fbpx
Таг: патување

таг: патување

Наместо годинава, овластувањето за патување ETIAS во ЕУ ќе почне во 2025 година и ќе чини 7 евра

Воведувањето на ETIAS, специјалното овластување за патување кое ги опфаќа поголемиот дел од европските земји од 2024 година е одложено за мај 2025 година. Ова овластување е услов за влез за граѓаните кои патуваат без виза во која било од 30 европски земји. ETIAS ќе се применува и за граѓаните на Северна Македонија кои планираат да патуваат во ЕУ. Ова...

Младите од земјава родени во 2005 година, ќе можат бесплатно да патуваат со воз низ Европа следната година

Младите од Македонија родени во 2005 година, ќе имаат можност бесплатно да патуваат низ европа со воз од 1 март 2024 до 31 мај 2025 година. Европската Унија доделува 38.000 билети за воз како нов дел на програмата за патување наречена „DiscoverEU“, а освен земјите членки на ЕУ, може да учествуваат и младите од нашата земја како и Исланд, Лихтенштајн,...

Не се укинати патните трошоци на пратениците

На една година до крајот на мандатот на актуелниот пратенички состав, ветувањето на владејачката СДСМ дека ќе се укинат патните трошоци на пратениците и дека тие ќе бидат заменети со станови за секој пратеник, е неисполнето, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Во изборната програма „Можеме“ (стр 11), со која СДСМ  излезе на предвремените избори во...

Kампања на ЕУ „Од нас направено“: Двајца млади влогери во посета на македонски градови и села

Елена Василевска од Скопје и Ник Ван Пут од Белгија се двајцата влогери кои во наредните седум дена ќе патуваат низ Северна Македонија и ќе ги откриваат и истражуваат убавините на природата, но и успешните приказни и иницијативи на локалните претприемачи низ македонските градови и села. Елена и Ник се дел од кампањата „Од нас направено – патување низ ЕУ...

Внимавајте каде аплицирате за ЕТИАС, Фронтекс предупредува за 50 различни веб страници

Европската агенција за гранична и крајбрежна стража (ФРОНТЕКС) ги предупредува граѓаните дека постојат 50 различни веб страници на Системот за информации за патување и овластување на ЕУ (ЕТИАС) кои се на повеќе јазици, при што не сите се безбедни за користење за граѓаните. Како што е познато, ЕТИАС ќе стартува во 2024 година и ќе важи и за македонските...

Апликација за продажба на користена облека меѓу победничките бизнис идеи на Стартап Викенд Скопје

Во просториите на Инофеит, при Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ) изминатиот викенд, по 11-ти пат, беше одржан Стартап Викенд Скопје. На овој настан 50 млади луѓе поддржани од 15 искусни ментори интензивно работеа на нивните креативни идеи. Разработените идеи ги презентираа пред тричленото жири составено од експерти во различни области (дизајн, иновации и информациски технологии). За победник беше...

Германија и Финска со нови ковид протоколи за македонски државјани

Заради ситуацијата со ковид-19 пандемијата, Германија ја врати Република Северна Македонија на листата на ризични земји, соопшти Министерството за надворешни работи (МНР). Со оваа најнова одлука на германските власти, од државјаните на Северна Македонија при влез во Германија се бара електронско пријавување и поседување на потврда за вакцинација или за прележан ковид-19 или пак негативен ПЦР тест. За лицата кои...

Италија повеќе не прима туристи од земјава, само работници, а Данска ја крена рампата

Данска ги олесни ковид правилата за влез на државјаните на Република Северна Македонија, соопшти македонското Министерство за надворешни работи (МНР). Со најновата одлука на данските власти, нашите државјани ќе можат да влезат во Данска без ограничувања или наведување валидни причини, но потребно е да приложат валиден ЕУ дигитален сертификат којшто вклучува потврда за вакцинација со вакцини одобрени од ЕМА) или...

Билет до вселената со ракета на „Вирџин Галактик“ чини 450.000 долари

Компанијата „Вирџин Галактик“ (Virgin Galactic), која е дел од групацијата „Вирџин Груп“ (Virgin Group) на милијардерот Ричард Бренсон, повторно започна со продажба на билети за патување во вселената, пишува „Си-ен-ен“. Овој пат цената за едно седиште е зголемена речиси двојно. Кога продажбата беше прекината во декември 2018 година, цената на еден билет изнесуваше 250.000 американски долари, додека актуелните билети денес...

МЗ: Достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство

Министерството за здравство информира дека е достапна апликацијата за CommonPass сертификат за патување во странство. CommonPass е унифициран дигитален сертификат кој се презема од апликација од Google Play Store/App Store со кој се потврдува вакциналниот статус на секој граѓанин. „Со овој сертификат во моментот може да се патува најчесто во САД и Канада каде се користи најмногу. Покрај патувањето и...

Филипче: Дигиталната ковид пропусница ќе може да се симне како апликација на мобилен телефон

Од почетокот на наредната недела, дигиталната ковид пропусница сите заинтересирани граѓани ќе можат да ја симнат како апликација на своите мобилни телефони. Ова денеска го најави министерот за здравство Венко Филипче, кој додаде дека ковид сертификатот ќе го издаваат матичните лекари. „Тоа е пас кој електронски преку QR код и апликација која ќе може да се симне на секој мобилен...

Возот „Connecting Europe Express“ есенва ќе го мине целиот континент, во Скопје доаѓа на 13 септември

Заеднички европски воз за 36 дена ќе мине низ 26 земји на континентот. Европската Комисија по прогласувањето на 2021 година за Европска година на железницата, деновиве го објави возниот ред на возот „Connecting Europe Express“. Во периодот од 2 септември до 7 октомври, возот ќе патува 20.000 километри, преминувајќи 33 гранични премини, на своето патешествие од Лисабон до Париз. Возот...

Македонските државјани да избегнуваат патувања во или транзит во Израел, велат од МНР

Министерството за надворешни работи сугерира на македонските државјани да избегнуваат патувања во или транзит низ Израел, имајќи ја предвид ескалацијата на безбедносната состојба во Израел. „За македонските државјани затекнати во Израел, за сите дополнителни информации или помош да се обратат до Амбасадата на Република Северна Македонија во Тел Авив на мобилен +972549096965 или некој од SOS броевите објавени на веб...

Дебата: Дигиталниот зелен сертификат треба да го олесни патувањето во ЕУ земјите

Во рамките на „Разговорите за дигитална трансформација“ што ги организира Академијата за е-владеење (ЕГА) од Естонија, денеска се одржа дебатата на тема „Здравствена безбедност и сертификати за вакцини“, на која особен осврт се даде на прашањето како да се зголеми довербата во сертификатот за вакцинација на европскиот континент. Пред неколку дена, Европската Комисија го предложи воведувањето на дигитален зелен...

Јапонски милијардер бара осум луѓе од целиот свет за патување околу Месечината

Месечина
Jапонскиот претприемач и милијардер Јусаку Маезава ќе ја финансира мисијата „dearMoon“, чија цел е да го однесе него заедно со група од осум луѓе на патување околу Месечината. Тој преку видео ги повика луѓето од целиот свет и од „било какво потекло“ да се приклучат и додава дека ќе го плати целото патување, па оние што ќе му се придружат...

СЗО апелира на поостри мерки во Европа за да се заузда ширењето на новиот сој на корона вирусот

Светската здравствена организација (СЗО) ги повика европските земји да сторат повеќе во спречување на ширењето на новиот сој на корона вирусот којшто за прв пат беше откриен во Велика Британија, јавува Би-би-си. Директорот на СЗО за Европа, Ханс Клуге рече дека потребни се поостри мерки за „израмнување на стрмната вертикална линија“ на зголемениот број на случаи во некои земји. Тој...

Неделен извештај на ИЈЗ: Најмногу од новозаболените со ковид-19 се на возраст од 30 до 39 години

Во периодот од 5 до 11 октомври, тестирани се вкупно 13.028 материјали во лабораториите во кои се спроведува молекуларно тестирање за присуство на SARS-CoV-2, или 32,5 отсто повеќе во однос на минатата недела. Регистрирани сe 2.243 нови позитивни случаи од 33 града во државата, што претставува зголемување од 86,5 отсто во однос на минатата недела. Најголем дел од регистрираните...

Граѓаните ќе може да патуваат во Србија, Косово, Црна Гора и БиХ без ПЦР-тест од 12 октомври

Врз основа на координацијата со министерствата за здравство од регионот, денеска, на седница на Владата донесовме одлука да овозможиме непречен влез на странските државјани од Република Србија, Република Косово, Република Црна Гора и Република Босна и Херцеговина, без приложување медицинска потврда со негативен RT PCR SARS CoV-2 тест, информираше премиерот Зоран Заев на неговиот фејсбук-профил. „Во овие земји, за кои...

Јапонците имаат најмоќен пасош, може да патуваат без визи во 191 земја, Македонците во 124

Најновите податоци од истражувањето кое го спроведе компанијата „Хенли и Партнери“ за индексот на јачината на пасошите на државите во светот, покажуваат дека најсилен пасош на светот моментално е јапонскиот, чии сопственици можат да патуваат слободно во 191 земја во светот. Следува сингапурскиот со 190 слободни дестинации, а третото место го делат јужнокорејскиот и германскиот пасош со кои може...

Условите за влез во соседните држави на Северна Македонија за време на Ковид-19

Кризата со КОВИД-19 предизвика хаос во границите на европските земји, вклучувајќи ги и балканските земји. Доколку планирате да патувате во овој период, повеќето држави препорачуваат да го одложите патувањето, доколку немате некоја итна потреба. Туристичката сезона само што почнала, неколку држави почнале да ги заведуваат туристите со отворањето на границите, известува Порталб.мк. Претходно пишувавме за сите држави на ЕУ и...

Утре бесплатен влез во музеите и на локалитетите по повод Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети

Светскиот ден на спомениците и археолошките локалитети, 18 Април, утре ќе биде одбележан со бесплатен влез во сите национални установи од областа на заштитата на културното наследство, кои ќе...