fbpx
Таг: Оскар

таг: Оскар

„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски влезе во селекција за Европските филмски награди

Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија и по сценарио на Горан Столевски, кој неодамна ја имаше својата светската премиера на филмскиот фестивал во Венеција, влезе во групата на филмови кои ја комплетираат овогодинешната селекција за 36. издание на Европските филмски награди, соопшти денеска Европската филмска академија (ЕФА). Кон крајот на август, прво беа избрани 19 играни филмови, а во...

„Домаќинство за почетници“ во режија на Столевски е македонски кандидат за Оскар

Македонскиот филм „Домаќинство за почетници“ во режија на Горан Столевски е годинашниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“. Оваа одлука ја донела Комисијата за избор при Друштвото на филмските работници на Македонија, прифатена и одобрена од Американската Академија за подвижни слики, уметност и наука, во состав: Игор Иванов – режисер и претседател на Комисијата, Кастриот Авдили...

Документарецот „Вознемирена земја“ во коавторство на режисерката Кумјана Новакова се квалификуваше за Оскар

Документарниот филм во режија македонско-шпанското дуо Кумјана Новакова и Гиљермо Карерас – Канди, „Вознемирена земја“ (Disturbed earth) се квалификуваше за „Оскар“ во категоријата за долгометражен документарен филм. Академијата за филмски уметности и науки во САД ја објави листата на филмови кои се квалификуваа за 95. издание на престижната награда. Станува збор за долгометражен документарец кој со шпанско-македонско-босанска копродукција, а се квалификуваше...

„Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона С. Митевска е македонски кандидат за Оскар

Македонскиот филм „Најсреќниот човек на светот“ во режија на Теона С. Митевска е годинашниот македонски кандидат за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“. Одлуката ја донесе Комисијата за избор при Друштвото на филмските работници на  Македонија, прифатена и одобрена од Американската Академија за подвижни слики, уметност и наука, во состав: Игор Иванов - режисер и претседател на Комисијата, Бранко Петровски...

„Девојчето во црвеното палто“ од „Шиндлеровата листа“ сега им помага на украинските бегалци

Жената која го глумеше „девојчето во црвено палто“ во филмот на Стивен Спилберг „Шиндлеровата листа“ сега им помага на украинските бегалци на полската граница, објави полскиот портал The first News. Оливија Дабровска, која се прослави на тригодишна возраст откако се појави во легендарниот филм на оскаровецот во 1993 година, напиша на Инстаграм дека води група волонтери кои обезбедуваат помош за...

Вил Смит ја напушти Академијата за филм: „Ништо не го објаснува моето однесување“

По очекуваната суспензија од страна на Академијата за филм, уметност и наука што ги доделува Оскарите, откако на церемонијата на 27 март актерот Вил Смит му удри шлаканица на комичарот Крис Рок, Смит одлучи самиот да се повлече и да ја напушти Академијата. Овој чекор доаѓа по неговата реакција кон Рок откако тој кажа шега на сметка на здравствената...

Вил Смит: Би сакал јавно да ти се извинам, Крис

Вил Смит во понеделникот преку Инстаграм јавно му се извини на Крис Рок за шлаканицата на церемонијата на „Оскарите“ откако филмската академија соопшти дека можеби ќе преземе мерки против Смит за инцидентот што го засени доделувањето на престижните награди во филмската уметност.   View this post on Instagram   A post shared by Will Smith (@willsmith) Во објавата, Смит го нарече своето однесување „неприфатливо...

Почина актерот Вилијам Херт, ѕвездата на филмот „Бакнеж на жената-пајак“

Вчера, во својата 71-ва година, на само една недела пред својот 72-ри роденден почина легендарниот филмски актер Вилијам Херт. „Имаше мирна смрт, од природни причини и во последните моменти беше со своето семејство“, вели неговиот син, Вил, пренесе Варајети. Херт се најде на врвот на листата најдобри актери во осумдесетите години на минатиот век. По снимањето на филмовите „Топлина на телото“,...

Филмот „Сестри“ на Дина Дума е македонски кандидат за Оскар

Друштвото на филмските работници на Македонија (ДФРМ) го избра филмот „Сестри“ на режисерката Дина Дума за национален кандидат на Република Северна Македонија за наградата „Оскар за најдобар долгометражен интернационален филм“, информираат од ДФРМ. Во конкуренција за кандидатурата беше и филмот: „Исчезнатиот“ во режија на Арбен Тачи. Американската Академија за подвижни слики, уметност и наука објави дека 94-та церемонија за доделување...

Оскарите со нови стандарди за номинирани филмови

На 8ми септември Академијата за филмски уметности и науки соопшти дека воведува нови стандарди за наградата најдобар филм како дел од нивната иницијатива под името Academy Aperture 2025. Целта на оваа иницијатива е да се зголеми разноликоста на актерите, но и на целата екипа која што работи зад камерите. Создадени се А, Б, Ц и Д стандарди и секој од...

Филмската екипа на „Медена земја“ на ручек со Де Ниро, Ал Пачино, Бред Пит, Ди Каприо, Тарантино (галерија)

Режисерите Тамара Котевска и Љубо Стефанов, заедно со кинематограферите Самир Љума и Фејми Даут и продуцентот Атанас Георгиев се фотографираа со „кремот“ на светската кинематографија Роберт де Ниро, Ал Пачино, Леонардо ди Каприо, Бред Пит, Квентин Тарантино. Фотографиите се направени за време на традиционалниот ручек кој Академијата за филмска уметност и наука го организра во чест на номинираните за Оскарите. Академијата...

„Медена земја“ испиша историја со две номинации за Оскар, за најдобар документарец и странски филм

Документарниот филм „Медена земја“ доби две номинации за Оскар, за најдобар странски филм и документарец.Ова е прв пат, македонски филм да добие две номинации за Оскар. „Атиџе и пчелите се прототип за новиот генетски материјал, кој треба да победи во битката на титаните, каде природата се бори со деструктивното. Среќни сме дека светските критичари и членовите на Академијата го препознаа...

„Исцелител“ на Ѓорче Ставрески е македонскиот кандидат за Оскар

Филмот „Исцелител“ во режија на Ѓорче Ставрески, ќе биде национален кандидат на Република Македонија за наградата „Оскар за најдобар филм од неанглиско говорно подрачје" за 2019 година, соопшти денеска Друштвото на филмски работници. Одлуката, која е прифатена и одобрена од Американската Академија за подвижни слики,  ја донесе комисја во состав: во состав: Игор Иванов - режисер и претседател на ДФРМ,...

Прв „Оскар“ за Леонардо ди Каприо, „Спотлајт“ најдобар филм

Леонардо ди Каприо освои „Оскар“ за најдобра машка улога во филмот „Повратник“, а „Спотлајт“ беше прогласен за најдобар филм на синоќешното 88. доделување на наградите на Американската филмска академија. Наградата за најдобра женска улога ѝ припадна на Бри Ларсон за улогата на Џој во „Соба“. За најдобра споредна машка ролја награден беше Марк Рајленс за улогата во трилерот на Стивен Спилберг „Мост...

„Брдмен“ ги освои главните награди „Оскар“

„Брдмен“ ги понесе четирите најголеми награди на годинешните награди „Оскар“. Филмот, во кој главната улога ја толкува Мајкл Китон, ги победи „Американски снајперист“, „Момчештво“, „Гранд хотел Будимпешта“, „Игра на имитација“, „Селма“, „Теорија за сè“ и „Whiplash“ во категоријата најдобар филм, додека Алехандро Гонзалез Ињариту беше прогласен за најдобар режисер. - Можеби следната година Академијата ќе воведе некој закон за имиграција. Двајца...

„Брдмен“ и „Гранд хотел Будимпешта“ со најмногу номинации за „Оскар“

„Американски снајперист“, „Момчештво“, „Брдмен“, „Гранд хотел Будимпешта“, „Игра на имитирање“, „Теоријата за сè“, „Удар со камшик“ и „Селма“ се номинациите за најдобар филм за 87. издание на церемонијата за доделување на наградите „Оскар“. „Брдмен“ и „Гранд хотел Будимпешта“ имаат најмногу, по девет номинации, а по нив следува „Игра на имитирање“ со осум номинации. За најдобар режисир номинирани се Алехандро Гонзалес за „Брдмен“, Ричард...

Рускиот наратив на Советот на ОБСЕ во Скопје: Запад е виновен за сè

Советот на министри на ОБСЕ во Скопје, на кој се решаваше за натамошното постоење на организацијата, беше подиум на кој Москва „блесна“ со своите дезинфо наративи и ја потврди...