fbpx
Таг: охридско лето

таг: охридско лето

Костадиновска-Стојчевска: Името на Џон Малкович се впишува во богата историја на „Охридско лето

На големата сцена на Античкиот театар во Охрид вчеравечер во рамките на 63 издание на фестивалот „Охридско лето“ настапи славниот американски актер Џон Малкович во театарската претстава „Пеколна комедија: Исповеди на сериски убиец“. Брилијантната изведба на славниот Малкович кого го придружуваа сопранистките Чен Реис и Сузан Лангбеј и Оркестарот на Виенската академија предизвика бурни овации кај публиката.  Претставата е во авторство...

Во Античкиот театар свечено отворено „Охридско лето“

Во Античкиот театар во Охрид, во присуство на многубројни домашни гости, но и гости од странство, свечено беше отворено 63. издание на најреномираната музичко-сценска манифестација со интернационален предзнак, „Охридско лето“. Фестивалот започна со концертот на светски позната оперска дива од Романија, Анџела Георгиу, која настапи со Оркестарот на Националната опера и балет на Република Северна Македонија и под диригентската палка...

Кореографката Рисима Рисимкин ќе го одбележи својот јубилеј на Охридско лето

Една од водечките домашни кореографи, уметнички директор на светски реномираниот „Скопје танц-фест“ и основач на првата официјална компанија за современ танц во земјата, Рисима Рисимкин, слави јубилеј, триесет години активно кореографско творештво, како дел од овогодинешното издание на Охридско лето. Со делото „Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ денеска во 21 часот во Предворјето на црквата „Св. Софија“, Рисимкин...

Промовирана монографијата „Фестивалска приказна“ по повод 60-годишниот јубилеј на „Охридско лето”

Во предворјето на црквата „Света Софија“ во Охрид вчеравечер беше промовирана монографијата „Фестивалска приказна - Охридско лето 1961 – 2020“ од авторките Снежана Анастасова-Чадиковска и Роза Нолчева-Ангеловска. Шестата по ред фестивалска монографија се промовира по повод јубилејот, 60 години од постоењето на фестивалот „Охридско лето“. Снежана Анастасова-Чадиковска е истакнат академски музичар, пијанист, педагог и музички публицист. Зад себе има богата...

Вечерва започнува јубилејното 60. издание на Охридско лето

Вечерва во Антички театар ќе започне јубилејното 60. издание на Охридско лето со вечер посветена на творечкиот опус на основоположникот на овој фестивал, оперската примадона Ана Липша Тофовиќ. Фестивалот, традиционално ќе го отвори покровителот на оваа културна манифестација претседателот, Стево Пендаровски. Концертот на арии насловен како „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“, ќе биде во изведба на светски...

Под посебни протоколи, Охридско лето ќе започне со вечер посветена на Ана Липша Тофовиќ

Во знакот на основоположникот на Охридско лето, оперската примадона Ана Липша Тофовиќ, годинава со вечер посветена на нeјзиниот творечки опус ќе започне годинешново јубилејно 60-то издание на фестивалот Охридско лето. На 4-ти август ќе блесне сцената на Античкиот театар со концертот на арии насловен како „Вокални бисери – по стапките на Ана Липша“,  во изведба на светски познатите солисти, Марија...

Фестивалот „Охридско лето“ годинава ќе се адаптира на препораките за борба против ковид-19

Подготовките за реализација на годинешново 60-то јубилејно фестивалско издание на „Охридско лето“ започнаа веднаш по завршувањето на минатото издание. Повеќето работи до овој период од годината се завршени, но дирекцијата на фестивалот периодов работи на прилагодување на некои фестивалски активности на новонастанатата состојба со ковид-19 во нашата земја. Од фестивалот велат дека постојано се во преговори со уметниците кои годинава...

„Охридско лето“ помеѓу најдобрите фестивали на европската културна сцена

Фестивалот „Охридско лето“ е на високото трето место во Европската асоцијација на фестивали (ЕФА). Директорката на „Охридско лето“, Наташа Поповиќ вели дека европските делегати едногласно ја дале поддршката на нашиот фестивал за да биде меѓу најдобрите на европската културна сцена, поради големината на богатата историја на оваа културна манифестација. Претставниците на европските фестивали-членки на Асоцијацијата исто така биле едногласни и во...

Започнува реконструкцијата на „Долни Сарај“, една од најрепрезентативните сцени во Охрид

„Долни Сарај“, една од најубавите и најрепрезентативни сцени во Охрид ќе добие нов, функционален и модерен изглед со реконструкцијата што следува во текот на наредниот период. „„Долни Сарај“ која е една од најубавите сцени во градот ќе го добие заслужениот лик и ќе претставува најсоодветното место за настапите на уметниците од целиот свет кои учествуваат на најреномираниот музичко-сценски фестивал во...

Оливер Арсовски разрешен од директорското место на фестивалот „Охридско лето“

Досегашниот директор на Националната установа „Охридско лето“, Оливер Арсовски, од вчера со решение на Министерството за култура е разрешен од функцијата. За в.д. директорка е назначена Сузана Вренцовска, досегашната портпаролка на манифестацијата. Арсовски за порталот „СДК“ потврди дека е разрешен од функцијата. На прашањето зошто е разрешен среде траење на фестивалот, Арсовски рече дека нема коментар. Тој потврди дека имал инспекција на...

Светската атракција „Гласот на Јунан“ од Кина гостуваше во Охрид

Светската атракција „Гласот на Јунан“ од Кина настапи во Центартот за култура „Григор Прличев“ во Охрид. Ансамблот од Пекингшката академија на традиционалната музика, приреди музички спектакл од највисок ранг. Класичната кинеска музика пренесувана низ генерации беше дел од перформансот, која исто така восхитува со богатата фолклорна култура од различните региони на Кина. – Кинеската музика може да се пофали со историја долга неколку...

Во Македонија гостува „Гласот на Јунан“, светската атракција од Кина

Со два концерти, вечерва во Скопје и еден в сабота во Охрид, во Македонија гостува светската атракција од Кина „Гласот на Јунан“. Овој музички спектакл на ансамблот од Пекиншката академија на традиционалната музика, го организира Фестивалот „Охридско лето“. Класичната кинеска музика пренесувана од генерации на генерации е дел од овој перформанс, исто како што е и восхитувачки богатата фолклорна култура од...

Кадровски промени во менаџментот на фестивалот „Охридско лето“

Ѓорѓи Цуцковски, првенец на oперата при МОБ, е назначен за нов музички селектор на фестивалот „Охридско лето“. Цуцковски ја наследува Гордана Јосифова-Неделковска, која цела деценија ја конципираше музичката програма на фестивалот. На местото на досегашниот драмски селектор, Ѓорѓи Јолески, пак, доаѓа актерот Зоран Љутков. Пред почетокот на годинешното издание на фестивалот, за нов директор беше назначен Оливер Арсовски.

Фестивалот „Охридско лето“ завршува вечерва

Годинешното 56. издание на „Охридско лето“ свечено ќе биде затворено вечерва, во предворјето на црквата Св. Софија, со изведба на песни од театарски претстави, создавани во периодот од 2003 до 2013 година. Изборот на песни и претставата насловени „На светов убавина“ се на Горан Трајкоски. Трајкоски реализирал музика за повеќе од 50 театарски претстави како и филмска музика, работејќи на познати македонски...

Претпоследна фестивалска вечер на „Охридско лето“

Вечерва е претпоследната програмска фестивалска вечер на „Охридско лето“. Целовечерен концерт ќе има руското виолинистичко-пијанистичко дуо Вадим Репин - Андреј Коробејников, во црквата Св.Софија со почеток во 21 часот. Свеченото затворање на фестивалот годинава ќе биде со песни од театарски претстави на Горан Трајкоски во периодот од 2003 до 2013 година.

Со „Спобудалената локомотива“ вечерва завршува драмскиот дел на „Охридско лето“

Со претставата „Спобудалената локомотива“ од Станислав Игнаси Виткиевич во изведба на Словенечкиот народен театар - Драма театарот од Љубљана, а во режија на Јернеј Лоренци, вечерва завршува драмскиот дел од годинешното издание на фестивалот „Охридско лето“. Станислав Игнаси Виткиевич е еден од најкомплексните автори на полската и светската авангарда, а денес еден од класиците на 20-от век. „Спобудалената локомотива“ е...

Пијанистички концерт и проекција на филмот „Исправи се Делфина“ на „Охридско лето“

Фестивалот „Охридско лето“ влегува во последната седмица од својата 40-дневна програма. Вечерва ќе има два настана - пијанистички концерт и проекција на филмот „Исправи се Делфина“. Последната приредба е в сабота. Во 21 часот, во црквата Св. Софија ќе настапи рускиот пијанист Петр Лаул, со дела од Ф. Шуберт и М. Мусоргски. Во рамките на Дополнителната програма во Центарот за култура „Григор...

„Охридско лето“ го презакажа вечерашниот концерт на Ана и Игор Дурловски

Фестивалот „Охридско лето“, вечерва нема да организира настани, поради трагичните настани со поплавите и човечките жртви и поради прогласениот Ден на жалост. Вечерашниот концерт на Ана Дурловски Игор Дурловски заедно со Оркестарот на Македонската Филхармонија под диригенската палка на Борјан Цанев, е презакажан за утре, 9. август во Центарот за култура „Григор Прличев” со почеток од 13 часот. „Охридско лето“ изрази...

„Охридско лето“: Вечерва настап на Артуро Сандовал во Античкиот театар

Вечерва, во стандардниот термин од 21 часот во Античкиот театар во Охрид, во рамките на програмата на фестивалот „Охридско лето“, ќе настапи џез-трубачот Артуро Сандовал од Куба. На програмата се дела од џез-музиката, кои Сандовал ќе ги исполни заедно со својот бенд во состав Џон Белзагај – бас, Тики Пасиљас – перкусии, Дејв Сигел – клавијатури, Џони Фрајдеј – удиралки...

Фестивалот „Охридско лето“ одбележа 56 години постоење

Синоќа, со концертот на триото на Дамјан Пејчиновски на плажата Куба либре, фестивалот „Охридско лето“ го прослави својот 56. роденден. Пред тоа, пред бројните љубители на уметноста, пријатели на фестивалот, директорот на оваа музичко-сценска манифестација, Оливер Арсовски, ја пресече роденденската торта. - „Охридско лето“ испишува уште една успешна година во богатата фестивалска историја. Им се заблагодарувам на сите што ја помагаат манифестацијата,...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...