fbpx
Таг: Нина Ангеловска

таг: Нина Ангеловска

Конференција за е-трговија: Македонците и Црногорците најмногу користат интернет, Србите најмногу пазарат онлајн

Под мотото „Редефинирање на е-трговијата со вештачка интелигенција“, започна Шестата годишна конференција за е-трговија, која е во своето второ регионално издание и е домаќин на преку 600 учесници од повеќе од 10 земји, а свое излагање ќе имаат 30 еминентни говорници од земјата и странство. Конференција ја отвори претседателот Стево Пендаровски, кој рече дека благодарение на вештачката интелигенција и дигиталната...

Антикорупциска нема да ја гони министерката Ангеловска за подигањето на парите од Еуростандард банка

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) нема кривично да ја гони министерката за финансии Нина Ангеловска, поради повлекување на нејзините депозити од Еуростандард банка. Според претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, не се пронајдени елементи за кривичен прогон, но се доведува во прашање етичноста, бидејќи министерката била во постојан контакт со гувернерката на Народната банка, која ја одзеде лиценцата...

Ангеловска ги демантира дезинформациите за нејзиниот депозит во пропаднатата Еуростандард банка

Министерката за финансии Нина Ангеловска вели дека во однос на нејзината функција и нејзиниот депозит во Еуростандард банка, во јавноста се пласирани многу неточни информации и дека единствено што е точно е дека имала депозит во банката и дека го повлекла. Вели дека тоа биле пари наменети за бизнис-инвестиции, а откако поради функцијата, бизнисот го ставила во втор план, решила...

Во јули раст на буџетските приходи од 1,4 отсто, првпат од почетокот на корона кризата

Во јули годинава е забележан прв месечен раст на приходите во буџетот, откако почна ковид-19 кризата, со месечен раст од 1,4 отсто во однос на лани. Тоа се должи на растот на придонесите, но и на повеќе видови даноци. Како што соопштија од Министерството за финансии, по значително подобрата наплата на приходите во јуни, во споредба со април и...

Прифатени се околу 5.000 приговори за домашна платежна картичка за млади лица до 29 години

Околу 5.000 приговори се прифатени за домашната платежна картичка од категоријата Млади лица - средношколци и студенти од 16 до 29 години, напиша на својот Фејсбук профил, министерката за финансии, Нина Ангеловска. „Проверка на сите поднесени приговори од оваа категорија граѓани ја врши Министерството за образование и наука, а во текот на следните неколку денови очекуваме да ја финализираат проверката...

Ангеловска: Економијата закрепнува, буџетот ликвиден, приходите повисоки од очекуваните

Во периодот јануари – јуни годинава вкупните буџетските приходи се остварени на ниво од 44 отсто од ребалансот (годишниот план) или во износ од 87,4 милијарди денари. Тоа е за 9 отсто помалку во однос на истиот период лани, а процентот на остварување во однос на планот, е речиси ист како и минатата година. Дефицитот во буџетот е остварен...

„Пржинскиот модел“ закочи 90 милиони евра одобрен кредит за борба со ковид-19, проблемот треба да го реши ДИК

Владата презема мерки за реализација на веќе одобрениот заем од Светска банка во висина од 90 милиони евра за борба со ковид-19, откако дополнителната заменик-министерка за финансии, Гордана Димитриеска-Кочоска подолг период одбива да стави потпис на договорот за заем. На вчерашната седница владините министри одлучија да побараат мислење од Државната изборна комисија (ДИК) која, според Законот за Влада, во...

Платежната картичка „Купувам домашно“ ќе ја добијат 324.479 граѓани

Домашната платежна картичка ќе ја користат 324.479 корисници, a денеска е објавена конечната листа на веб-страната kupuvamdomasno.gov.mk, соопштија од владината прес-служба. Веќе се печатат и првите картички и наскоро ќе почнат да им се издаваат на корисниците. За оваа мерка ќе се издвојат 28 милиони евра, со цел, поддршка на граѓаните, но и на домашното производство и услуги во...

Граѓаните со ваучерите и картичките ќе може да плаќаат само за услуги и производи

Со платежните картички што ќе ги добијат граѓаните нема да можат да се подигаат пари од банкомати, туку со нив ќе може само да се платат услуги или производи.  Забрзано се работи на изгледот и начинот на употреба на платежните картички за што Владата ќе донесе посебна уредба, со која ќе се утврди кои производи и услуги граѓаните ќе...

Ангеловска: Со ребалансот на буџетот вкупните расходи изнесуваат 3,95 а приходите 3,2 милијарди евра

Министерката за финансии Нина Ангеловска информираше дека со ребалансот на буџетот вкупните буџетски расходи ќе изнесуваат 3,95 милијарди евра, што е за 1,4 отсто повеќе во однос на првичните проекции. Приходите се планирани на ниво 3,2 милијарди евра и истите се помали за 11,5 отсто или 414,6 милиони евра од планираното. Дефицитот ќе се зголеми на 6,8 проценти од домашниот бруто-производ,...

Владата на САД обезбеди 16 милиони долари за анти-корупција, иницијативи за млади и економска конкурентност

Претставникот на Канцеларијата на УСАИД Ерик Јановски и министерката за финансии Нина Ангеловска го потпишаа договорот, со кој владата на Соединетите Американски Држави (САД) обезбеди 16 милиони американски долари наменети за намалување на корупцијата, подобро интегрирање на младите во општеството и зголемување на економската конкурентност во земјава, се наведува во соопштението на УСАИД. Со договорот ќе се поддржат активности на...

Наплатата на приходите во април била за 1,4 милијарди денари повеќе од очекуваното

Наплатата на приходите во април е подобра за 1,4 милијарди денари од најоптимистичкото сценарио за реализација на приходите во услови на корона кризата, изјави министерката за финанасии Нина Ангеловска на денешната прес-конференција. „Наплатата на приходите од почетокот на годината е за 4,9 проценти пониска во однос на минатата година. Согласно основното сценарио на Министерството за финансии за економскиот резултат во...

Министерката Ангеловска дел од Акциската група против Covid-19 на Светскиот економски форум

Министерката за финансии Нина Ангеловска е еден од 37-те члена на новооснованата антикризна платформа - Акциска група за Европа и Евроазија на Светскиот економски форум (World Economic Forum). Оваа платформа е формирана за да се одговори на здравствените, економски и социјални последици предизвикани на Covid-19, односно да ги поврзе земјите и да ги поттикне заедно да дејствуваат и да...

Сојузот на синдикати смета дека Владата ќе придонесе да се зголеми бројот на невработени

Сојузот на синдикати на Македонија реагира на денешната изјава на министерката за финансии Нина Ангеловска во врска со олабавувањето на условите за задржување на бројот на вработени, при користење на мерката за субвенции на плати за стопанството. „Сојузот на синдикатите на Македонија и се „заблагодарува“ на министерката за финансии Нина Ангелова, што во целост ги поддржува и применува мерките од...

Од среда фирмите ќе може да аплицираат за бескаматни кредити од 8 милиони евра

Микро, малите и средни компании погодени од Ковид-19 кризата, од среда (29 април) ќе можат да аплицираат за 8 милиони евра бескаматни кредити, преку Развојната банка. Кредитите од оваа линија ќе бидат до 90.000 евра, а условите и постапката за аплицирање се олеснети, информираат од владината прес-служба. За оваа кредитна линија можат да аплицираат сите погодени компании кои имаат намалување...

И во полициски час тутунопроизводителите ќе можат да си ги подигнат парите од државата

Денеска Владата исплати 30 милиони евра на 19.050 тутунопроизводители во државата, информира денеска на прес-конференција Трајан Димковски, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство. Тој, заедно со министерката за за финансии Нина Ангеловска и директорот на платежната агенција Николче Бабовски, истакнаа дека приоритет во моментов е да се овозможи поддршка на земјоделците. - Субвенциите во овие кризни времиња се клучни и...

Ангеловска: Во најлошото сценарио за последиците од кризата буџетот би останал без 1,3 милијарди евра

Министерката за финансии Нина Ангеловска информираше дека има три сценарија за справување со последиците што ги предизвика корона вирусот во економијата: поволно, неповолно и најнеповолно. „Кај првото сценарио – поволното, предвиден е пад од 20 отсто на вкупната приходна страна на консолидиран буџет во однос на планот. Тоа би значело намалување на приходите за околу 700 милиони евра, односно за толку...

Владата ќе бара над 580 милиони евра од странски банки и фондови за справување со корона кризата

Министерката за финансии Нина Ангеловска информираше дека владата наредната недела ќе обезбеди над 580 милиони евра од странски банки, Меѓународниот монетарен фонд и од Светската банка за одржување на ликвидноста на буџетот и за гарантирање на одржувањето на работните места во земјава. Владата на вчерашната седница го усвоила планот на Министерството за финансии во делот на задолжувањето и финансирањето...

Ангеловска-Бежоска: Банкарскиот систем е отпорен на потенцијалните шокови

Билансите на банкарскиот систем упатуваат на здрави фундаменти, истакна гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, во синоќешното издание на емисијата „Економски магазин“ на телевизијата „Алсат-М“, во коешто акцентот беше ставен на можните ефекти од ширењето на вирусот Ковид-19 врз економијата. „Во 2008 година, кога глобалната економија се соочи со криза, адекватноста на капиталот на нашите банки беше пониска отколку сега...

Ангеловска: Раст на наплата на ДДВ за 11 отсто, „МојДДВ“ дава резултати против сивата економија

Наплатата на данокот на додадена вредност (ДДВ) е подобрена за 11 проценти во првото полугодие од спроведувањето на „МојДДВ“, рече министерката за финансии Нина Ангеловска, во синоќешното гостување во емисијата „Топ Тема“. Оваа мерка според Ангеловска, од една страна дава резултати во сузбивањето на сивата економија, а од друга страна 260.000 граѓани-контролори за истото добиваат награда преку поврат на ДДВ,...

Долг процес до транспарентност: Како ЗОО Скопје се обиде да крие информации од јавен карактер?

Точно два и пол месеци траеше голготата на редакцијата на Мета.мк да добие информации од јавен карактер од Зоолошката градина - Скопје, а во врска со прашања чии одговори...