fbpx

Иран да престане да ги финансира терористите, порача Трамп од Тел Авив

-

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на посетата на Израел изјави дека Иран мора да престане да поддржува „терористи и милиции“ и дека никогаш не смее да поседува нуклеарно оружје.

– Најважно е дека САД и Израел можат во еден глас да објават дека на Иран никогаш не смее да му биде овозможено да поседува нуклеарно оружје – никогаш – и да престане со смртоносното финансирање, тренирање и опремување терористи и милиции – изјави Трамп во заедничкото обраќање со израелскиот претседател Реувен Равлин.

Трамп пристигна во дводневна посета на Израел од Саудиска Арабија, каде ќе има „ретка шанса“ да донесе мир на Блискиот Исток, односно да се обиде да ги деблокира мировните преговори меѓу Израелците и Палестинците.

Говорејќи со израелските претставници, веднаш по слетувањето на аеродромот во Тел Авив, Трамп истакна дека сака да ја „реафирмира нераскинливата врска“ помеѓу САД и Израел.

– Сега мора да работиме заедно да ја изградиме иднината каде нациите од регионот ќе живеат во мир. Пред нас е ретка можност да донесеме стабилност и мир во регионот – рече Трамп, додавајќи дека тоа може да се постигне само со заедничко дејствување.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...