fbpx
Таг: попис

таг: попис

Трибина: Политичкото влијание во ДИК причина за непрочистениот избирачки список

Преголемата моќ и големата улога на политичките партии во Државната изборна комисија е главниот проблем што избирачкиот список во Македонија се уште не е прочистен. Ова е ставот на дел од учесниците на денешната трибина, „Каков Избирачки список и попис и се потребни на Македонија“. - Во Државната изборна комисија треба да учествуваат што поголем број на експерти, треба да...

Николовски: Се прави попис на земјоделците заради агитација

Луѓето на Груевски, поставени на раководни места во институциите, наместо во служба на земјоделците, имаат една единствена задача, да агитираат за ВМРО-ДПМНЕ и да ги држат земјоделците во заложништво, изјави денеска дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Љупчо Николовски. Според Николовски, вработените во Агенцијата за поттикнување на развојот на земјоделството, со седиште во Битола, сакале да прават своевиден попис кај земјоделците. - Директорот на оваа...

Пресување, балирање, дробење: Како се уништувала опремата за прислушување во МВР

Незаконско формирање на комисија за попис, уништување на траги, конспиративно носење и уништување на опрема на отпади за старо железо, прикривања, фалсификување на документација, антидатирање на материјали во архивата на Министерството за внатрешни работи (МВР) се дел од работите што осомничените во случајот „Тврдина“ на СЈО ги направиле за да се ослободат од двата системи за прислушување вредни 10...

Според пописот на Илија Димовски, Македонија има 2,4 милиони државјани

Македонија има 2,4 милиони жители, вели пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, во колумна за „Дневник“ насловена „Факти за Mакедонците од Пустец“. Тој својата теза ја поткрепува со податокот дека избирачкиот список се подготвува врз база на регистарот на државјани на Република Македонија, кој го води Министерството за внатрешни работи (МВР), а во него бројот на државјани на нашата држава...

Демографите апелираат на итно основање институт за население и за миграции

Кризата со бегалците е силен аларм за конечно основање институт за население и за миграции во Република Македонија, предупредува демографот Никола Димитровски. - Со оглед на алармантноста и воедно чувствителноста на ситуацијата со бегалците, во која се наоѓа нашата земја, потребно е Владата да формира институт во кој на научна основа ќе се направат детални анализи за движењето на населението,...

Груевски: Зошто СДСМ го одби предлогот за бонус 17 пратеници ако се веќе победници?

Премиерот Никола Груевски е зачуден што опозицијата го одби предлогот за бонус од 17 пратеници за тој што ќе победи на предвремените парламентарни избори. - Одбивањето на предлогот ме чуди. Зошто тоа го прават, ако самата СДСМ прокламира дека е победничка - рече Груевски. На изјавата на лидерот на СДСМ, Зоран Заев дека за мнозински модел на избори потребен е попис,...

Владата подготвува попис на населението

Премиерот Никола Груевски, одговарајќи на пратеничко прашање од Роза Топузова-Каровска, на денешната собраниска седница изјави дека „се прават напори да се спроведе попис според највисоки меѓународни стандарди, попис што нема да влее сомнеж кај никого, кај ниту една етничка заедница, кај ниту еден граѓанин, индивидуалец, политичка партија или кој било друг субјект.“ Според Груевски, 70 проценти од прашањата би биле одговорени електронски,...

Иванова: Во игра се и попис и пребројување од врата на врата

Активна регистрација на гласачите, попис и пребројување од врата на врата се опциите кои се на маса на работните групи што треба да го имплементираат Договорот од Пржино. Според Цветанка Иванова од СДСМ, која вчера беше дел од работната група на оваа партија, се разговара за сите опции, но сè уште не се навлезени во детали за тоа кој предлог би...

Попис во Македонија нема ни догодина

Во нацрт-буџетот за наредната година нема предвидено пари за попис. Ниту во ставката на Државниот завод за статистика (ДЗС) ниту, пак, кај Државната изборна комисија(ДИК), кои, според некои шпекулации, би можеле да го спроведат пописот. Во нацрт-буџетот за  2015 година за ДЗС предвидени се нешто повеќе од три милиони евра, кои се премалку за спроведување попис, за разлика од...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...