fbpx

Антикорупциска нема да ја гони министерката Ангеловска за подигањето на парите од Еуростандард банка

-

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) нема кривично да ја гони министерката за финансии Нина Ангеловска, поради повлекување на нејзините депозити од Еуростандард банка.

Според претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, не се пронајдени елементи за кривичен прогон, но се доведува во прашање етичноста, бидејќи министерката била во постојан контакт со гувернерката на Народната банка, која ја одзеде лиценцата на Еуростандард банка и побара отворање стечај.

Иако антикорупционерите не можеле со докази да утврдат дали Ангеловска добила навремена информација од Народната банка дека Еуростандард ќе биде ликвидирана, па затоа ги подигнала парите, тие гледаат причини за сомнеж во такво нешто. Затоа, Антикорупциска на новата влада ќе ѝ предложи промени во прописите, за да се избегнат слични ситуации во иднина.

„Ние не утврдуваме кривична одговорност, меѓутоа од етички аспект го покренуваме ова прашање на високо ниво. Сега ќе има нови членови во владата и за таа цел ќе дадеме препорака да се доуредат прописите, а особено меморандумот за соработка помеѓу Народната Банка и Министерството за финансии и останатите регулаторни тела, со што ќе се додадат уредби со кој ќе се регулира судирот на интереси, ќе се предвиди како тој ќе се спречи, а особено моментот, кој кажува дека одреден носител на функција има можност да располага со информации и тие да ги искористи за своја корист или да обезбеди предност за себе или некој друг“, рече претседателката на ДКСК, Билјана Ивановска на прес-конференција денеска.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Сајберпанк играта „Ghostrunner“ до утре е бесплатна на „Epic Games“

Играта „Ghostrunner“ со сајберпанк тематика, паркур скокање и прекачување каде играте „уличен самурај” што користи надградена катана и кибернетски импланти, е достапна за бесплатно преземање од „Epic Games“ до...