fbpx

Оперската дива Елина Гаранча најави возбудлив настап на отворањето на „Охридско лето“

-

Утревечер, во традиционалниот термин 12 јули, Петровден, на сцената на Античкиот театар во Охрид свечено ќе биде отворено годинешното, 56. издание на фестивалот „Охридско лето“.

Најстариот и најреномиран македонски фестивал со интернационални вредности, ќе биде отворен со настапот на оперската дива Елина Гаранча од Латвија, во придружба на симфонискиот оркестар на Македонската опера и балет, под диригентска палка на Јон Марин.

Гаранча веќе е во Охрид, каде денеска одржа прес-конференција, заедно со диригентот Марин и со ракводството на фестивалот. Таа рече дека се надева дека ќе има прекрасен и возбудлив настан.

Диригентот Јон Марин двапати бил во Охрид, познати му се фестивалот и неговата меѓународна репутација.

– Во Охрид и во Македонија првпат дојдов во 1969 година, а подоцна во 1978 година во придружба на мојот татко, кој тогаш го диригираше мадригалниот хор од Букурешт. Немам многу сеќавања, но се сеќавам на топлината на оваа земја и на луѓето што ја нудат – изјави Марин.

Билетите за концертот кој почнува во 21 часот, се продаваат по цена од 800, 1.000 и 1.200 денари во дирекцијата на „Охридско лето“ – Охрид и преку веб-страницата „МК Тикетс“.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Free Download WordPress Themes
Download Best WordPress Themes Free Download
Premium WordPress Themes Download
Download Best WordPress Themes Free Download
free download udemy course
download coolpad firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course