fbpx
Таг: одложување

таг: одложување

Одложено судското рочиште со завршните зборови за пожарот во тетовскиот ковид-центар

Денешното судско рочиште на кое требаше да се изречат завршните зборови за пожарот во тетовскиот ковид-центар е одложено поради тоа што адвокатот на обвинетиот Артан Етеми бил болен. Поради ова, судијата Јордан Велковски наредното судско рочиште го закажа за 29 мај, со почеток од 10 часот. За пожарот во кој животот го загубија 14 лица во обвинението се товарат директорите...

Судењето за Мухамед Зеќири одложено оти не се појави сведокот

Судењето против поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири денеска во Основниот кривичен суд-Скопје беше одложено затоа што поради здравствени причини не се појави сведокот Горан Анастасиевиќ. Зеќири се товари за „злоупотреба на службена положба и овластување“. Следното рочиште е закажано за 6 јуни. Минатиот месец, судењето против Зеќири почна од почеток. Овој процес подолг период беше во прекин, откако Основниот...

Судењето за пожарот во модуларната болница во Тетово повторно одложено

По трет пат пропадна обидот за почеток на судењето за пожарот во тетовската модуларна болница, јавува Порталб.мк. Причина за одложувањето е неприсуството на адвокатот на обвинетиот лекар Бобан Вучески, поради тоа што тој имал друго рочиште. Судијата Јордан Велковски, којшто го води случајот, му одговори на обвинетиот Бобан Вучески дека ако на следното рочиште не дојде неговиот адвокат, тогаш...

Третото лансирање на ракетата кон Месечината одложено за неколку недели

По вториот неуспешен обид во саботата, лансирањето на новата ракета на НАСА и мисијата „Артемида 1“, која треба да се упати кон Месечината, сега е одложено за неколку недели, јавуваат светските новински агенции. Контролорите на летот во саботата по втор пат не можеа да го лансираат леталото наречено „Систем за вселенско лансирање“, во што биле спречени поради истекување на гориво,...

Лансирањето на ракетата на НАСА одложено за во петок

НАСА го одложи лансирањето на ракетата што денеска требаше да се придвижи кон Месечината откако проблемот со истекување на еден од моторите ја принуди агенцијата да ги откаже плановите, јави „Д Врџ“. Ракетата од типот СВЛ (Систем за вселенско лансирање) требаше да полета околу 14 часот и 33 минути по локално време, но беше одложено откако НАСА утврди дека не...

Вистиномер: Веќе четири години како се гради експресниот пат Ранковце – Крива Паланка

Ветувањето за изградба на експресниот пат Ранковце-Крива Паланка е во тек на реализација. Овој патен правец, како дел од Паневропскиот коридор 8, се наоѓа меѓу стратешките приоритети и високо нa агендата во многу изборни програми на политичките партии и на досегашните влади, но неговата изградба постојано се пролонгираше. Договорот за заемот од Светска банка за изградба на овој експресен...

Полициски час во Косово од денеска до 13 септември

Премиерот на Косово, Албин Курти најави нови мерки поради новиот раст на новозаболени од ковид-19. Вчера во Косово имаше дури 36 смртни случаи од ковид. Со новите мерки, ќе се одложи почетокот на учебната година на 13 септември, до кога ќе трае и режимот на полициски час, кој почнува денеска. Ќе биде забрането движењето меѓу 22 и 5 часот. „Секој...

Контраспин: Спиновите како „статистичка операција“ против пописот

Ако се погледне историјатот на барањата за одложување на пописот на населението што треба да го спроведе власта под раководство на СДСM и ако се погледнат аргументите и „аргументите“ при секое такво проблематизирање на пописот, не изненадува и сегашното барање од страна на ВМРО-ДПМНЕ за електронски попис на само 10 дена пред спроведувањето на истиот. И повторно, со аргументи...

Министерство за култура: Договорот за Оф фест е навремено доставен, организаторите не го потпишаа

По објавата на организаторите на фестивалот Оф фест дека настанот се одложува единствено поради тоа што Министерството за култура не им е исплатило аванс, а договорот доцнел, од ова министерство реагираат со соопштение. Оттаму велат дека договорот е навремено доставен, но организаторите не го потпишале а поднеле и забелешки. Од Министерството за култура соопштија дека имаат разбирање за сите потешкотии...

Чистењето на депониите во Источен и Североисточен регион со нов рок – работите ќе почнат кон средината на мај

Чистењето на ѓубриштата и нестандардните депонии во општините од Источниот и Североисточниот плански регион треба да започне кон средината на мај, информираат за „Мета.мк“ од Министерството за животна средина и просторно планирање. Работите за затворање на овие горливи точки што ја загадуваат животната средина е повторно одложена, а последното објаснување беше дека во првата тендерска постапка не била избрана...

Пописот ќе се одржи од 5 до 30 септември, локалните во октомври, а ќе се гласа со отисок од прст

Пратениците синоќа ги изгласаа законските измени за одложување на пописната акција, наместо до 1 до 21 април, за септември годинава, поточно таа ќе се реализира од 5 до 30 септември. Во меѓувреме, ќе трае попишувањето на дијаспората. Со усвоените измени во Кривичниот законик, пак, локалните избори, ќе се одржат на 24 или на 31 октомври, а граѓаните ќе gласаат...

Државниот завод за статистика нема да ги отпочне пописните активности на терен

Со оглед на новонастанатата ситуација во врска со Пописот 2021, а во согласност со Законот за Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Северна Македонија 2021, до завршувањето на постапката во Собранието на РСМ што се очекува многу брзо, Државниот завод за статистика (ДЗС) нема да ги отпочне пописните активности на терен, информираат од ДЗС. „Со оглед дека е...

Формално-правно пописот почнува денеска, одложувањето не е изгласано во Собранието

Утрово во 8 часот формално започна главната фаза од попишувањето на населението, домаќинствата и становите на целата територија на земјава, која што законски треба да трае до 21 април во 20 часот. Ова не е првоаприлска шега, туку постојниот важечки закон за одржување на пописот предвидува од 1 април на вратите од домовите низ земјава да чукнат попишувачите. Иако неделава...

За да се спречи блокада со амандмани, Законот за попис ќе оди во Собранието по скратена постапка

Министерот за правда, Бојан Маричиќ на денешната прес-конференција посочи дека ќе предложи до Владата измените на законот со кој ќе се одложи пописот да се испрати до Собранието со европски знаменце и по скратена постапка со што нема да има можност за блокада на неговото донесување со амандмани. „Измените во законот за попис се мали и за нив не треба...

Иницијативниот одбор на неодредено време го одложи одржувањето на вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ

Иницијативниот одбор за свикување на вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ го одложи одржувањето на вонредниот конгрес што беше планира за 28 март, информираат тие. „Иницијативниот одбор за свикување на Вонреден конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, одржа состанок на кој беа разгледани подготовките за Конгресот закажан за 28 март во Скопје. Заради влошената епидемиолошка состоба и доцнењето со техничките подготовки, Иницијативниот одбор донесе одлука...

Заев не се согласува со одложување на пописот, дијаспората непречено се самопопишува

попис прифатен центар визбегово фото: МТСП
Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека одложувањето на пописот во земјава не е прифатлива опција, бидејќи предложените термини за негово одложување се проблематични. Пописот е предвидено да се спроведе од 1 до 21 април годинава, а опозициските партии од македонскиот блок побараа негово одложување. „Што ако одложиме и за кога да одложиме? Да одложиме за уште 10 години? Само тоа...

Состојбата со ковид-19 засега не го одлага пописот, до утрово евидентирани 40.397 лица од дијаспората во апликацијата

До утрово во 8:50 часот, вкупно 40.397 лица од дијаспората биле евидентирани во апликацијата за самопопишување на Државниот завод за статистика (ДЗС). Бројот на самопопишани лица на пописот од ден во ден расте, а од ДЗС информираат дека секојдневно го следат процесот и се во постојана комуникација со македонските иселеници. „Проблемот со ненавременото добивање на повратна порака за влез во...

Пендаровски најавува можност за кратко одложување на пописот, Мицкоски вели дека е доцна за компромис

Постои отворена опција за пролонгирање на рокот за спроведување на пописната акција од 1 до 21 април годинава, според донесениот Закон за попис, доколку претходно за тоа се постигне политички консензус. Ова прашање го наметна претседателот Стево Пендаровски во синоќешното гостување на ТВ24, при што посочи дека одговорноста во овој случај треба да биде кај власта и таа да...

Христијан Мицкоски со потписи ќе се обиде да го одложи пописот, од СДСМ не прифаќаат уцени

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ најави дека нема да ги признае резултатите од пописот ако тој се одржи според Предлог-Законот за попис кој денеска влезе во собраниска процедура. Претседателот на партијата Христијан Мицкоски на прес конференција изјави дека партијата ќе започне со акција за собирање на потписи за донесување на нов предлог-закон, со кој ќе се поништи сегашниот. Според Мицкоски, Извршниот комитет на...

Зоран Милески-Кичеец побара одложување на издржувањето казна затвор од три години

Зоран Милески-Кичеец побарал одложување на затворската казна од три години за случајот „Рекет“, информираат од Основниот кривичен суд во Скопје. Од судот во Скопје информираат дека Милески го известил судот дека по приемот на Упатниот акт ја променил адресата на живеење од Скопје во Охрид. Поради ова, за одлучување по поднесеното барање за одложување на затворската казна, како и по...

Долг процес до транспарентност: Како ЗОО Скопје се обиде да крие информации од јавен карактер?

Точно два и пол месеци траеше голготата на редакцијата на Мета.мк да добие информации од јавен карактер од Зоолошката градина - Скопје, а во врска со прашања чии одговори...