fbpx
Таг: концерт

таг: концерт

Учениците од „Илија Николовски Луј“ со концерт го одбележаа патронатот на училиштето

Инспиративни изведби кои беа наградени со громогласни аплаузи, имаа вчера учениците од Државниот музичко-балетски училиштен центар „Илија Николовски Луј“. Настапите на учениците од сите оддели не оставија никого рамнодушен во преполната сала на Филхармонијата каде што се одржа свечениот концерт по повод патрониот празник на училиштето, кое одбележа 77 години постоење. „Она што синоќа го видовме е труд, трпение и...

Barcelona Gipsy balKan Orchesta ќе настапат во Скопје (видео)

Бендот Barcelona Gipsy balKan Orchestra (BGKO), кој го одушеви светот со преработката на песната „Море сокол пие“, на 11 декември ќе одржи концерт во Скопје.  Концертот на BGKO е закажан во Македонската Филхармонија, со почеток во 20 часот. Заедно со Иван Ковачевиќ (контрабас, Србија), Стелиос Тогиас (перкусии, Грција), Жулиен Шанал (гитара, Франција), Чави Пендон, (кларинет, Шпанија), Пере Ноласк Туру (виолина, Шпанија) и Фернандо Салинас (хармоника, Шпанија) ќе настапи италијанската вокалистка Маргерита Абита. Тие до сега...

Кантавторот Јон Иди утре со мини-концерт на досега необјавени песни

Македонскиот пејач Јон Иди утре (18 септември) во кафулето „Макка“ во Скопје со почеток во 21 часот ќе одржи мини-концерт, на кој ќе испее 12 необјавени песни во акустична верзија. За најавениот концерт, Иди вели дека публиката што ќе биде присутна ќе има можност да гласа кои песни се најдобри, а најтесниот избор ќе влезе во рамките на неговиот деби...

Утре ќе се одржи ДОБРО УТРО КРЕАТИВЦИ 2.0 – Саем за размена на креативни искуства и размисли

Утре во „Јавна соба“ по вторпат ќе се одржи Саемот за размена на креативни искуства и размисли насловен како „ДОБРО УТРО КРЕАТИВЦИ“. Настанот е во организација на „Скала Магазин“ - прва дигитална платформа за дизајн и современа уметност, која е отворена за промоција на домашните млади креативци, нивно поврзување со индустријата и поддржување на културните настани и сцена, а...

[ФОТО] Величествен концерт на Дуке Бојаџиев во Градскиот парк во Скопје

Вчера вечер во рамките на одбележувањето на Денот на Европа, 9 мај во Градскиот парк во Скопје се одржа концерт на филмскиот композитор, пијанист и продуцент, Дуке Бојаџиев. Сцената на која 20-члениот симфониски оркестар на Македонската филхрамонија под диригенство на маестро Ана Спасовска изведуваше дел од воодушевувачкото творештво на Бојаџиев, беше поставена пред езезерцето во скопскиот парк каде на посетителите...

Во сабота со концерт на млади бендови во МКЦ ќе се одбележи Денот на Европа

По повод 9 мај - Денот на Европа, во сабота (7 мај) во Младинскиот културен центар во Скопје ќе се организира Концерт на млади бендови на кој ќе учествуваат седум средношколски бендови. Концертот ќе започне од 12 часот напладне и ќе трае до 17 часот, а ќе настапат бендовите „Црно собрание“, „Резонанца“, „Улично радио“, „Zanadu“, „Exhibit A“, „DIBS“ и „Visionary...

Џез групата „Сетстат“ со концертна промоција на новиот албум вечерва во Бугарија

Ветераните на македонската џез музика, оригиналниот состав што денес свири современ џез, „Сетстат“ вечерва за прв пат ќе промовира песни од својот единаесетти албум со концерт во Софија што се одржува во рамките на „Аларма Панк-Џез“ фестивалот на Бугарското Национално Радио во партнерство со Културно-инофрмативниот центар на Република Северна Македонија во Софија. Концертот на реномираната џез формација во состав на...

„Дајте музика“ со live show на отворено на 27 мај во Скопје

Во организација на Авалон Продукција, проектот ,,Дајте музика” за прв пат ќе биде претставен во Македонија на мултимедијално шоу - концерт на отворено на 27 мај во Скопје, на стадионот на АРМ, со почеток од 20 часот. „Проследено со светска продукција, грандиозна сцена, звук и светло и збогатено со танц, видео, како и специјални гости, катчето исполнето со џагор кое...

Ед Шеран, Стинг, Мадона, Ју Ту и други светски ѕвезди ќе пеат за поддршка на Украина

Амбасадата на Украина во Република Северна Македонија и Здружението на Украинците во Република Северна Македонија „Лесја Украинка“  повикуваат на учество во манифестација со приклучување до телемост со светски ѕвезди „SAVE UKRAINE“. Манифестацијата посветена на прекинување на руска воена агресија во Украина ќе се одржи денес,  на 27 март 2022 година (недела). Телемаратонот ќе се емитува и на големиот екран на...

„Баланеску квартет“ повторно ја воодушеви скопската публика

Во петокот, на 11 март 2022 година, членовите на лондонскиот „Баланеску квартет“ (Balanescu Quartet) се вратија во Скопје по двоиполдецениска пауза и повторно ја воодушевија публиката со концерт во Филхармонијата на Република Северна Македонија. Дел од присутните на концертот со носталгија се потсетуваа на двата концерти кои „Баланеску квартет“ ги одржа во текот на деведесеттите во Скопје додека беа на...

„Реквием за мојот пријател“ од Збигњев Прајснер овој четврток во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија во четврток (24.02.2022), во 20 часот премиерно ќе го изведе „Реквием за мојот пријател“ на еден од водечките композитори на филмска музика, Збигњев Прајснер. „Реквиемот“ е посветен на полскиот режисер Кшиштоф Кишловски кој е негов животен пријател и со кого имаат соработувано на неговите филмови „Декалог“, „Двојниот живот на Вероника“, трилогијата „Три бои: сино, бело и...

Со капки поезија и љубов, „Француски бакнеж“ пристигнува во петок во Филхармонија

На сцената во Македонска филхармонија во петок, на 11 февруари во 20:00 часот со изведба на концертот „Француски бакнеж“ ќе настапи француското трио „Ана Кап“ под диригентската палка на Џијан Емин. „Француски бакнеж“ е француско пресликување на љубовта пренесено преку композиција, танц, пеење, шоу што ќе го приреди Пјер Миле на труба Мануел Декок на виолина и Жан Мишел Трото...

Исклучителниот мајстор на уд, Марсел Калифе утре во Филхармонија

Утре, со почеток во 20 часот оркестарот на Филхармонија ќе го одржи концертот насловен „Звукот на ориентот“ на кој ќе настапи композиторот и вокалист, умешниот музичар на уд, Марсел Калифе од Либан. Програмата е предвидена со авторски дела на Калифе, а концертот ќе го води маестро Лубнан Балбаки од Либан. Ќе настапи и хорот „ПроАрс“. Марсел Калифе е професионалец на уд...

Концертот „Галантна Индија“ ја отвора втората сезона во Филхармонија

Оркестарот на Филхармонија овој четврток во 20 часот ќе го изведе првиот концерт од втората концертна сезона. На програмата се Концертот за виолина и оркестар бр.9 од Жозеф Болоњ, Шевалие де Сан Жорж и Оркестарската свита од операта балет „Галантна Индија“ од Ж.Ф.Рамо што ќе бидат изведувани од младата американска виолинистка, Елишија Силверштајн под диригентство на маестро Габриел Бебешелеа. „'Галантна Индија'...

Традиционален концерт – „Viva L’Opera!“ за празникот Василица во Националната опера и балет

Во среда, 12-ти и четврток 13-ти јануари по повод празникот Василица ќе се одржи традиционалниот концерт во Националната опера и балет на Република Северна Македонија. Под диригентсво на Бисера Чадловска и Иван Еминовиќ и учество на хорот и оркестарот на НОБ на концертот „Viva l'Opera“ ќе се изведуваат арии, дуети и хорски делници од опери и оперети од композиторите Моцарт,...

Концерт на Whitesnake во Скопје во склоп на нивната последна светска турнеја

Еден од најпрепознатливите и најпопуларни бендови во рокенрол музиката, великанот Whitesnake на 12-ти јули, 2022 година пристигнува во Скопје. Станува збор светска турнеја на групата која воедно е и нивна последна, по што повеќе нема да настапуваат како бенд. Концертниот настап во рамките на Whitesnake - Farewell tour е најавено дека ќе се одржи на стадионот на АРМ, со почеток...

Ново издание на емисијата „Шорткат“ – како е да се живее со дијабетес?

Во новото издание на вестите за млади „Шорткат“, ја носиме веста дека два дена по објавата на нашето интервју со Миа Чичкариќ, девојка која боледува од дијабетес тип 1, државата ја започна набавката на сензори за безболно мерење гликемија. 16-годишната Миа во интервјуто како нејзина најголема желба го истакна токму тоа – сите дечиња кои боледуваат од дијабетес да...

Пијанистот Дино Имери и квартетот „Такси Конзилиум“ на фестивалот „Крај Вардарот џез“

Утревечер, во рамките на последната фестивалска вечер од второто издание на „Крај Вардарот Џез“ во 20 часот, во кино Фросина, МКЦ ќе настапат квартетот „Такси Конзилиум“, а веднаш по нив, Дино Имери, еден од најдобрите надоаѓачки композитори и пијанисти на современа класична музика кај нас, кој ќе настапи соло на пијано, информираат организаторите на фестивалот „„Такси Конзилиум“ е квартет на...

Dead Can Dance ќе одржат два концерти во Скопје на 23 и 24 мај

Во рамките на Таксират фестивалот, Dead Can Dance за првпат ќе одржат концерт во земјава. Планирано е на 23 и 24 мај 2022 година дуото Лиза Жерар и Брендан Бери со нивните фантастични гласови да настапат во Македонскиот народен театар. Нивното врвно музичко творештво е актуелно меѓу планетарната јавност повеќе од четири децении. Dead Can Dance досега имаат издадено осум...

„ГРАфитиМУзикаСЕнки“, во четврток мултимедијален перформанс за млади во Скопје

Мултимедијален перформанс за млади „ГРАфитиМУзикаСЕнки“ ќе се одржи на 9 септември (четврток), со почеток од 19 часот, во Скопје. Настанот се организира од театарот „Сенки и облаци“, а истиот е поддржан од Град Скопје. Перформансот ќе се одржи пред театарот во населбата Дебар Маало, спроти кафулето Лајка. „Повелете на мултимедијален перформанс кој преку спонтани сесии со нашите ментори за цртање...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...