fbpx
Таг: Ликвидација

таг: Ликвидација

Се појави снимка на Јутјуб на која се зборува за ликвидација на Заев, објавувачот тврди дека разговараат Ќосето и Јане Ченто

На Јутјуб каналот под името „Кулата мала“, денеска е објавена аудио-снимка насловена „Јане Ченто и Горан Ќосето спремаат ликвидација на Заев и семејство, од 25 04 2021“. Шестминутната снимка со најава за ликвидација на премиерот Зоран Заев била доставена и на мејл до порталот „А1он.мк“, во кој се тврди дека на снимката муабетат Јане Ченто и Горан Ангелов-Ќосето. Јане Ченто...

Антикорупциска нема да ја гони министерката Ангеловска за подигањето на парите од Еуростандард банка

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) нема кривично да ја гони министерката за финансии Нина Ангеловска, поради повлекување на нејзините депозити од Еуростандард банка. Според претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, не се пронајдени елементи за кривичен прогон, но се доведува во прашање етичноста, бидејќи министерката била во постојан контакт со гувернерката на Народната банка, која ја одзеде лиценцата...

Анализа – од врвот до дното, подемот и падот на македонските банки

Тринаесет години по падот на Македонска банка, некогашна Љубљанска банка, банкарскиот систем во земјава се соочи со пропаѓањето на Еуростандард банка, пишува Порталб.мк. Затворањето на оваа банка повторно ги отвори прашањата за стабилноста на банкарскиот сектор. Институциите на системот уверуваат дека системот е стабилен а солвентноста на банките висока. Следува период во кој ќе се анализираат причините и ќе...

Излегоа на виделина долговите на штипски „Бетон“

Над 16 милиони евра се побарувањата на доверителите на фирмата во стечај „Бетон“ – Штип, коишто денеска на испитното рочиште ги прифати стечајниот управник Драги Димовски. Оспорени се помалку од девет милиони евра побарувања. Токму оспорените се јавија на денешното рочиште во штипскиот Основен суд, каде стечајниот уравник се изјасни по приговорите. Стечајниот управник Димовски во краткиот телефонски разговор само...

Новинарот Кежаровски бара да докаже дека е невин, а не да биде ослободен со застарување на случајот

Поради застарување на кривичното дело за откривање на идентитет на заштитен сведок, на новинарот Томислав Кежаровски нема да му се суди за случајот „Ликвидација“. Обвинителката Марија Ѓорѓева соопшти дека поголемиот дел од кривичната дела за кои се гонеа обвинетите се застарени. Кежаровски е револтиран и смета дека на овој начин е осуден на „доживотен затвор“ и бара шанса да ја...

Ким Јонг-ун сменил министер и погубил службеници

Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун го сменил министерот за државна безбедност, Ким Вон-хонг, поради злоупотреба на овластувањата и погубил неколку претставници на агенцијата за државна безбедност, соопшти денеска јужнокорејското Министерство за обединување. Министерот Ким Вон-хонг е сменет на средината на јануари, откако неговата агенција се најде под истрага поради злоупотреба на власта и корупција, соопшти портпаролот на Министерството во Сеул, Џеонг Џун-хе. -...

По потерница од Црна Гора, во Србија се уапсени Ристиќ и Богиќевиќ

Српската полиција уапси двајца државјани на Србија за кои Црна Гора распиша меѓународна потерница поради сомнеж дека учествувале во обид за терористички напад на денот на изборите во Црна Гора на 16 октомври 2016 година, јавува дописничката на „Мета“ од Белград. Уапсени се Немања Ристиќ и Предраг Богиќевиќ, потврдиле денеска од српското МВР. Црногорското обвинителство на почетокот на декември минатата година...

ИД убила 30 цивили во Авганистан

Исламистички екстремисти ноќеска убиле најмалку 30 цивили, меѓу кои и деца, во нестабилната област Гор во централниот дел на Авганистан, соопшти гувернерот на провинцијата. - Припадници на Исламска држава убиле околу 30 цивили, меѓу кои и деца, кои претходно биле киднапирани – изјави гувернерот Насир Казех. Претставници на локалната влада навеле дека цивилите биле киднапирани додека собирале дрва во планина. Екстремистите пукале...

ИД ликвидирала 15 свои членови

Екстремистичката организација Исламска држава егзекутирала 15 свои членови во близина на сирискиот град Рака, соопшти Сирискиот центар за надзор на човековите права со седиште во Лондон. Како што соопштија од Сирискиот центар, Исламска држава претходно уапсила 35 членови на ИД во Рака, поради загинувањето на Абу Хиџа ел Тунизи, висок раководител на ИД. Ел Тунизи загина минатата среда во воздушен напад.

Прогласен стечај со ликвидација во рудниците Злетово и Тораница

Претесна беше судницата на судиjката Маја Џорлева во Основниот суд во Штип, за да ги прими сите доверители, претставници на синдикатот, адвокати и заинтересните концесионери на стечајното рочиште за рудниците Тораница и Злетово. Претседателот на Синдикатот за индустрија, енергетика и за рударство, Пеце Ристевски, истакна дека е одлучено да се покрене стечај по пат на ликвидација, што било заедничка иницијатива на...

Саудиска Арабија погуби свештеник и 46 лица осудени за тероризам

Саудиските власти денеска погубија 47 луѓе осудени за тероризам, меѓу кои и истакнатиот шиитски свештеник Нимр ал Нимритис, јавува „Раша тудеј“. - Повеќето егзекутирани беа вклучени во нападите на Ал каеда од 2003 до 2006 година - соопшти саудиското Министерство за внатрешни работи. Нимр ал Нимритис, заедно со уште шест лица, е обвинет за организирање антивладини протести во периодот од 2011 до 2013...

Исламисти врзале заробеници за столб и живи ги запалиле

Припадници на Исламска држава убиле тројца заробеници во сирискиот древен град Палмира, така што ги врзале за столб, а потоа ги разнеле со експлозивна направа, објавија светските новински агенции. Уште не е познат идентитетот на убиените, за кои се смета дека се први кои се убиени на тој начин од почетокот на џихадистичката окупација на Палмира во мај оваа година. Пред...

Северна Кореја: Ликвидиран министерот за одбрана поради дремење на работно место

Разузнавачката служба на Јужна Кореја тврди дека во Северна Кореја е извршена егзекуција на министерот за одбрана, под обвинение за предавство и затоа што дремел на настан на кој присуствувал и лидерот Ким Јонг-ун. Јужнокорејскиот пратеник Шин Кјонг-мин рекол дека на затворениот состанок со претставниците на Националната разузнавачка агенција (НИС), на 13 мај, информирани се дека министерот на Народоните вооружени...

Белата куќа ја потврди смртта на Американката во Сирија

Американскиот претседател Барак Обама ја потврди смртта на Кајли Милер, хуманитарка во Сирија, додавајќи дека САД „ќе ги изнесат пред лицето на правдата оние кои се одговорни“. Девојката е убиена откако џихадистите му пратиле приватна порака на нејзиното семејство, соопштија од Белата куќа. - За време на викендот, семејството добило приватна порака од киднаперите на Кајли, која содржела дополнителни информации. Кога разузнавачките служби...

Реакции: Скандалозна и политичка е одлуката за казната на Кежаровски

„Скандалозна и политичка, а не судска одлука“ е ставот на новинарските здруженија и на новинарите по објавувањето на пресудата на Апелацискиот суд, со која новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна за случајот „Ликвидација“, во кој беше обвинет за откривање на идентитет на заштитен сведок. Утре, во 11 часот, пред Апелацискиот суд е закажан собир на новинарите...

Апелација пресуди две години затвор за новинарот Кежаровски

Новинарот Томислав Кежаровски е осуден на две години затворска казна од  Апелацискиот суд, чија одлука денеска била доставена од Основниот суд Скопје 1, соопштија од судот. Пресудата на Апелацискиот суд следува по жалбата на Кежаровски на провстепената пресуда, со која тој беше осуден на четири и пол годишна затворска казна во случајот „Ликвидација“, а беше обвинет дека го открил идентитетот...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...