fbpx

Со перформансот „Музиката не познава граници“ децата од Центар на настап во Истанбул

-

„Музиката не познава граници“ беше музичко-сценскиот перформанс со кој учениците од основните училишта од општина Центар беа дел од  меѓународната манифестација по повод Светскиот ден на детето, која се одржа во Истанбул.

По враќањето во Скопје, тие на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, му ги пренесоа своите впечатоци, доживувања и му изразија благодарност што им го овозможи ова незаборавно патување и можноста да бидат учесници на ваков престижен настан.

Организатор на овој 23. по ред фестивал е Општината Бијоглу од Истанбул, која е збратимена со Општина Центар.

Градоначалникот на Општина Бијоглу, Ахмет Мисбах Демиркан, се сретна со претставниците на Општина Центар и со децата-учесници на фестивалот.

На средбата беа разменети искуства за функционирањето на двете збратимени општини, Бијоглу и Центар.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Претседателот Стево Пендаровски на инаугурацијата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган

Претседателот Стево Пендаровски, денеска на покана на турските власти, во Анкара присуствуваше на свечена церемонија на стапување на должност на претседателот на Турција, Реџеп Тајип Ердоган. Претседателот Стево Пендаровски честитајќи...
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
Premium WordPress Themes Download
Download WordPress Themes
udemy free download
download mobile firmware
Download Best WordPress Themes Free Download
udemy free download