fbpx
Таг: прскање

таг: прскање

И доктор Нико Беќаровски злоупотребен за ширење „кемтрејлс“ теории на заговор

Објава на Фејсбук ја манипулира јавноста дека познатиот доктор Нико Беќаровски ја потврдил теоријата на заговор за „кемтрејлс“, според која од авиони нè прскаат со хемиски супстанци, односно отрови кои предизвикуваат симптоми карактеристични за вирусни заболувања. Ова не е точно, изјавата на доктор Беќаровски е злоупотребена и се користи за да се шират невистини, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот...

Сатирично видео за „авион од кој се прскаат отрови“ претставено како вистинско

Видеото во постот е очигледен обид да се создаде шега базирана на сите работи во кои поддржувачите на теоријата на заговор за кемтрејлс веруваат и тоа од страна на сопственик на авион, кој залепил налепници на крилата од авионот и купил прекинувач на интернет на кој пишува дека е за „кемтрејлс“. Самиот прекинувач кој го покажува авторот на снимката,...

Утре и задутре авионско прскање против комарци во Скопје

Утре и задутре во раните утрински часови ќе се реализира втората фаза од авионската дезинсекција на подрачјето на градот Скопје против возрасни форми на комарци, соопшти Град Скопје. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, ќе се прска првиот нареден ден, кога ќе бидат поволни временските услови, во истиот термин. Град Скопје ги известува пчеларите навреме да ги преземат...

Ниту Путин се бори против злото, ниту Гејтс ги труе луѓето од воздух

Русија пред повеќе од една година изврши воена инвазија врз Украина, која како суверена држава има сосема легитимно право да се брани. Наративот дека „Путин се бори против злото“ е дело на руската пропаганда којашто се обидува да ги оправдаат злосторствата што ги врши Русија на туѓа територија. Бил Гејтс е омилена фигура во разни теории на заговор, вклучително...

Ниту има наплив од ковид заболени, ниту, пак, тие се заразуваат од прскање со авиони

Од средината на септември досега, бројките на новозаболени во земјава се двоцифрени, односно ситуацијата е стабилна и бројките се намалуваат. Нема „наплив на нови заболувања” како што се тврди во објавата. Во вториот дел од објавата се става знак еднаквост меѓу коронавируост и прскањето со авиони, односно се инсинуира дека оние кои имаат симтоми на вирусот се всушност отруени...

Партијата Родина неаргументирано тврди дека со прскањето со авиони САД ги контролира временските услови

Во 2016 година, првото истражување спроведено од Карнеги сајенс, Универзитетот на Калифорнија Ирвајн и непрофитната организација Ниар зиро покажа дека трагите што ги испуштаат авионите, а кои поддржувачите на теориите на заговори ги нарекуваат кемтрејлс (chemtrails) и ги сметаат за запрашување со хемиски и биолошки агенси, своевидна современа еугеника (спречување „инфериорните луѓе“ да имаат деца), можат многу лесно и...

Снимка од авион што лета над Русија претставена како да е „труење од авиони во С. Македонија”

Проверувачи на факти од Франција, уште во 2017 година пишуваат дека на истото видео кое се споделува и во постот што го рецензираме, се наоѓа авион кој зад себе остава импресивна трага, но дека не станува збор за хемиско прскање. Снимката е објавена на Јутјуб канал каде што се вели дека станува збор за вообичаена кондензација од авионите, снимени...

Вистиномер: Не е вистина дека ковид е отров и дека се лекува со „атропин“

Болеста ковид-19 е предизвикана од вирус, таа е реална и постои, а за тоа говорат бројките за заболени и починати во изминативе две и пол години од пандемијата. Не постојат никакви запрашувања со отрови и надвор од секаков здрав разум е да се тврди дека ковид е отров со кој нè прскаат од авиони! „Атропинот“, пак, воопшто не е...

Град Скопје во петок ќе прска против комарци

Градот Скопје ги информира граѓаните дека во петок (5 август) ќе започне дезинсекцијата против ларви од комарци, а на 8 август (понеделник), дезинсекцијата против возрасни форми на комарци. „Терестричната дезинсекција против ларви од комарци, на подрачјето на Градот Скопје ќе се реализира на 5 август во текот на денот. Авионската дезинсекција, против ларви од комарци, на подрачјето на градот Скопје...

Вистиномер: Белата патека од авионите не е составена од боеви отрови

Ова е уште една од серијата објави кои ја шират теоријата на заговор позната како „кемтрејлс“, според која од авиони нè прскаат со отрови.  Притоа за вообичаените траги од кондензација што ги создаваат авионите во воздухот се тврди дека се „хемиски патеки“, составени од хемиски или биолошки агенси за „злобни цели“. Ваквите тврдења се категорично отфрлени од научната заедница....

Вистиномер: Во Украина не биле запленети дронови кои содржеле агенси за предизвикување ковид-19

Униформираното лице кое се појавува на видеото вели дека беспилотните летала се опремени со контејнери кои можат да носат до 30 килограми течност, но не кажува дали течноста што се гледа во контејнерите е токсична хемикалија. Освен тоа, униформираното лице не носи никаква заштитна опрема додека е во близина на беспилотните летала, ниту пак го споменува коронавирусот, кој патем...

Вистиномер: Од небо не нè запрашуваат со коронавирусот, а детектирањето на новите соеви е со секвенционирање

Нормално е вирусите со текот на времето да се менуваат и еволуираат додека се шират меѓу луѓето. Секојпат кога вирусот се реплицира (прави копии од себе), постои потенцијал да има промени во неговата структура – „мутации“. Единствениот начин да се идентификуваат и карактеризираат новите варијанти е со геномика. Секвенционирањето на целиот геном е важен метод за генетско карактеризирање на...

Вистиномер: Од запрашување со авиони не расте бројот на ковид позитивни

Конспиративните теории поврзани со „кемтрејлс“ се категорично отфрлени од научната заедница и истите досега се повеќепати разоткриени од проверувачите на факти. Белата трага што ја оставаат авионите во воздухот се нарекува „контрејл“, односно патека од кондензација. Тврдењето во постот дека после секое прскање од авиони се зголемува бројот на заразени од ковид-19 е бесмислено, затоа што вирусот се пренесува...

Викендов и наредната седмица ќе се прска против комарци

Град Скопје ги информира граѓаните дека на 14.08.2021 година (сабота) и 15.08.2021 година (недела), во раните утрински часови, на подрачјето на градот Скопје ќе се врши авионска дезинсекција против комарци. Терестричната дезинсекција против комарци, пак, ќе се одвива од 16.08.2021 година (понеделник) до 20.08.2021 година (петок), во периодот од 22 до 03 часот, наредниот ден. Доколку временските услови не дозволуваат да...

Град Скопје ќе прска против ларви од комарци

Градот Скопје информира дека на 30 јули (петок) ќе се прска против ларви од комарци, според следниот план: - Авионската дезинсекција против ларви од комарци на подрачјето на градот Скопје ќе се врши на 30.07.2021 година (петок), во раните утрински часови. - Терестричната дезинсекција против ларви од комарци на подрачјето на градот Скопје ќе се врши на 30.07.2021 година (петок), во...

Во понеделник ќе се реализира трета фаза од прскање против комарци

Градот информира дека на 14 јуни (понеделник) ќе се реализира третата фаза од авионската и терестричната дезинсекција на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци. „Авионската дезинсекција (трета фаза) на подрачјето на градот Скопје, против ларви од комарци, ќе се реализира на 14 јуни (понеделник), во раните утрински часови.Терестричната дезинсекција (трета фаза) на подрачјето на градот Скопје, против ларви...

Вистиномер: Со фото од авион за гаснење пожар од 2009 г. се шири паника за наводно труење со смртоносен отров

Злоупотребувајќи стари фотографии, пост на социјалната мрежа Фејсбук шири теорија на заговор дека авиони, наводно, испуштат опасни отрови во атмосферата, кои тивко ги убиваат луѓето уште од 1999 година, пишува „Вистиномер.мк“ во својата нова анализа.   Објава на Фејсбук панично дезинформира дека во државата повеќе од 20 години се случува смислено, планско труење на населението од воздух. Овој манипулативен пост, кој...

Во среда петто прскање против комарци во Скопје

На 16 септември (среда), во раните утрински часови, ќе се изврши петтата фаза од авионската дезинсекција против ларви од комарци на подрачјето на Скопје, информираат од Град Скопје. „Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на дезинсекцијата, истата ќе се изврши во истиот термин првиот нареден ден, односно кога ќе бидат поволни временските услови“, се вели во соопштението од градските...

Град Скопје почетокот на прскањето против комарци го одложува за в среда

Вонредното прскање против комарци во Скопје кое требаше да почне утре во раните утрински часови и да продолжи в среда во истото време, се одлага за еден ден, односно почетокот на прскањето ќе биде в среда, соопшти Град Скопје. Како причина за одлагањето е наведено „денешното влошување на временските услови и најавите за нестабилност во текот на утрешниот ден“. Прскањето ќе...

Град Скопје за утре и задутре најавува прскање против комарци

По ситуацијата во последниве денови, кога голем број скопјани се жалат на наездата на комарци, Град Скопје соопшти дека утре и задутре би требало да се изврши вонредно прскање против комарци. Во соопштението се вели дека зголеменото размножување на комарците се должи на зголемено количество влага во вегетацијата. Прскањето ќе биде авионско, а треба да се изврши утре или задутре,...

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Лидерите ширум светот го осудија обидот за атентат врз поранешниот американски претседател Доналд Трамп и изразија загриженост за него. Претседателскиот кандидат на Републиканската партија беше на митинг во Пенсилванија...