fbpx

„Охридско лето“: Вечерва концерт на Максим Венгеров и на „Менухин академи солоист“

-

На централната музичка сцена, катедралната црква „Св. Софија“ во Охрид, вечерва во рамките на музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ ќе настапи рускиот виолинист Максим Венгеров, заедно со камерниот ансамбл „Менухин академи солоист“ од Швајцарија.

Во камерниот ансамбл „Менухин академи солоист“, основан во 1977 година од познатиот виолинист Јехуди Менухин, членуваат млади виолинисти, виолисти и виолончелисти од целиот свет.

Од 2011 година, ансамблот редовно настапува со виолинистот Максим Венгеров. На вечерашната програма се дела од Волфганг Амадеус Моцарт и од Дмитриј Шостакович.

Концертот на маестро Максим Венгеров, еден од врвните виолинисти на денешницата, се очекува со нагласен интерес.

Неговиот минатогодишен настап, самата публика го прогласи за настан на летото.

Максим Венгеров на фестивалот во Охрид доаѓа и со репутација на прв уметник во класичната музика, кој е назначен за интернационален амбасадор на добрата волја од страна на УНИЦЕФ.

Од 2007 година до денес е предводник на некои од најзначајните оркестри во светот, како симфониските оркестри на Монтреал и на Торонто.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Download Best WordPress Themes Free Download
Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Premium WordPress Themes Download
udemy paid course free download
download samsung firmware
Premium WordPress Themes Download
lynda course free download