fbpx
Таг: отстранување

таг: отстранување

Отстранети три барикади на патиштата во Косово и Србија, течат активностите и на другите локации

Тргната е поставената барикада кај Мердаре на патот од Србија кон Косово, а веќе се отстранети и барикадите на северот од Косово во околината на Зубин Поток и езерото Газивода, информира Н1.  Радио-телевизија Србија јави дека нешто по 10 часот е воспоставено нормално одвивање на сообраќајот преку граничниот премин Мердаре во правецот кон Косово и централна Србија. Исто така, српскиот...

Србите од северот на Косово се согласија да ги отстранат барикадите

Денеска претпладне треба да почне отстранувањето на поставените барикади од Србите од северот на Косово, пренесува весникот Данас. Ова е резултат од вчерашните преговори на српскиот претседател Александар Вучиќ со српското малцинство во Косово. Претседателот Вучиќ изјавил дека за два часа нема да може да се отстранат целосно барикадите, но се надева дека за еден или два дена ќе бидат...

Порталб: Не се знае кога ќе се отстрани модуларната болница во Тетово, иако помина една година од трагедијата

Наскоро навршува една година од трагедијата со пожарот во модуларната болница во Тетово каде животот го загубија 14 лица, а опожарениот објект сѐ уште не е отстранет. Здравствените власти за Порталб.мк велат дека во тек е постапка за собирање понуди за отстранување на тоа што останало, пишува Портал.мк. За многу граѓани овој објект се претвори во ноќна мора и буди...

Порталб: Касами ги оневозможи велосипедските патеки во Тетово, судот вели предметот е во постапка

Вчера во Тетово почна отстранувањето на заштитните столбови на велосипедските патеки. Тетовскиот градоначалник Билал Касами рече дека за велосипедската патека има судски спор, поточно судски процес против поранешната градоначалничка Теута Арифи, бидејќи е реализирана спротивно на законот. Касами рече дека има судска одлука за отстранување на овие патеки, додека од Основниот суд Тетово рекоа дека постапката за овој предмет...

По написот на „Порталб.мк“, стопирана изградбата на терасата на пекарница во Тетово

Веднаш по објавувањето на информацијата на „Порталб.мк“ во врска со обидот за узурпирање на јавен имот за изградба на тераса од страна на пекарницата „Пекон“ во Тетово, градежната механизација е отстранета, а сопственикот на ресторанот истакна дека терасата нема да се гради. Од СВР Тетово потврдија дека добиле поплаки од граѓани во врска со ова и дека наредиле отстранување...

За отстранување на дивоградбите покрај Охридското Езеро, Владата обезбеди 97.000 евра

Обезбедени се средства во износ од шест милиони денари (97.000 евра) за активностите за отстранување на нелегалните објекти што се лоцирани на крајбрежјето на Охридското Езеро и кои ја нарушуваат природната и културна автентичност на регионот, соопштија од Владата. „Владата ги поддржува активностите за отстранување на бесправните градби на охридското крајбрежје кои ги изведува Општина Охрид, со што ги потврдува...

Расте бројот на конгресмени што бараат Трамп да биде отповикан или отстранет од функцијата

Иако до крајот на неговиот мандат остануваат помалку од две седмици, актуелниот претседател Доналд Трамп би можел да се соочи со отстранување од функцијата во овој краток период, откако одреден број на конгресмени или сенатори од Демократската партија побараа актуелниот претседател на САД да биде отповикан или отстранет. На нив им се приклучи и еден пратеник од Републиканската партија. Причината...

Општина Струга против владината уредба за враќање на плажите во првобитна состојба

Општина Струга ќе поднесе иницијатива пред Уставниот суд против владината уредба за отстранување на објектите и на урбаната опрема од плажите на Охридското езеро. Тие се против ваквата одлука на владата, со која закупците треба да ги вратат плажите во првобитната состојба. На предлог на Министерството за транспорт и врски, Владата вчера ја дополни Уредбата со законска сила за...

Град Скопје ќе отстрани 240 билборди од улиците

Град Скопје ќе отстрани 120 билборди и 120 ситилајти од јавните површини во Скопје, најави денес скопскиот градоначалник Петре Шилегов, со цел да придонесе за подобра проодност на градскиот простор за пешаците и за велосипедистите, посебно во услови на епидемијата на корона вирусот, кога е потребно одржување на дистанца помеѓу граѓаните. Од сегашните 680 билборди, ќе останат 560, а...

Нефункционалното лизгалиште во Тетово се очекува да биде отстрането на крајот од неделата

Иако нефункционално, лизгалиштето кое беше поставено во центарот на Тетово веќе два месеци е на истото место. Објектот што не се користи стана пречка за граѓаните кои го користат центарот на градот за шетање и му дава лош изглед на централното градско подрачје, пишува „Порталб.мк“. Од Агенцијата за млади и спорт велат дека нефункционалното лизгалиште ќе биде отстрането најдоцна до...

Повик до младите за создавање дигитални решенија за инклузија на деца и млади со попреченост

Фондот за деца на Обединетите нации, заедно со Фондацијата „Телеком за Македонија“, денес објави отворен повик со кој се повикуваат младите иноватори да достават идеи за дигитални решенија за отстранување на бариерите со кои децата и младите со попреченост се соочуваат во образованието и во секојдневниот живот. Националниот повик, со име „Младински предизвик – дигитална инклузија“ е дел од...

Алаѓозовски демантира дека ноќеска требал да се отстрани споменикот Воин на коњ

Министерот за култура Роберт Алаѓозовски ги оцени како шпекулации информациите дека ноќеска требало да биде отстранет споменикот Воин на коњ на централниот плоштад во Скопје. – Немаме активна постапка за отстранување друг споменик освен оној по кој беше постапено (Андон Јанев – Ќосето). Така што, шпекулации се тврдењата и бранувања во јавноста дека ќе отстрануваме некој следен споменик - изјави...

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

Споменикот на Андон Лазов Јанев - Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Тој исто така беше поставен ноќе, помеѓу 6 и 7 септември 2014 година, исто така без најава. Тогаш беа поставени уште четири други споменици, во пресрет на прославата на 8 Септември. Споменикот на Андон Ќосето, кој од септември 2014 година се наоѓаше...

СДСМ: Иванов да не одолговлекува и веднаш да го даде мандатот

Го повикуваме Иванов да не одолговлекува, во обид да ги спаси Груевски и раководството на ВМРО-ДПМНЕ од одговорност за криминалот и за злоупотребите, и веднаш да го даде мандатот за состав на новата реформска влада, стои во реакцијата на СДСМ на изјавата од кабинетот на Иванов дека „пречките за определување мандат сè уште не се отстранети“. - Единствената пречка за Република...

Иванов: Пречките за давање на мандатот сè уште не се отстранети

Пречките за определување мандат сè уште не се отстранети, изјавиле од кабинетот на претседателот на државата, Ѓорге Иванов, за државната новинска агенција МИА. - Претседателот Иванов останува на ставот изнесен во обраќањето до граѓаните на Република Македонија на 1 март 2017 година. Пречките за определување мандат за состав на влада сè уште не се отстранети - велат од кабинетот на...

Кај темелите на крстот во Бутел е мирно и празно, шаторите отстранети

Денеска во скопски Бутел, на местото каде што два дена кампираа граѓани кои се противеа на одлуката да се постави крст висок 55 метри, е мирно и вообичаено за саботно претпладне. Има само поголема раздвиженост на возила кои одат кон гробиштата „Бутел“, поради верскиот празник Задушница. Впрочем, тоа беше и причината на раководството на ДУИ да одлучи да го отстрани кампот...

Апелација досуди условна казна за Мијалков за случајот „Плацевите на Водно“

Апелацискиот суд од Скопје со донесената пресуда ја замени затворската казна за ексдиректорот на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) Сашо Мијалков со условна осуда, додека ја зголеми затворската...