Фестивалот „Охридско лето“, вечерва нема да организира настани, поради трагичните настани со поплавите и човечките жртви и поради прогласениот Ден на жалост.

Вечерашниот концерт на Ана Дурловски Игор Дурловски заедно со Оркестарот на Македонската Филхармонија под диригенската палка на Борјан Цанев, е презакажан за утре, 9. август во Центарот за култура „Григор Прличев” со почеток од 13 часот.

„Охридско лето“ изрази длабоко жалење и сочувство до семејствата на настраданите.
Одложени се и свеченостите по повод одбележувањето на 1.100 годишнината од упокојувањето на Св. Климент Охридски.

Денеска на Плаошник, со почеток во 19 часот, ќе биде одржана само предвидената Богослужба.

Советот на општина Охрид, денеска одржа вонредна седница со единствена точка на дневен ред – усвојување на Предлог – одлука за спроведување мерки и активности за помош до загрозените семејства и институции погодени од поплавите.