fbpx

Трамп: Доколку станам претседател, за 30 дена ќе направам план за пораз на ИД

-

Доколку бидам избран за претседател на САД, на воените власти ќе им наредам во рок од 30 дена да изработат план за цврст и брз пораз на Исламска држава.

Ова го изјави републиканскиот кандидат за претседател на САД, Доналд Трамп, на собирот одржан во Северна Каролина.

– Ќе ги повикам најголемите генерали и ќе им дадам едноставна задача. Ќе имаат 30 дена во овалната соба да го претстават планот за цврста и брза победа над Исламска држава. Немаме друг избор – рече Трамп пред насобраните поддржувачи.

Републиканскиот претседателски кандидат се обидува да ја добие поддршката од ветераните кои традиционално се лојално републиканско гласачко тело. Дел од нив изразија загриженост за способноста на Трамп да биде врховен воен командант.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Минчев, поради злоупотреби, најави укинување на балансерот

Министерот за јавна администрација Горан Минчев најави укинување на балансерот. Како причина за ова, тој рече дека балансерот во минатото бил предмет на злоупотреби. „Имавме случаи каде етнички Македонци се...