fbpx

Град Скопје почетокот на прскањето против комарци го одложува за в среда

-

Вонредното прскање против комарци во Скопје кое требаше да почне утре во раните утрински часови и да продолжи в среда во истото време, се одлага за еден ден, односно почетокот на прскањето ќе биде в среда, соопшти Град Скопје.

Како причина за одлагањето е наведено „денешното влошување на временските услови и најавите за нестабилност во текот на утрешниот ден“.

Прскањето ќе биде авионско, а Град Скопје ги известува пчеларите навремено да преземат мерки за заштита на своите пчели.

Граѓаните на Скопје во последните денови постојано се жалат на наездата на комарци, иако прскање се вршеше предминатиот викенд. Град Скопје како причина за наездата ја наведе големата влажност во вегетацијата, која овозможува поволни услови за размножување на комарците.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Хеликоптер во кој патувал иранскиот претседател претрпи „тешко слетување“

Хеликоптер со иранскиот претседател Ебрахим Раиши претрпел „тешко слетување“, пишува Би-би-си. Министерот за внатрешни работи кажува дека спасувачите сé уште се обидуваат да стигнат до местото на несреќата поради тешките...