fbpx
Таг: Палестинци

таг: Палестинци

Шолц не глумел дека имало ракетен напад пред да го напушти аеродромот во Тел Авив

Не може да се каже дека сите медиуми биле ставени во корист на некаква си пропаганда на Нетанјаху, како што тврди објавата. Од видеата јасно се слушаат сирените за воздушен напад и се гледаат ракети (според пишувањата тоа се ракети од противвоздушната одбрана на Израел кои ги одбиле ракетите на Хамас). Обезбедувањето на германскиот канцелар, според безбедносните протоколи морало...

Со старо видео лажно се тврди дека израелската армија ги евакуира борбените авиони

Видеото е снимено пред неодамнешната ескалација на конфликтот меѓу Израел и Палестина. Нашата проверка покажа дека тоа е снимено во септември, во јужниот округ на Израел и не е поврзано со последниот напад на Хамас врз Израел, како што неточно тврди објавата, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Објава на социјалната мрежа Фејсбук тврди дека Израелската...

Палестинците во грч брзаат кој југот на Газа, додека израелската војска врши воени дејствија

Палестинците во грч брзаат да избегаат од северот на Газа денеска, откако израелската војска нареди повеќе од половината од населението да се евакуира во југот на територијата и врши теренски упади, пред очекуваната копнена офанзива, точно една седмица по крвавиот напад на екстремистичкото движење Хамас на израелска територија, јавува новинската агенција „Асошиејтид Прес“. Израел ги обнови повиците на социјалните медиуми...

Израел кажа дека „ја затнал“ границата со Газа, воздушните напади продолжуваат

Израел посочи дека целосно ја обезбедува границата со Газа, откако милитанти од палестинското движење Хамас, кое ја почна најновата војна со Израел во саботата, истиот ден ја пробија граничната бариера на повеќе места, известува Би-би-си. Денеска се очекува голем копнен напад на израелските сили во Газа. Според истиот извор, во текот на изминатото деноноќие немало нови прекугранични упади. Нападите на израелските...

Израелските сили со најобемни бомбардирања на Појасот Газа досега

Израелските сили утринава спроведоа жестока кампања на напади, со огромен број бомбардирања на Појасот Газа од почетокот на новите воени судири пред една седмица. Палестинските сили возвратија со ракетни напади врз населени места на југот на Израел, јави Би-би-си. Израел порача дека гаѓал цели на милитантната палестински организација Хамас и домови на неколку нивни команданти, но нанесени се и штети...

Убиени 59 Палестинци – масакр на протест против амбасадата на САД во Ерусалим

Во вчерашните крвави судири во Појасот Газа загинаа 59 Палестинци, а повредени се 2.771, од кои половината имаат прострелни рани. Меѓу загинатите е и едно осуммесечно бебе, кое се задушило од солзавец. Протестите во Газа беа насочени против преместувањето на амбасадата на САД во Ерусалим, како и против десетгодишната блокада на Газа од страна на Израел и Египет. Многу земји...

Израел ги затвора граничните премини со Газа

Израел најави затворање на граничните премини во Газа како одговор за зачестените ракетни напади од енклавата во текот на изминатата недела, јавуваат светските агенции. Нападите следеа по одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп САД да го признае Ерусалим за израелска престолнина, што предизвика гнев кај Палестинците. Израелски авиони утринава погодија три постојки кои им припаѓале на Хамас, милитантна група која го...

Вонредна седница на Советот за безбедност на ОН поради одлуката на Трамп за Ерусалим

Советот за безбедност на Обединетите нации утре ќе одржи вонредна седница поради одлуката на американскиот претседател, Доналд Трамп, да го признае Ерусалим за главен град на Израел. Како што пренесува „Си-би-ес њуз“, итна седница побарале осум од 15 членки на Советот за безбедност, односно Боливија, Египет, Франција, Италија, Сенегал, Шведска, Велика Британија и Уругвај. Арапскиот свет ја осуди одлуката на Трамп...

Хамас повика на „интифада“, Израел испраќа војска на Западниот Брег

Палестинското движење Хамас денеска ги повика своите приврзаници на интифада, востание на Плаестинците, откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим за главен град на Израел. - Треба да работиме на поведување „интифада“ против циоистичките непријатели – изјави лидерот на Хамас, Исамил Ханијех, во денешниот говор пред Палестинците кои протеестираа во Појасот Газа. Трамп вчера донесе одлука да го признае Ерусалим за...

Арапите бесни на Трамп, а Палестинците палат негови слики и американски знамиња

Телевизиската мрежа „Си-ен-ен“ на својот профил на „Твитер“ објави дека илјадници Палестинци во Појасот Газа од синоќа палат американски знамиња и слики од претседателот Доналд Трамп. Арапскиот свет негодува. Сите светски агенции ја пренесоа веста дека одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции во муслиманските земји на Блискиот Исток. Претседателот на Индонезија,...

САД се повлекуваат од УНЕСКО

САД донеле одлука да се повлечат од УНЕСКО, соопшти американскиот Стејт департмент. Како што јавуваат американските медиуми, за одлуката на официјален Вашингтон е известена и генералната директорка на УНЕСКО, Ирина Богова. „Одлуката не беше лесно донесена и ја изразува загриженоста на САД за состојбата во организацијата, за потребата за реформа, особено на антиизраелскиот однос на организацијата“, стои во соопштението. Одлуката е донесена...

Иран да престане да ги финансира терористите, порача Трамп од Тел Авив

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на посетата на Израел изјави дека Иран мора да престане да поддржува „терористи и милиции“ и дека никогаш не смее да поседува нуклеарно оружје. - Најважно е дека САД и Израел можат во еден глас да објават дека на Иран никогаш не смее да му биде овозможено да поседува нуклеарно оружје – никогаш –...

САД директно го предупредиле Израел за дејствијата на Западен Брег

САД го известиле Израел дека наметнувањето на израелскиот суверенитет на Западниот Брег ќе воведе криза во односите со администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, соопшти денеска израелскиот министер за одбрана Авигдор Либерман. - Добивме директна порака, не индиректна и не навестување од САД. Наметнувањето на суверенитет во Јудеја и во Самарија ќе значи непосредна криза во односите со новата администрација...

Абас бара поддршка за формирање палестинска држава

Палестинскиот претседател Махмуд Абас денеска апелираше до меѓународната заедница при решавањето на судирот со Израел да го поддржат формирањето на независна палестинска држава. Во својот говор пред Советот за човекови права на ОН во Женева, Абас ги повика земјите кои веруваат во решавање на проблемот „да застанат во одбрана на тоа решение“ и да ја признаат државата Палестина. - Решението мора...

Сè помали се изгледите за мир на Блискиот Исток, оцени Бан Ки-мун

Генералниот секретар на обединетите нации, Бан Ки-мун, рече дека меѓународната заедница мора јасно да каже дека и понатаму е посветена на мировните преговори меѓу Израел и Палестинците, затоа што изгледите за мир „можат да се лизнат од раце“. Бан, чиј десетгодишен мандат завршува за еден месец, синоќа издаде соопштение во пресрет на состанокот на Генералното собрание на ОН, кое го...

Спречен бомбашки напад во Ерусалим

Еден 20-годишен Палестинец е уапсен на железничка станица во централниот дел на Ерусалим. Како што јавуваат израелските медиуми, кај него била најдена торба со експлозив. Полицијата соопшти дека Палестинецот бил испрашуван од чуварите кои рекле дека им предизвикал сомневања кога се обидел да влезе во возот. Додека го испрашувале, тој им признал дека носи експлозив. Специјални единици на полицијата пристигнале на станицата...

Израел привремено го забрани влезот за сите Палестинци на нејзина територија

Израелската војска денеска соопшти дека привремено им го забранува влезот на сите Палестинци во Израел, со што ги заостри мерките што властите ги воведоа откако вооружени напаѓачи завчера вечерта убија четири лица во Тел Авив. Портпаролката на израелската војска, пренесуваат светските агенции, изјавила дека во согласност со владините директиви и со проценката на моменталната ситуација, од денеска премините од Појасот...

Израелската војска изврши напади во Појасот Газа

Израелската војска утринава нападнала цели на југот на Појасот Газа од воздух и со артилериски оган, јавуваат израелските медиуми. Тоа е четврти напад од воздух од средата, кога директен судар меѓу Хамас, кој владее со Газа, и израелските сили, изби првпат од 50-дневната војна во 2014 година. Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска свика итен состанок на безбедносниот кабинет за да се...

Израелската војска убила двајца Палестинци

Израелската војска убила двајца Палестинци кои со нож полесно раниле еден војник. Инцидентот се случи на контролен пункт кај Хеброн. Поради празник, Израел ги засили безбедносните мерки во Хеброн и го затвори Западниот Брег. Од тие причини илјадници Палестинци не можат да стигнат на работа. Во бранот насилства, од октомври 2015 година, убиени се 190 Палестинци и 28 Израелци.

Израелската војска уби тројца палестински напаѓачи

Израелските војници денеска убиле тројца палестински напаѓачи, кои претходно раните четири војници во два напад во рок од 30 минути, на двата краја на еврејската населба Кирјат Арба, на Западниот брег, јавуваат израелските медиуми. Војската соопшти дека двајцата Палестинци отвориле оган на пешаци на автобуска станица на крајот на населбата и полесно раниле еден војник. Подоцна напаѓачите се убиени....

Полицаец од Крушево исфрлил во ѓубре доверливи документи

Полициски службеник од Крушево исфрлил во ѓубре службени материјали сместени во картонски кутии, а меѓу кои имало и документи со одреден степен на класификација, соопшти Министерството за внатрешни работи...