напад беа убиени 13 лица, а...

Грујoвски и Бошковски ги нема, се чека МВР да се изјасни

Од вчеравечер полицијата трага по поранешниот началник на петата управа, Горан Грујовски, и по Никола Бошковски, исто така од тајната полициска служба, откако попладнето Врховен суд ги потврди притворите од 30 дена за двајцата. Досега тие не се пронајдени, иако неколкупати биле барани на нивните домашни адреси и на уште неколку локации каде би можеле да бидат. Засега нема сознанија...

По 23 години МВР ја заврши најдолгата потрага по бегалец од затвор

Македонската полиција извести дека со екстрадицијата на македонскиот државјанин Д.М. од Италија во Македонија на крајот од минатиот месец, Секторот за меѓународна полициска соработка на МВР ја завршил најдолгата потрага по бегалец во историјата на македонската полиција, која траела цели 23 години еден месец и 14 дена. Според соопштението на полицијата, на 12 јануари 1989 година Д.М. со соучесник извршиле...

Ограбен трезорот на НЛБ во Скопје, вработен однел 2 милиони франци и 270.000 евра

Вработен во НЛБ во Скопје од трезорот на банката вчера украл околу 2 милиони швајцарски франци и околу 270.000 евра. Случајот за „Мета“ го потврдија од Министерството за внатрешни работи (МВР). Како што информираат оттаму, кражбата вчера во 16.58 часот ја пријавил директор во банката. Според информациите на МВР, 40-годишниот Б.С. од Скопје, вработен во банката, ги зел парите од трезорот,...

На Табановце приведен Србин по кого трага кумановската полиција

На граничниот премин Табановце вчера при обид за излез од земјава е приведен Ќ.З. од Прешево, Србија, кој е сторител на кривично дело телесна повреда, соопшти МВР. Приведениот е откриен при пасошка контрола, кога е утврдено дека е предмет на потрага по телеграма од СВР Куманово поради основно сомнение дека нанел телесна повреда на друго лице. Приведениот е предаден во полицијата во Куманово...

Турција ги блокираше граничните премини со Бугарија

Турција ги блокираше граничните премини со Бугарија поради стравување дека напаѓачот што изврши терористички напад во ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул, би можел да избега преку Бугарија во Европа. Турција на граничните премини распореди специјални сили за борба против тероризмот. Сите автомобили и патници се проверуваат, јавуваат бугарските медиуми. Идентитетот на напаѓачот на ноќниот клуб „Реина“ во Истанбул е утврден, изјави денеска...

Две лица загинаа при експлозија на бомба во Котор

Две лица загинаа во експлозија на бомба во населбата Муо во Котор, Црна Гора, јавуваат црногорските медиуми. Како што пишуваат медиумите, во експлозијата загинале двајца жители на Котор. Агенцијата „Танјуг“ јавува дека експлозивната направа била фрлена околу 16.30 часот, пред една од куќите. Според агенцијата, блокирани се сите улици во населбата, а во тек е потрага по осомничени лица.

Пронајдено тело на 12-годишно дете, а се трага по исчезнато 16-месечно девојче

Расте бројот на загинати лица во големото невреме што во саботата доцна вечерта го погоди Скопје и околината. Вчеравечер, како што информираат од МВР за „Мета“, во населбата Ченто било пронајдено телото на 12-годишно момче, кое настрадало додека со неговиот дедо се движеле со трактор по обиколницата. Од МВР велат дека се трага и по 16-месечно девојче, кое вчера...

Машки труп пронајден во Дебарско, најверојатно на таткото или синот исчезнати на Бистра

Основното јавно обвинителство Гостивар издало наредба за обдукција на машки труп во распаѓање, кој бил пронајден кај местото Кош, на непристапен терен меѓу селата Лазарополе и Гари, соопшти денеска Јавното обвинителство. Обдукцијата ќе се врши во Инситутот за судка медицина, криминалистика и медицинска деонтологија во Скопје, а првичните сознанија упатуваат на тоа дека починатото лице е еден од двајцата изчезнати - татко и син,...

ВМРО-ДПМНЕ и Левица со амандмани против покачување на платите на судиите и обвинителите

ВМРО-ДПМНЕ и Левица денеска со 4.500 амандмани ги блокираа четирите закони кои предвидуваат покачување на платите на судиите и јавните обвинители, како и на судскиот и обвинителскиот совет. Предлог-законите...