fbpx
Таг: Блиски Исток

таг: Блиски Исток

Пакистан со одмазднички напади врз Иран, загинаа седум лица

Пакистан изврши одмазднички ракетни напади врз Иран, при што наводно загинале седум лица, јавуваат светските медиуми, откако во вторникот Иран изврши напади врз Пакистан. Пакистан соопшти дека нападите погодиле „терористички засолништа“ во иранската провинција Систан-Балучестан, пренесува Би-би-си. Убиени биле три жени и четири деца, соопшти иранската државна телевизија. Реципрочните напади доаѓаат во време на зголемени тензии на Блискиот Исток со неколку кризи...

Војната во Газа влегува во нова фаза за Израел

Првичното ветување на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху по терористичките напади на Хамас од октомври 2023 година беше дека оваа терористичка група ќе биде целосно уништена. Сепак, Си-ен-ен во најновата анализа посочува дека израелската војска се префрла во нова фаза од војната против Хамас во Газа и има знаци дека и нејзините цели се менуваат. „Раководството на израелската војска многу добро...

Украина и ЕУ со ист став: Русија сака да направи проблем во Западен Балкан

Украинскиот претседател Володимир Зеленски и Европската Унија во изминативе денови предупредија на активностите на Русија за да предизвика проблеми во Западниот Балкан, кои би го отргнале вниманието на меѓународната јавност од воената агресија врз Украина. Зеленски најпрво на 15 ноември годинава јавно предупреди дека Русија би можело да подготвува војна во регионот на Западниот Балкан, со цел да го одвлече...

Наплаќале „билет“ помеѓу 600 и 800 евра – разбиена мрежа шверцери на илегални мигранти

Во координирана акција што денеска ја спровело МВР под водство на обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција (ОЈО-ГОКК), полицијата уапси голем дел од 13-члена криминална група која криумчарела мигранти. Еден од уапсените е полицаец, а двајца од групата веќе лежат затвор за криумчарење мигранти. Денешните апсења се случуваат по шестмесечна истрага, односно од мај до октомври...

Во Грција четирипати повеќе мигранти од истиот период лани

Бројот мигранти кои пристигнуваат на грчките острови сега е за четири пати поголем од истиот период лани. Според грчките власти, на Лезбос, каде што е најголемиот камп за мигранти, лани дневно во просек пристигнувале по 54 мигранти, а сега над 200 секој ден. Од март годинава грчките острови и северна Грција беа сведоци на пристигнувањето на голем број бегалци од...

Арапите бесни на Трамп, а Палестинците палат негови слики и американски знамиња

Телевизиската мрежа „Си-ен-ен“ на својот профил на „Твитер“ објави дека илјадници Палестинци во Појасот Газа од синоќа палат американски знамиња и слики од претседателот Доналд Трамп. Арапскиот свет негодува. Сите светски агенции ја пренесоа веста дека одлуката на Трамп да го признае Ерусалим за главен град на Израел предизвика осуда и жестоки реакции во муслиманските земји на Блискиот Исток. Претседателот на Индонезија,...

Арапските земји воведоа санкции за организации и лица поврзани со Катар

Група арапски земји стави 12 организации и 59 поединци на листа на санкции поради наводната поддршка на тероризмот и поврзаноста со Катар. Одлуката за санкциите, која е соопштена утринава во Ријад, дополнително го изолира Катар, кој е обвинет за тероризам и врски со Иран, регионалниот ривал на Саудиска Арабија. Спорот со Катар го водат Бахреин, Египет, Саудиска Арабија и Обединетите Арапски...

Иран да престане да ги финансира терористите, порача Трамп од Тел Авив

Американскиот претседател Доналд Трамп за време на посетата на Израел изјави дека Иран мора да престане да поддржува „терористи и милиции“ и дека никогаш не смее да поседува нуклеарно оружје. - Најважно е дека САД и Израел можат во еден глас да објават дека на Иран никогаш не смее да му биде овозможено да поседува нуклеарно оружје – никогаш –...

Четириесет и четири жени од Косово биле на боиштата на Блискиот Исток

Косовскиот центар за безбедносни студии соопшти дека од почетокот на конфликтите во Сирија и во Ирак, од 2012 до 2016 година, 44 косовски жени биле вклучени во тие конфликти, а меѓу нив има и 27 деца. Врз основа на истражувањето на овој центар, „жените кои учествувале во терористичките организации давале нега, промовирале идеологија на ектремно насилство и регрутирале други жени...

Сè помали се изгледите за мир на Блискиот Исток, оцени Бан Ки-мун

Генералниот секретар на обединетите нации, Бан Ки-мун, рече дека меѓународната заедница мора јасно да каже дека и понатаму е посветена на мировните преговори меѓу Израел и Палестинците, затоа што изгледите за мир „можат да се лизнат од раце“. Бан, чиј десетгодишен мандат завршува за еден месец, синоќа издаде соопштение во пресрет на состанокот на Генералното собрание на ОН, кое го...

Сите обвинети во случајот „Ќелија“ ја признаа вината

На денешното рочиште за случајот „Ќелија“, во Основниот суд Скопје 1, уште петмина обвинети ја признаа вината за кривичните дела за кои се обвинети, односно за регрутирање и за учество во паравоени формации во воените жаришта на Блискиот Исток, пренесува „Телма“. Со ова, практично, сите обвинети во овој случај се изјаснија за виновни. На претходното рочиште, пред две недели, дел од...

Одложен почетокот на судскиот процес за случајот „Ќелија“

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Ќелија“, кој се води против пет лица обвинети за регрутирање и за учество во паравоени формации на Блискиот Исток, е одложено откако адвокатот на еден од обвинетите побара дополнителен увид во доказите. Покрај тоа, како што пренесува „Академик“, адвокатот Ефто Спировски, кој е бранител на обвинетиот Иса Фуга, рекол дека неговиот клиент изразил...

Папата го повика Иран да помогне во борбата против тероризмот

Папата Франциск се сретна со иранскиот претседател Хасан Рохани и ги повика Иран и другите блискоисточни земји да соработуваат во воспоставувањето мир и во запирањето на ширењето на тероризмот и на шверцот на оружје во регионот. „Се разговараше за важната улога која Иран е повикан да ја одигра, заедно со другите земји во регионот, во наоѓање адекватно политичко решение за проблемите што го...

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...