fbpx

Невреме предизвика поплави на северот на Србија, „реки“ по улиците и во Нови Сад

-

Големо невреме со обилни дождови и грмотевици, град и силен ветер го зафати вчера приквечер северот на Србија, при што во Војводина и во Срем погодени беа и поголемите градови Нови Сад, Зрењанин, Рума, Шабац и Валево, јави српскиот весник „Данас“. Силен дожд имало и во Крагуевац, во централна Србија.

Метеоролозите невремето со обилни врнежи го припишуваат на влијанието на циклон во Централен Медитеран.

Во Нови Сад и во другите градови, покрај обилниот дожд, паѓаше и град, а беа поплавени подрумски простории и подвозници.

Пожарникарите и екипи на српското МВР имале интервенции во голем дел од погодените подрачја во Војводина – Банат, Срем и Западна Србија. Претежно се работело на исцрпување вода од подруми и подвозници, но исто така извлекувани биле шестмина од поплавени возила.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Украина изминативе месеци со помала помош за справување со руската агресија

Воената и финансиската помош за Украина за справување со руската агресија во изминативе месеци значително е намалена, соопшти килскиот Институт за светска економија, пренесува германската новинска агенција ДПА.  Официјален Кијив...