fbpx
Таг: план

таг: план

Народна банка донела среднорочен план за управување со ризиците поврзани со климатските промени

Советот на Народната банка го усвоил првиот Среднорочен план за активностите на Народната банка во доменот на управување со ризиците поврзани со климатските промени за периодот 2023 ‒ 2025 година. Според соопштението, овој план поставува сеопфатна, систематична и конзистентна рамка за активностите поврзани со управувањето со ризиците од климатските промени. „Климатските промени се важно прашање за централните банка поради ефектите на...

Порталб: Стар проблем – нови решенија, повеќе од 25.000 млади лица без работа – дали ќе помогнат новите владини мерки?

„Прв дојден – прв услужен“ и воведување на квота од 5 отсто опфатеност на Ромите, учество на младите лица до 29 години со најмалку 30 отсто – ова се новите критериуми во новиот Оперативен план за вработување за 2022 година, пишува Порталб.мк. За оваа година предвидено е рекордно највисок износ од 28 милиони евра за отворање на нови работни...

Бајден го претстави буџетот од 6.000 милијарди долари за социјални програми и борба со климатските промени

Американскиот претседател Џо Бајден го претстави најголемиот буџет на САД по Втората светска војна во висина од 6.000 милијарди долари, кои ќе бидат првенствено наменети за нови социјални програми и за борбата на САД против климатските промени, пренесува Би-би-си.  Планот вклучува постепено зголемување на стапката на даноци за побогатите Американци, која што пак ќе треба да ги полни со финансии...

Планот за управување со наследството на Охридскиот регион од утре на јавен увид

Нацрт - планот за управување со културното и природното наследство во Охридскиот Регион во текот на наредните 60 дена ќе биде ставен на увид на јавноста, информираше на денешната прес-конференција министерот без ресор, Едмонд Адеми. Планот е многу важен дел од спроведувањето на препораките на УНЕСКО и со него се дефинира строгата заштитна зона во крајбрежјето околу која не смее...

Работна група треба да изготви предлог-план за спроведување на ветинг во МВР

Владата на 148. седница ја разгледа и усвои и Информацијата во врска со потребата од спроведување процес на проверка (ветинг) на вработените во МВР. „Се задолжува МВР, најдоцна до 20 август да формира работна група со задача да изготви предлог-план на мерки, активности и динамика за спроведување на процесот и најдоцна до 01. октомври да го достави до Владата. Во...

Владата со акциски план ќе се бори против дезинформациите и лажните вести

Дезинформациите се еден од главните предизвици на демократијата во 2019 година и се алатка која се користи за манипулација на граѓаните, мешање во изборни процеси и намалување на довербата на граѓаните во институциите и медиумите, рече денеска премиерот Зоран Заев претставувајќи го Предлог-планот одлучна акција против ширење дезинформации и против напади врз демократијата. „Република Северна Македонија во изминативе две години...

Промовирана Индустриска стратегија за раст на производствениот сектор

Денеска беше промовирана Индустриска стратегија која произлезе од проектот „Ревизија на индустриската политика 2009-2020“, финансиран од Делегацијата на ЕУ и имплементиран од Министерството за економија. Стратегијата, според министерот за економија Крешник Бектеши е во согласност со принципите на европските добри практики и е клучна економска основа на земјава во преговорите за пристапување со ЕУ. - Фокусот во Стратегијата е ставен на...

Анѓушев го презентираше планот за економски пораст пред амбасадите

Вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев, на јавна трибина во Владата го презентираше планот за економски пораст односно мерките, пред претставниците од странските амбасади и меѓународните финансиски институции. „Планот за економски пораст е резултат на сеопфатни анализи. Во него се имплементирани препораки од документите на Светската Банка, Виенскиот институт за меѓународни односи, Македонската академија на науки и уметности, но и...

ВМРО-ДПМНЕ: Владата ја потврдува стратегијата за трајно населување на мигранти

Владата на СДС со секој свој чекор ги потврдува своите стратегија и план за трајно населување на Република Македонија со илјадници мигранти, велат од ВМРО-ДПМНЕ. Од партијата додаваат дека владата на ВМРО-ДПМНЕ не изградила никаков објект за населување на мигранти. „Неосновани се обвинувањата на СДС и мафтање со дописи од 2012 година, кои првенствено се однесуваат за изградба на социјални станови, за социјално необезбедени...

Владата на денешната седница донела одлуки поврзани со спроведување на планот „3-6-9“

Владата денеска ја одржа 22. седница, на која биле донесени одлуки поврзани со спроведување на планот „3-6-9“, а се од интерес на локалната самоуправа и се однесуваат на енергетиката, информираат од владината прес-служба. „На денешната седница, Владата ја донесе уредбата за методологија за распределба на приходите од данокот на додадена вредност (ДДВ) по општини за 2018 година. На седницата беше истакнато...

Поповски и Прибе разговарале за владиниот план за реформи во медиумската сфера

Министерот без ресор задолжен за комуникација, отчетност и за транспарентност, Роберт Поповски, денеска имал средба со експертската група на Европската Унија предводена од Рајнхард Прибе, на која било разговарано за мерките и за планот на Владата за реформите во медиумската сфера. Поповски, како што соопштија од Владата, во елаборацијата на чекорите и на мерките што се преземени од периодот од...

Граѓанските организации бараат консултативен совет за реформите

Надградена верзија на предлогот на граѓанските организации за итни демократски реформи за следните 6, 9 и 12 месеци, денеска беше презентирана на прес-конференција во име на 73 граѓански организации и експерти. Предлозите за реформи се изработени од страна на 146 учесници на Форумот на граѓански организации на 4 и 5 јули годинава, а се надоврзуваат на основниот документ изработен...

В понеделник ни доаѓа Хан, во вторник Прибе

„Посетата на еврокомесарот Јоханес Хан и неговото учество на отворена владината седница е најверојатно преседан за Македонија, со што се создава нова клима. На Хан ќе му предложиме нацрт-план со мерките, активностите и со временските рамки за реформските приоритети“, рече вицепремиерот Бујар Османи во Владата денеска, најавувајќи ја агресивната кампања што во следниве неколку месеци треба да доведе до исполнување...

Груби: Заев и Ахмети разговараа за решение за деблокирање на Собранието

Артан Груби, шефот на кабинет на лидерот на ДУИ, Али Ахмти, потврди дека денеска во Собранието имало средба помеѓу лидерот на СДСМ, Зоран Заев. и на ДУИ, Али Ахмети. „Денешната средба беше во насока на наоѓање решение за да се надмине блокадата на Собранието, а тоа да биде на начин кој го бараат граѓаните од нас. Нема ништо чудно и...

Ирак е подготвен да го намали производството на нафта

Ирак е подготвен да го намали производството на нафта и на тој начин ќе го поддржи планот на Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК), кој предвидува да се намали прекумерната глобална понуда и да се зголеми цената на нафтата, изјави ирачкиот премиер Хајдер ал Абади во Багдад. - Она што во намалување на производството ќе го изгубиме, ќе го...

Шекеринска објави план за реформирање на Собранието

Собранието го избираат граѓаните на Република Македонија и тоа им припаѓа токму ним. Затоа, Собранието не смее да биде гласачка машина, туку место за вистински, сериозни дебати, чија цел ќе биде да се оствари интересот на мнозинството граѓани во нашата држава, изјави денеска на прес-конференцијапред парламентарниот дом, заменик-претседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска. - Затоа, имаме план да го промениме начинот...

Средба Заев – Ховит: Во декември мора да има фер избори

Претседателот на СДСМ, Зоран Заев, придружуван од заменик-претседателката Радмила Шекеринска, денеска се сретна со пратеникот во Европскиот парламент, Ричард Ховит. На средбата била истакната неопходноста од регуларни избори во Македонија, како и потребата од демократска влада. - Во декември мора да има фер избори и на таквите избори убедени сме дека СДСМ и опозицијата ќе ја добијат одговорноста да ја водат...

Јужна Кореја тврди дека има план за целосно уништување на Пјонгјанг

Јужна Кореја има план за целосно уништување на севернокорејската престолнина Пјонгјанг, доколку тамошните власти покажат каков било знак дека подготвуваат нуклеарен напад, објавила јужнокорејската агенција „Јонхап“, повикувајќи се на воени извори, пренесува „Би-би-си“. Воени извори за агенцијата рекле дека секој агол во Пјонгјанг „ќе биде целосно уништен со балистички ракети и со високо-експлозивни гранати“. Северна Кореја во петокот ја изведе петтата...

Трамп: Доколку станам претседател, за 30 дена ќе направам план за пораз на ИД

Доколку бидам избран за претседател на САД, на воените власти ќе им наредам во рок од 30 дена да изработат план за цврст и брз пораз на Исламска држава. Ова го изјави републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, на собирот одржан во Северна Каролина. - Ќе ги повикам најголемите генерали и ќе им дадам едноставна задача. Ќе имаат 30...

Музалас: ЕУ мора да има план Б ако Турција го раскине договорот за бегалците

Грчкиот министер за миграција, Јанис Музалас, апелира Европската Унија да смисли план Б во случај да дојде до ново ескалирање на бегалската криза. Во интервју за германскиот весник „Билд“, Музалас посочува дека постои голема загриженост кај грчката влада за потенцијално раскинување на договорот меѓу Турција и ЕУ со кој од март се контролира бегалскиот бран кон грчките острови. Музалас истакнува дека...

Дивата депонија во Никуштак повеќе од две децении ги труе граѓаните, ветувањата за нејзино расчистување не се реализираа

Повеќе од две децении нема решение за расчистување на депонијата во село Никуштак во општина Ликово. Жителите изгубиле надеж дека овој проблем ќе се реши и и понатаму се...