fbpx
Таг: патничкивоз

таг: патничкивоз

Железницата заглавена во минатото – поволностите за патување со воз ретко се обновуваат

Владата секоја година дели субвенции за одржување на патничкиот железнички сообраќај, а Железници на РСМ - Транспорт не успева да привлече поголем број на патници во возовите. Лани со македонските возови патувале само 549.000 патници, што е еден од најлошите резултати во функционирањето на патничкиот железнички сообраќај во нашата земја. Математичката пресметка покажува дека во 2019 година со еден...

Лани воз користеле само 549.000 патници (инфографик)

Идентично како и претходните две години, 2019 година ќе биде запаметена како една од годините со најлоши резултати во функционирањето на патничкиот железнички сообраќај во земјава. Железници на РСМ - Транспорт лани успеало да превезе само 549.000 патници со воз на домашните и на меѓународните линии, односно за 9.000 патници повеќе во споредба со 2018 година. Малиот процентуален пораст кај...

Патнички возови сѐ помалку, министерството вели секоја година давало доволно средства (инфографик)

Железници на РСМ - Транспорт догодина ќе добие 430 милиони денари за покривање на загубите од патничкиот железнички сообраќај во 2020 година, но ваквите субвенции нема да бидат единствените што ќе ги добијат за редовно сообраќање на патничките возови. Од Министерството за транспорт и врски за „Мета.мк“ потенцираат дека со секој ребаланс на државниот буџет на железничкото претпријатие им...

Полека замира железничкиот транспорт, се помалку патници со воз (инфографик)

Железници на РСМ - Транспорт во првите девет месеци од годинава успеало да превезе 401.000 патници, што е речиси истата бројка на граѓани што патувале со воз како и лани. Патничкиот железнички сообраќај е сведен на минимум, а податоците на Државниот завод за статистика покажуваат дека во третиот квартал од годинава со воз патувале само 124.000 патници. Негативните резултати во...

И догодина ќе нема доволно субвенции за патничките возови

Железници на РСМ - Транспорт догодина од државниот буџет ќе ја добие идентичната сума како и годинава за субвенционирање на патничкиот железнички сообраќај. Министерот за транспорт и врски Горан Сугарески на минатонеделното презентирање на проектираниот буџет за ресорот транспорт за 2020 година посочи дека државната железница ќе добие 430 милиони денари (седум милиони евра) за помош на железничкиот транспорт...

Железница предвидува два патнички воза помалку во возниот ред за 2020 година

Наместо зголемување на бројот на патнички возови, догодина е можно да сообраќаат помалку патнички возови во земјава. Според постојниот Нацрт - возен ред за 2020 година, од 15 декември би сообраќале по два воза помалку од железничката станица Скопје. Експресниот воз „Хераклеа“ на релација Скопје - Битола - Скопје е отстранет од возниот ред за наредната година. Оваа најбрза...

За да расте бројот на патници, мора да има повеќе возови дневно (инфографик)

Од скопската железничка станица годинава поаѓаат најмал број на патнички возови кон дестинациите во земјава и странство. Со само 16 поаѓања во едно деноноќие, урнат е рекордот на најмал број на патнички возови што поаѓале од главната железничка станица во земјава. Слична ситуација имало во 2005 година, но во тој период пругите кон Кичево и Кочани биле затворени за...

Воз прегазил жена на железничката станица во Прилеп

Патнички воз, кој сообраќал на линијата Велес - Битола, синоќа, околу 23.10 часот, на железничката станица во Прилеп, прегазил жена, чиј идентитет засега е непознат, соопшти полицијата. Од тешките повреди, жената починала на самото место. Полициски екипи извршиле увид на местото и преземаат мерки за утврдување на идентитетот на починатата и на околностите за несреќата.

Одржана комеморација во Цетиње, Црна Гора се простува со загинатите

Во црногорскиот град Цетиње денеска се одржа комеморација по повод загинувањето на граѓаните кои ги изгубија своите животи во петочкиот масакр, јавува весникот Побједа. На комеморацијата присуствуваа претседателот Мило...