Папата Франциск се сретна со иранскиот претседател Хасан Рохани и ги повика Иран и другите блискоисточни земји да соработуваат во воспоставувањето мир и во запирањето на ширењето на тероризмот и на шверцот на оружје во регионот.

„Се разговараше за важната улога која Иран е повикан да ја одигра, заедно со другите земји во регионот, во наоѓање адекватно политичко решение за проблемите што го погодија Блискиот Исток и за борбата против ширењето на тероризмот и на шверцот на оружје“, соопштија од Ватикан.

Иран е најголем сојузник на сирискиот претседател Башар ал Асад, додека европските земји и САД ги поддржуваат сунитските бунтовници. Западот, исто така, го обвинува Техеран за давање поддршка на разни вооружени групации, кои на Запад се означени како терористички организации.

Рохани и папата разговарале 40 минути во приватните одаи на ватиканската Апостолска палата. Иранскиот претседател се сретнал и со високи ватикански дипломати.