fbpx
Таг: настап

таг: настап

„Нова година во последен миг“, ученичка претстава со важна лекција за возрасните

Две дечиња бараат од нивниот татко да ја накитат заеднички новогодишната елка, но тој ги одбива велејќи им дека не е во можност бидејќи е преморен од работа. Во следна сцена, жена го чека сопругот да се врати од работа за да руча целото семејство, но тој не доаѓа дома после работа. Во претстава насловена како „Нова година во последен...

Миранда Лончар ќе одржи работилница за стенд-ап комедија во Центар-Јадро

Босанката Миранда Лончар, утре во КСП Центар-Јадро ќе одржи работилница за стенд-ап комедија, во периодот од 11 до 17 часот, а истата вечер со почеток во 20 часот ќе ја изведе претставата „Сите ќе умреме“. Работилницата за стенд-ап комедија е работилница за јавно говорење. Учесниците ќе научат како да се подготвуваат и изведуваат стенд-ап настапи. Целта е да им даде...

Светски познатиот артист Tyga на 22 јуни настапува во Скопје

Светски познатиот артист Tyga, како дел од својата светска турнеја летово ќе настапи и во Скопје, на овогодинешното издание на Fusion Festival. Покрај главниот настап на Tyga, на овој фестивал ќе настапат и македонските хипхоп и трап артисти Irie Scratch, DJ Shorty P и Young Daddy. Фестивалот со свој диџеј сет ќе го затвори Ampov. „Огромна е честа и задоволството да...

(ВИДЕО) „Дубиоза Колектив“ настапи во Советот на Европа во Стразбур

Популарната музичка група „Дубиоза Колектив“ од Босна и Херцеговина свиреше за време на собирот во седиштето на Советот на Европа во Стразбур на Светскиот форум за демократија. Како што пишува „Радио Сараево“, босанските музичари ги распеале учесниците на форумот, активистите и бирократите. Членовите на „Дубиоза Колектив“, освен настапот, упатија и порака до Советот на Европа дека голем број на луѓе ја...

Македонија изгуби од Австрија на првиот настап на Европското првенство во фудбал

Македонија изгуби од Австрија на првиот настап на Европското првенство во фудбал, кој се одржа во Букурешт, со три спрема еден. Австријците дадоа три гола, а првиот гол за Македонија на едно Европско првенство го постигна Горан Пандев. Следниот меч нашата репрезентација ќе го игра во четврток од 15 часот, со Украина.

Владата и граѓанските здруженија заедно против родово и сексуално насилство, „Јавна соба“ ги забрзува законските измени

Покрај законската регулатива и превентивните мерки што секоја институција во системот за заштита има обврска да ги преземе заради елиминирање на насилството врз жените и семејното насилство, посебно е важна законската обврска за брзо и ефикасно постапување на Јавното обвинителстo и на судовите во изрекувањето на итни и на привремени мерки за заштита. Обвинителството и судот треба да ја...

На 27 август започнува фестивалот „Џез викенд“ во Прилеп

Со премиерата на филмот „JAZZMAN – The form as a verb” од Велибор Педевски, на 27 август на летната сцена од Центарот за култура „Марко Цепенков“ во Прилеп започнува деветтото издание на „Jazz Weekend“. Фестивалот ќе трае до 29 август, а поради актуелната ситуација со ковид-19 пандемијата, бројот на посетители оваа година ќе биде ограничен и според квадратурата на...

Кореографката Рисима Рисимкин ќе го одбележи својот јубилеј на Охридско лето

Една од водечките домашни кореографи, уметнички директор на светски реномираниот „Скопје танц-фест“ и основач на првата официјална компанија за современ танц во земјата, Рисима Рисимкин, слави јубилеј, триесет години активно кореографско творештво, како дел од овогодинешното издание на Охридско лето. Со делото „Идентитети – Историја на еден растегнат сон“ денеска во 21 часот во Предворјето на црквата „Св. Софија“, Рисимкин...

„Ларондина танцова група“ вторпат ќе настапува во Македонија

Британската танцова група за лица со попреченост на Анџелина Алесендре, „Ларондина танцова група“, од 5 до 10 октомври вторпат ќе престојува во Македонија. Посетата на групата е во организација на Амбасадата на Обединетото Кралство во Македонија, Хелсиншкиот комитет за човекови права и на Ресурсниот центар на родители на деца со посебни потреби. Во рамки на посетата, освен претстави, предвидени се и...

„Стандард“: Настапот на Курц во Скопје е задоцнета и лоша исплата за бегалската криза

Настапот на шефот на австриската дипломатија, Себастијан Курц, на централниот митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје, во неделата, е задоцнета и лоша исплата на долгот кон македонските власти за затворањето на македонско-грчката граница и за запирањето на протекот на мигранти кон Австрија и кон Западна Европа, пишува виенски „Стандард“. „Изминативе месеци, многумина се прашуваа што доби македонската влада со затворањето на границата...

„Охридско лето“: Вечерва настап на Артуро Сандовал во Античкиот театар

Вечерва, во стандардниот термин од 21 часот во Античкиот театар во Охрид, во рамките на програмата на фестивалот „Охридско лето“, ќе настапи џез-трубачот Артуро Сандовал од Куба. На програмата се дела од џез-музиката, кои Сандовал ќе ги исполни заедно со својот бенд во состав Џон Белзагај – бас, Тики Пасиљас – перкусии, Дејв Сигел – клавијатури, Џони Фрајдеј – удиралки...

„Охридско лето“: Вечерва концерт на Максим Венгеров и на „Менухин академи солоист“

На централната музичка сцена, катедралната црква „Св. Софија“ во Охрид, вечерва во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ ќе настапи рускиот виолинист Максим Венгеров, заедно со камерниот ансамбл „Менухин академи солоист“ од Швајцарија. Во камерниот ансамбл „Менухин академи солоист“, основан во 1977 година од познатиот виолинист Јехуди Менухин, членуваат млади виолинисти, виолисти и виолончелисти од целиот свет. Од 2011...

Оперската дива Елина Гаранча најави возбудлив настап на отворањето на „Охридско лето“

Утревечер, во традиционалниот термин 12 јули, Петровден, на сцената на Античкиот театар во Охрид свечено ќе биде отворено годинешното, 56. издание на фестивалот „Охридско лето“. Најстариот и најреномиран македонски фестивал со интернационални вредности, ќе биде отворен со настапот на оперската дива Елина Гаранча од Латвија, во придружба на симфонискиот оркестар на Македонската опера и балет, под диригентска палка на Јон...

Со перформансот „Музиката не познава граници“ децата од Центар на настап во Истанбул

„Музиката не познава граници“ беше музичко-сценскиот перформанс со кој учениците од основните училишта од општина Центар беа дел од  меѓународната манифестација по повод Светскиот ден на детето, која се одржа во Истанбул. По враќањето во Скопје, тие на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, му ги пренесоа своите впечатоци, доживувања и му изразија благодарност што им го овозможи ова незаборавно...

Дуке Бојаџиев ќе настапи пред децата на Детската клиника

Пред дечињата згрижени во Детската клиника во Скопје, денеска ќе настапи македонскиот композитор, продуцент и пијанист, Дуке Бојаџиев. Концертот се одржува со поддршка на сопругата на претседателот на Република Македонија Маја Иванова, а идејата за овој негов ангажман, како што вели, се родила при средбата со претседателското семејство летово во Охрид, по што е стапено во контакт со директорката на...

„Охридско лето“: Роденденски концерт со „Хауард госпел-хорот“ од САД

Меѓународниот музичко-сценски фестивал „Охридско лето“, вечерва го одбележува својот голем јубилеј, 55 години од постоењето. За таа пригода, како роденденски концерт, на отворената атрактивна сцена Антички третар, одбран е настапот на „Хауард госпел-хорот“ (Howard Gospel) од САД. Американскиот „Хауард госпел-хр“ е првиот академски хор од ваков вид во светот. Основан е во 1968 година и е составен од сегашни и...

Кејти Пери, Лени Кравиц и Миси Елиот настапија на финалето на Супер бол

Кетји Пери настапуваше на полувремето од синоќешното финале на Супер бол, на стадионот на Универзитетот во Феникс, на натпреварот меѓу Њу Ингланд патриотс и Сиетел сихокс. Кејти Пери го почна настапот со песната „Roar“, качена на огромен механички тигар. На настапот ѝ се приклучија Лени Кравиц и Миси Елиот, со кои испеа неколку песни. Шоуто на полувремето го гледале 115 милиони...

Двојно убиство во село Габреш, 67 годишник со пиштол си ја убил сестра си и внукот

Основното јавно обвинителство Куманово донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило две кривични дела – Убиство од член 123 став...