fbpx
Таг: паркинг

таг: паркинг

Меџити: Бит-пазар ќе добие нов модерен изглед

Советот на Општина Чаир на денешната седница усвои детален урбанистички нацрт-план со кој се предвидува целосна реконструкција и надградба на Бит-пазар. - Бит-пазар е еден од најголемите зелени пазари во земјава, каде егзистенција обезбедуваат голем број семејства. Со новиот нацрт-план, откако ќе ги помине сите процедури, ќе се зголеми бројот на тезгите, ќе се направи нов проект кој ќе обезбеди доволен...

Охриѓанка изнајмувала паркиралиште на узурпирано државно земјиште

Струшката полиција поднела кривична пријава против охриѓанката В.К.В. (44), осомничена дека узурпирала околу 600 квадратни метри државно земјиште, информира полицијата. Осомничената, според полицијата, во текот на 2015 година во катастарска општина Мислешево, узурпирала 599 квадратни метри државно земјиште, покрај магистралниот пат Охрид - Ќафасан. Таа потоа го оградила местото и направила пристап од магистралниот пат до имотот, кој подоцна го изнајмувала...

Во пресрет на туристичката сезона, Охрид ја зголеми цената за јавните паркиралишта

Во пресрет на главната туристичка сезона, од денеска цената на јавните паркиралишта во Охрид е повисока за 10 денари. Јавното претпријатие „Билјанини извори“, кое стопанисува со паркиралиштата, во текот на јуни, јули и на август, наместо досегашните 30, ќе наплаќа 40 денари во зоната А, односно 30 денари, наместо 20 денари во зоната Б. На одлуката на Советот на Општината се...

Штипјани со петиција за укинување на наплатата за паркирање во градот

Празни паркиралишта на централните сообраќајници, а преполни споредни помали улички, нервозни станари од центарот на Штип, кои не може да паркираат пред своите домови. Тоа е сликата од централното јадро, веднаш откако Општината Штип исцрта паркинг-места и почна да наплаќа за нив. Граѓанските активисти одговорија со петиција, со која се бара укинување на одлуката на Општината за наплата на паркирањето....

Поставени нови велисипедски паркиралишта во повеќе средни училишта во Скопје

Град Скопје, во рамките на проектот „Младите на велосипед“, деновиве во повеќе скопски средни училишта постави нови паркиралишта за велосипед. Како што соопштуваат од Град Скопје, станува збор за проект со кој во средните училишта „Раде Јовчевски – Корчагин“, „Орце Николов“ и „Михајло Пупин“ се поставија паркиралишта за 10 велосипеди. Во рамките на проектот „Младите на велосипед“, покрај поставувањето на новите...

За една година изградени се 80 мегавати фотонапонски електрани

Целиот регионот треба да се стреми кон што побрза енергетската транзиција. Ова го истакна Виктор Андонов, соработникот за енергетика во Владата на Република Северна Македонија, на регионалната експертска Конференција...