fbpx

Споменикот на Ќосето отстранет од пред Врховен суд

-

Споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето ноќеска е отстранет од пред Врховниот суд во центарот на Скопје. Тој исто така беше поставен ноќе, помеѓу 6 и 7 септември 2014 година, исто така без најава. Тогаш беа поставени уште четири други споменици, во пресрет на прославата на 8 Септември.

Споменикот на Андон Ќосето, кој од септември 2014 година се наоѓаше пред судовите е отстранет со налог од Градежниот инспекторат на Општина Центар по извршениот увид и утврдената фактичка состојба дека немало решение за негово поставување.

Споменикот е однесен во магацините на Металски завод Тито, а утрово на местото стои голиот бетонски постамент.

Инаку, споменикот на Андон Лазов Јанев – Ќосето го донираше Здружението за духовно обединување на Сетинци, Попадинци и Крушоради од Лерин. Покрај овој, ова Здружение се јавува како донатор на спомениците на генерал Михајло Апостолски, на Ѓорѓи Сугарев, на Никола Петров Русински и на Пере Тошев поставени во близина на Универзитетската библиотека, потоа на споменикот на Света Лидија, кој е поставен кај плоштадот Богородица и споменикот на Децата бегалци од Егејска Македонија, кај хотелот „Холидеј ин“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Владата побара да се исчисти ѓубрето во Маврово, нема да има отстрел на мечки

Владата на денешната седница ги задолжи Општината Маврово и Ростуше и Јавната установа Национален парк Маврово да ги отстранат сите помали и поголеми ѓубришта во близина или во населените...