fbpx
Таг: Нови Сад

таг: Нови Сад

Дојави за поставени бомби во објекти на српски јавни сервиси

Радио телевизија на Србија (РТС) добила дојава за поставена бомба во објекти на Кошутњак, а дојави за бомби имало и во Радио телевизија Војводина во Нови Сад, информира Н1. Двете згради на Радио телевизија Војводина утрово биле евакуирани поради закана за бомба. Веднаш биле известени припадници на полицијата кои вршеле проверки. Ова е втор пат неделава РТВ да добие заканувачки мејл...

Нови Сад по вчерашната олуја: загина дете, во клиничкиот центар сместени се 30 луѓе

Последиците од вчерашното невреме во Нови Сад, кога загина 12-годишно дете, можат да се видат дури утрово, јави репортерот на Танјуг од Нови Сад, а пренесе Н1. Во текот на ноќта во Клиничкиот центар во Војводина биле примени 30 пациенти. Сè уште нема информации дали во силното невреме детето загинало од струен удар или од удар на гром. Брзата помош...

Невреме предизвика поплави на северот на Србија, „реки“ по улиците и во Нови Сад

Големо невреме со обилни дождови и грмотевици, град и силен ветер го зафати вчера приквечер северот на Србија, при што во Војводина и во Срем погодени беа и поголемите градови Нови Сад, Зрењанин, Рума, Шабац и Валево, јави српскиот весник „Данас“. Силен дожд имало и во Крагуевац, во централна Србија. Метеоролозите невремето со обилни врнежи го припишуваат на влијанието на...

Активисти во Нови Сад приведени од полицијата, протестираа против изградбата на мост

Десетици активисти од еколошката иницијатива за заштита на паркот на природата Шодрош вчера беа спречени од српската полиција за да протестираат против изградбата на нов мост во Нови Сад. Барањата на активистите се да им се покаже како ќе изгледа идниот мост, на кој начин би влијаел тој врз природата во Шодрош, како и дали кинеската компанија-изведувач на проектот...

Од 15 март брз воз меѓу Белград и Нови Сад, ќе се патува за 35 минути со максимална брзина од 200 км/ч

Брзата пруга Белград-Нови Сад и новите двокатни возови од производителот „Штадлер“ од 15 март ќе бидат пуштени во употреба во Србија. Возовите ќе сообраќаат со максимална брзина од 200 километри на час и ќе го минуваат растојанието меѓу Белград и Нови Сад за 35 минути. Цената на билетот ќе биде 1.500 српски динари, пишува белградскиот весник „Политика“. Железничката делница што...

Нови Сад постана европска престолнина на културата за 2022, заедно со Каунас и Еш

Европски престолнини на културата за 2022 година се српскиот град Нови Сад, литванскиот град Каунас и градот Еш во Луксембург. Богатата програма на културни настани најпрво ќе започне во Нови Сад на 13 јануари, со програмата Дочек 7530. Постанувањето на европска престолнина на културата ќе биде одбележано со мултимедијалната претстава „Зенитеум:: 2022“ на режисерот Драган Живадинов на еден од...

Нови Сад догодина ќе биде Европска престолнина на културата, со настапи на повеќе од 4.000 уметници

Српскиот град Нови Сад е еден од европските градови прогласени за Европска престолнина на културата, и тоа за наредната 2022 година. Деновиве беше презентирана програмата за наредната година, која предвидува одржување на повеќе од 1.500 културни настани, со учество на над 4.000 уметници, во осум програмски целини, се наведува на официјалната веб-страница Нови Сад - Европска престолница на културата. Организаторите...

Истиномер: Српскиот министер за полиција го премолча бруталното тепање демонстранти

Во рамките на својата програма за борба против дезинформациите и лажните вести, што на Балканот многу лесно ги минуваат границите и бргу осамнуваат во медиумите на друга држава и понекогаш и на друг јазик, „Мета.мк“ редовно пренесува што е актуелно кај сродните сервиси за проверка на фактите и борба против дезинформациите во регионот, односно од БиХ на север, до...

Најмалку 36 лица повредени на вчерашните протести во Србија, обвинувања за бруталност од двете страни

Најмалку 36 лица се повредени на вчерашните протести во Србија, меѓу кои се и лидерите на опозициските партии „Двери“ и „Движењето на слободни граѓани“, Бошко Обрадовиќ и Сергеј Трифуновиќ, јавуваат српските медиуми. Телевизијата „Н1“ јавува дека Обрадовиќ бил повреден во судирите меѓу полицијата и демонстрантите пред српскиот парламент, додека Трифуновиќ на истата локација бил нападнат од дел од демонстрантите. Весникот...

Студентите во Белград ги формулираа барањата на протестите против Вучиќ

Студентите во Белград, кои веќе два дена учествуваат во „протестите против диктатурата“ кои се одвиваат во најголемите градови на Србија, денеска ги поддржаа барањата на колегите од Нови Сад и додадоа уште едно - барање за ревизија на избирачкиот список и овозможување електронско гласање. Студентите, кои своите барања ги објавија на „Фејсбук“, бараат протестите да траат до смената на членовите...

Зоран Божиновски синоќа екстрадиран во Македонија

Новинарот и сопственик на порталот „Буревесник“, Зоран Божиновски, кој вчера беше уапсен во Нови Сад, синоќа околу 21.30 часот бил екстрадиран во Македонија, потврдија за „Мета“ од Министерството за внатрешни работи (МВР). - Постапката беше завршена синоќа околу 21.30 часот. Неа ја спроведува Министерството за правда, а МВР беше известено за постапката - ни рекоа од МВР. Неофицијално, Божиновски бил префрлен...

(ВИДЕО) Денот на Општина Тетово се одбележа со отпадоци и со депонии

Денес се одбележа денот на Општина Тетово, а повеќе од една недела градот се гуши во отпадоци и депонии расфрлани насекаде. Решение за овој проблем немаат ниту општинските власти,...