fbpx
Таг: попис

таг: попис

Пробниот попис завршува в недела, законот фаќа прашина во Собранието

ulica Makedonija Stara Zheleznichka stanica lugje toplo minuvachi
На 30 јуни треба да заврши пробниот попис во државата кој Државниот завод за статистика почна да го спроведува во 13 општини на 10 јуни годинава иако Законот за попис на населението, кој е со европско знаменце се уште не е усвоен во Собранието. Главна причина за одлагањето на собраниската дебата и усвојувањето на овој закон се несогласувањата меѓу власта...

„Вистиномер.мк“: Аргументите на Мицкоски за „погрешниот“ попис се спин

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за ТВ Телма од 10 јуни оваа гоидна изрече став, кој „Вистиномер.мк“ го оцени како извртена вистина, т.е. спин: - Денеска според оваа методологија која што е избрана и која што се обидуваме да ја протуркаме на брза трака во рамките на Собранието, се попишуваат сите оние кои имаат матичен број во Република...

Пописот од 1 до 21 април следната година ќе се врши со лаптопи

На денешната седница Владата го утврди и текстот на Предлог-закон за Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија за 2020 година и го испрати до Собранието. Новина кај овој попис што треба да се спроведе во периодот од 1 до 21 април 2020 година е што ќе се користат лаптопи наместо хартиени обрасци, што, велат од Владата,...

Нема ниту еден коментар, а нацрт-законот за попис уште само денеска е на ЕНЕР

Уште само денеска јавноста може да даде предлози, сугестии или забелешки на нацрт-законот за попис на населението, кој во моментов е објавен на Единствениот национален електронски регистар (ЕНЕР) пишува „Порталб.мк“. Иако имаше бројни реакции на овој нацрт-закон, сепак, иако поминаа 18 дена од почетокот на јавната дебата, никој нема поднесено забелешки до ЕНЕР, односно сè уште нема ниту еден коментар. -...

Иселениците ќе се самопопишуваат од 15 до 31 март 2020 година со посебна апликација

Пописот во Македонија ќе се спроведе во периодот од 1 до 21 април 2020 година, а за лицата со македонско државјанство кои се на привремена работа или престој во странство ќе се овозможи самопопишување во периодот од 15 март до 31 март 2020 година на посебна апликација достапна на веб-страницата на Државниот завод за статистика, превидува предлог-законот за попис...

Пописот остава простор за прекршување на Охридскиот договор и Уставот

Доколку при пописот на населението во 2020 година не се земе во предвид етничката припадност на населението, се ризикува пописот да пропадне како оној во 2011 година, а се отвора можноста во отсуство на официјални бројки да се играат игри со непроверени бројки, а со тоа би се нарушил принципот на Охридскиот рамковен договор (ОРД) и на Уставот на...

Симовски: Етничката припадност во пописите беше користена само за политизација

Графата „етничка припадност“ и „религиска припадност“, беа предмет на политизација на претходните пописи, политизација која особено дојде до израз во 2011 година, што и беше основната причина за прекинување на пописот вели директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во изјава за „Порталб“. Тој потенцира дека пописот не е политичка операција, туку статистичка и негова основна цел е да...

Партиите бараат во пописот да се вклучи етничката припадност

Предлогот на директорот на Државниот завод за статистика, Апостол Симовски во пописот од 2020 година да нема изјаснување за верската и етничката припадност на населението предизвика негативни реакции, главно кај албанските партии, со оглед на тоа дека Република Македонија е мултиетничката држава, но и непостоење на регистрација, известува „Порталб.мк“. ДУИ: Формиравме партиска комисија со луѓе со искуство и знаење во...

Евростат: Македонија има 2.075.300 жители

Статистичката канцеларија на ЕУ, Евростат, соопшти дека според нејзиното истражување, Македонија во јануари 2018 година имала 2.075.300 жители, наспроти 2.073.700 во истиот период лани. Македонија не спровела попис на населението од 2001 година, а директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски неодамна најави дека новиот попис на населението ќе се спроведе за две години, односно во 2020 година од...

Пописот ќе се спроведе од 1 до 21 април 2020 година

Пописот на населението ќе се спроведе од 1 до 21 април во 2020 година. На терен ќе бидат ангажирани околу 5.000 попишувачи, а овој пат ќе се користи комбиниран метод што подразбира покрај користење податоци на терен, и податоци од регистри. Се проценува дека оваа операција ќе чини 8,5 милиони евра. Ова го наведе директорот на Државниот завод за статистика...

Манчевски: Електронскиот регистар на население нема да го замени пописот

Електронскиот регистар за население треба да биде чекор кон дигитализација на услугите за граѓаните и воопшто не е предвиден да го замени пописот на население, кој ќе го спроведува Државниот завод за статистика, нагласи министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, на денешната прва јавна дебата за Предлог-законот за централен регистар на население и Предлог-законот за електронско управување...

Груевски: Можеби следната истрага на СЈО ќе биде затоа што некаде сум ручал, па сум платил

Првата отворена истрага е за попис и нема да ме изненади ако следната отворена истрага биде затоа што некаде сум ручал, па сме станале на сред ручек и сме му направиле штета на Буџетот со тоа што сме го платиле целото јадење, вели Никола Груевски, коментирајќи го отворањето на три нови случаи на Специјалното јавно обвинителство денеска, од кои...

ВМРО-ДПМНЕ: Катица Јанева и СЈО политички конструираат случаи без основа

Катица Јанева и Специјалното јавно обвинителство се претворија во карикатура, заради понизноста во извршувањето на политичките нарачки, реагираше ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на СЈО, на која беа објавени три нови истраги - за поништувањето на пописот во 2011 година, за две дела за Антонио Милошоски и за договорот за изградба на автопатот Демир Капија - Смоквица со грчката фирма...

Ременски: Почнати се подготoвки за попис на населението

Според мои информации, во тек се подготовки за да почне подготовката за пописот, изјави пратеничката на СДСМ, Фросина Ташевска Ременски во вчерашното гостување на дебатната емисија „Клик плус“ на ТВ21. -Но да не се залажуваме дека процентуално врзаните права, кои се стекнати права, ќе можеме да ги спуштиме – рече таа на дебатата на која се разговараше за Законот за...

МИОА следната година ќе ја реформира администрацијата преку електронски проекти

Очекувам новата стратегија за реформа на јавната администрација да биде испратена до Владата пред крајот на оваа година, рече министерот Дамјан Манчевски на денешната презентација на буџетот за 2018 година на Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА). Тој  вели дека реформата на администрацијата следната година ќе се насочи главно кон дигитализацијата на администрацијата, преку неколку проекти, на кои ќе...

Во Австралија живеат 98.441 Македонец

Бројот на Македонците во Австралија во последните пет години се зголемил за околу 5.000 лица, покажуваат најновите статистички податоци на австралиското Биро за статистика. Според денеска објавените податоци од минатогодишниот попис во Австралија, 98.441 лице одговориле дека имаат македонско потекло, додека според претходниот попис, спроведен во 2011 година, така се изјасниле 93.570 лица. Сепак, според овие податоци, намален е бројот на Македонците...

ВМРО-ДПМНЕ: Само народот на избори одлучува во каква земја сака да живее

„Само народот на Република Македонија може да одлучува во каква земја сака да живее, дали сака суверена и унитарна Македонија која се гордее со мултиетничноста или федерализирана, бинационална држава“, се вели во редовното утринско соопштение на ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата нагласуваат дека „ваквата одлука народот ја носи на избори, а не со подметнати постизборни платформи изготвени и потпишани во туѓи држави.“ „Јавноста...

Европскиот парламент бара транспарентна транзиција на власта и попис

Со 54 гласoви „за“ и со осум „против“, Комитетот за надворешни работи на Европскиот парламент (АФЕТ) денеска ја усвои предлог-резолуцијата за напредокот на Република Македонија во европските интеграции во 2016 година, јавува МИА. Европратениците претходно усогласија 28 компромисни амандмани и денеска сите ги усвоија, а во нив се содржани и термини „Македонија“, „македонски“, но, исто така, и предвидување дека македонската...

Синодот на МПЦ е загрижен, бара да се зачува унитарноста на државата и да се направи попис

Светиот архиерејски синод на МПЦ-ОА изразува голема загриженост за актуелната ситуација во која се наоѓа македонското општество и повикува на меѓусебно почитување, проштевање, помирување и на одговорност. Синодот на МПЦ преку соопштението од денешната седница, апелира до политичките лидери да ја зачуваат уставната позиција на македонскиот јазик на територијата на Македонија во согласност со Уставот, како и унитарниот карактер на...

НВО Инфоцентар: Пописот на населението треба да биде приоритет на новата влада

„Македонија е единствена земја во Европа без спроведен попис на населението веќе 14 години и оваа исклучително важна статистичка операција не зазема значајно место во изборните програми на партиите и на коалициите“, се вели во соопштението на граѓанската организација НВО Инфоцентар. „Итен приоритет за новата влада формирана по изборите, меѓу другото, мора да биде подготовката и спроведувањето сеопфатен попис на...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...