fbpx
Таг: МНР

таг: МНР

Османи во Украина: Русија да ја прекине оваа војна и да се врати на принципите и вредностите на ОБСЕ

Министерот за надворешни работи и претседавач со ОБСЕ, Бујар Османи, денеска за време на посетата на Украина оствари работни средби со украинскиот претседател Володимир Зеленски и со министерот за надворешни работи Дмитро Кулеба. Османи ја осуди руската агресија врз Украина и потенцираше дека нападите врз цивилни цели немаат никакво оправдување. Османи го осуди последниот напад што се случи во Днипро,...

МНР со реакција до Софија поради „недоличните изјави кои ги повредуваат чувствата на граѓаните на Северна Македонија“

Министерството за надворешни работи (МНР) информираше дека по дипломатски пат реагирало до властите во Република Бугарија со барање официјална Софија да се огради од „недоличните изјави кои ги повредуваат чувствата на граѓаните на Северна Македонија“. Од МНР велат дека ги следат изјавите на одредени бугарски политички фигури чии провокации продолжуваат без да се води сметка за напорите за унапредување на...

Бујар Османи ја претстави експресната постапка на аеродромите за имателите на МКарта

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, денеска официјално ја претстави можноста носителите на МКарта да имаат експресно завршување на процедурите на аеродромите во Скопје и Охрид, при влегување во земјава. Проектот МКарта беше пoчнат во мај 2021 година, како признание и потврда за истакнати личности или поединци од земјата кои живеат во странство, а кои со својата работа и професионалност...

Од денеска Северна Македонија претседава со ОБСЕ под слоганот „За луѓето се работи“

Министерството за надворешни работи (МНР) официјално соопшти дека почнувајќи од денеска, 01.01.2023 година па сè до крајот на годината, земјата е на чело на ОБСЕ – најголемата светска регионална безбедносна организација во која учествуваат 57 држави од Северна Америка, Европа и Азија. „Преку својот уникатен пристап ОБСЕ придонесува кон регионалниот мир, соработка и севкупен развој“, соопшти МНР. Како што велат оттаму,...

Македонски државјанин пронајден мртов во Софија

Македонски државјанин викендов бил пронајден мртов во Софија, објави „Слободен печат“, повикувајќи се на бугарското Министерство за внатрешни работи. Како што објави медиумот, станува збор за 26- годишниот Стојан Спасов од Виница кој бил пронајден починат во близина на шопинг молот „Парадајс“ во центарот на Софија. Од Министерство за надворешни работи (МНР) соопштија дека преку македонското МВР веќе е стапено во...

Северна Македонија стана полноправна членка на Унијата за Медитеранот

Министрите за надворешни работи на 42 земји-членки на Унијата за Медитеранот, во рамки на Регионалниот форум што денеска се одржува во Барселона, Шпанија, едногласно донесоа одлука за полноправно членство на Северна Македонија во оваа организација. Унијата за Медитеранот ги вклучува сите земји-членки на ЕУ и медитеранските земји кои не се дел од ЕУ. Во своето обраќање на свечениот чин на...

МНР го осуди инцидентот со „Цар Борис III“ во Охрид, Бугарија со протестна нота и реакција до Брисел

Македонското Министерство за надворешни работи (МНР) најстрого го осуди вандалскиот чин што се случил вчера вечер, при што, меѓу другото,со употреба на оружје се оштетени стаклата на граѓанскиот клуб „Цар Борис III“ во Охрид. „Особено загрижува фактот што овие вандалски активности се повторуваат во многу краток период, имајќи предвид дека пред само неколку дена, на 20 ноември, бевме сведоци на...

МНР воведува Е-КОНЗУЛАТ – полесен пристап до конзуларните услуги во странство

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, денеска ја презентираше првата фаза на проектот Е-КОНЗУЛАТ, дигитализирана платформа на конзуларните услуги, со кој значајно се поедноставува процесот на добивање на одреден документ и се зголемува ефикасноста на дипломатско-конзуларните претставништва со странство. „Проектот се подготвува подолго време и произлегува од поплаките, коментарите и сугестиите на нашите државјани во странство и дијаспората. Преку него...

Асошиејтед Прес објави дека Лавров завршил в болница на Бали, за Москва ова е „врв на лагите“

Меѓународната новинска агенција Асошиејтед Прес, повикувајќи се на индонезиските власти, објави утрово дека рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров завршил в болница на индонезискиот остров Бали по пристигнувањето на самитот на Групата 20. Агенцијата нагласи дека тројца владини и медицински функционери од Индонезија потврдиле дека рускиот министер е на лекување на Бали, но Русија побрза тоа да го...

Бугарското МНР реагира по законското ограничување за имињата на здруженијата

Бугарското Министерство за надворешни работи (МНР) вчера остро реагираше на последните измени на Законот за здруженија и фондации и на Законот за политички партии што ги изгласа Собранието на Северна Македонија во средата. Според овие измени, бугарските здруженија и клубови „Иван (Ванчо) Михајлов“ и „Цар Борис Трети“ ќе имаат рок од три месеца да ги сменат имињата. Ако тоа...

Коџобашев: Македонската опозиција провоцира, семејството на Вапцаров е вознемирено

Намерата на претставници на опозицијата во РСМ да учествуваат во отворањето на Македонски културен клуб „Никола Вапцаров“ в недела во Благоевград за бугарското Министерство за надворешни работи е провокација. Заменик-министерот за надворешни работи (МНР), Костадин Коџабашев, рече и дека семејството на поетот Никола Вапцаров е вознемирено поради користењето на името на поетот за „вакви провокации“, пренесува Бугарското национално радио...

МНР на Украина: Анектирањето на нуклеарката „Запорижја“ ги зголемува нуклеарните закани

Откако рускиот претседател Владимир Путин соопшти дека ги потпишал законите за анектирање на четирите украински региони Луханск, Донецк, Запорижја и Херсон, односно нивно припојување на Руската федерација, но и посебен указ со кој нуклеарната електрана „Запорижја“ се прогласува за руски имот, Министерството за надворешни работи (МНР) на Украина предупреди дека станува збор за уште едно злосторство што уште повеќе...

Контраспин: Случај Ејупи – Прашањето дали е почитуван законот не може да биде шовинистичко

Прашањето за вработувањето на Бесмира Ејупи е прашање од висок јавен интерес. И токму затоа, двата спина што ги изрече премиерот Ковачевски, околу шовинизмот и издвојувањето само на Општина Петровец, се недозволиви. Зашто во целата афера станува збор единствено дали се почитуваат законите во државата и дали институциите се водат од главната визија во Стратегијата Едно општество за сите,...

Османи: Успеавме во последен миг да ја извлечеме државата од балканскиот вртлог

Бевме сведоци на еден интензивен и динамичен период со многу случувања во надворешната политика на сите нивоа, од глобални, преку европски, до регионални, а посебно на домашни случувања кои никого не оставија рамнодушен, но сепак беа историски одлуки што даваат одредени насоки на движење на надворешната политика, но и на државата и општеството во целина. Ова го истакна министерот...

МНР: Лавров манипулира со религиозните чувства на православните верници

Манипулација со чувствата на православните верници и обид за промоција на своите геополитички ставови. Вака македонското Министерство за надворешни работи ги окарактеризира тврдењата на рускиот шеф на дипломатијата Сергеј Лавров во интервјуто за Асоцијацијата „Наше Кино“ кое беше објавено на официјалната веб-страница на руското МНР. „Во интервјуто се манипулира со религиозните чувства на православните верници во нашата држава и се...

Објавен Протоколот од втората средба на меѓувладината македонско-бугарска комисија

Вклучување на бугарскиот и другите народи кои живеат на територијата на Северна Македонија во Уставот, забрзување на работата на Историската комисија, справување со говорот на омраза, чествување на заеднички историски настани и личности, промена на содржини во учебниците по историја и географија, се дел од одредбите содржани во Протоколот кој вчера го потпишаа министрите за надворешни работи на Република...

Фон Дер Лајен пристигна во Скопје, Османи вели дека посетата доаѓа во вистинско време

Министерот за надворешни работи Бујар Османи претпладнево оствари средба со претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, на самиот старт на нејзината денешна посета на Скопје, информираат од Министерството за надворешни работи. Изразувајќи благодарност за оваа посета, министерот Османи подвлече дека Европската комисија отсекогаш била докажан партнер на патот на евроинтеграциите на земјава, стриктно и објективно анализирајќи ги состојбите...

Софија со дипломатска нота за антибугарските слогани на протестите во Скопје

Бугарското министерство за надворешни работи (МНР), раководено од Теодора Генчовска, која е во оставка, соопшти дека испратило нота до МНР на Северна Македонија „во врска со констатираните инциденти и пароли во последните денови во јавниот простор на соседна Република Северна Македонија насочени кон Бугарија“. Во соопштението на бугарското МНР се вели дека станува збор за појави што се предизвикани од...

Грчките служби досега спасија двајца од тројцата македонски државјани од морето кај Посиди

Двајца од тројцата македонски државјани на возраст од 25, 28 и 30 години досега се спасени од морските води кај Посиди, Халкидики. Грчките спасувачки служби од вчера попладнето ја почнаа потрагата по трите лица, при што најпрво вчера го спасија 25-годишното лице, а денеска по 18 часа во вода, е спасено и второто 30-годишно лице. Од Министерството за надворешни работи...

Дојче веле: Договорот за добрососедство и Протоколите не се критериум за отворање и затворање на поглавјата

Според документацијата до којашто дошло Дојче веле, Бугарското Министерство за надворешни работи смета дека е проблематично тоа што Северна Македонија добила „чист“ македонски јазик во Преговарачката рамка, но францускиот предлог го смета за нешто на што не можело ни да се надева до пред само 6 месеци. Бугарското МНР е незадоволно што во Преговарачката рамка е наведен „чист“ македонски јазик,...

Апелација потврди, велешанката Пале Иловска ослободена од вина за убиството на насилниот партнер

Велешанката Павлинка (Пале) Иловска, која лани со нож го усмрти својот насилен партнер, полицаец од Велес, и одговараше за кривично дело убиство во миг, е целосно ослободена од обвинението. Иако...