fbpx
Таг: министерство за финансии

таг: министерство за финансии

Младите лекари добија зелено светло – почнуваат со платената пракса што ја чекаа со месеци

По три месеци поминати во исчекување и бирократски одложувања, околу 100 млади лекари од оваа недела започнуваат со платена пракса. И покрај тоа што ги завршија студиите, а државниот испит го положија во декември, овие млади доктори со месеци не беа викнати во ниту една здравствена установа во земјава на задолжителната пракса што мора да ја поминат ако сакаат...

В понеделник Фондот за здравство стапува во штрајк

Од понеделник синдикатот на УПОЗ при Фондот за здравствено осигурување стапува во штрајк. Како што се вели во соопштението на ФЗОМ, сите подрачни единици на фондот ќе штрајкуваат и ќе ги извршуваат само неопходните работни задачи. Само по еден вработен во подрачните единици ќе биде задолжен за прием на документи. Вработените се заблагодарија за досегашната поддршка и разбирање на граѓаните...

ЕБОР најавува 100 милиони евра за гасниот интерконектор во Грција

На средба меѓу министерот за финансии Фатмир Бесими и Шарлот Руе, директорката на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) за Централна и Југоисточна Европа, се дискутирале реформите и иницијативите кои ќе се спроведуваат во државата на патот кон Европската унија, соопшти Министерството за финансии. Една од иницијативите вклучува дополнително финансирање од околу 100 милиони евра за изградбата цевководите Свети...

Меџити: 1.117 лица ангажирани во јавното здравство ќе добијат договори на неопределено време

Вкупно 1.117 лица ангажирани во јавното здравство конечно ќе добијат договори на неопределено време. Министерот за здравство Фатмир Меџити, уште вчера на брифинг со новинарите кажа дека има и лица кои и по 10 години работат со договор на дело. Тој на денешната заедничка прес-конференција со претседателот на Владата Димитар Ковачевски и министерот за финансии Фатмир Бесими, кажа дека инвестирањето...

Од 1 јануари вработување во администрацијата без амин од Министерство за финансии

Сите министерства, јавни претпријатија, јавно-приватни субјекти и сите друштва кои се во државна сопственост од 1 јануари 2024 година ќе може да вработуваат без да добијат согласност од Министерството за финансии. За ова денеска информираше министерот за финансии Фатмир Бесими на средбата со новинари, на која посочи дека ова е предвидено со измени во Законот за буџети кој е...

Пласирани 64,5 милиони евра кон домашните компании преку Развојната банка

Развојна банка на Северна Македонија АД Скопје пласираше средства во износ од 64,5 милиони евра од заемот од Европската инвестициска банка преку ЕИБ 7 кредитната линија за трајни обртни средства и инвестиции за МСП и mid-cap компании, вклучително и зелена транзиција. Средствата ќе обезбедат поддршка за околу 200 проекти и треба да овозможат 206 нови работни места. Средствата од кредитната линија се пласирани преку деловните банки...

Можен е прекин на работата во финансии по одлуката да им се скратат 30 отсто од приходите

Одлуката на Уставниот суд според која од идниот месец во Министерството за финансии и во некои од органите под ова министерство, повеќе да не го добиваат надополнувањето на плата од 30 отсто, предизвика револт кај овие вработени, кои веќе размислуваат за прекин на работата ако не се најде решение. Како што за Телма изјавил првиот човек на УПОЗ, Трпе...

Уставен суд: 30 отсто пониска плата за вработените во финансиските институции

Декемвриската плата на вработените во Министерството за финансии, во Управата за јавни приходи, Царинска управа, Државен девизен инспекторат, Бирото за јавни набавки, Управа за спречување перење пари и финансирање на тероризмот, Управата за финансиска полиција ќе биде за 30 отсто пониска, откако Уставниот суд на денешната седница поведе постапка за оценување на уставноста на членот 66 став 3 и став...

Царината на три гранични премини заплени сребрен накит, часовници и облека

Околу 2,7 килограми сребрен накит, 33 часовници и 160 парчиња облека со вкупна вредност од над половина милион денари биле запленети изминатиот викенд на граничните премини Богородица, Блаце и Табановце, соопштува Царинската управа. Спречен е обид за шверц и избегнување плаќање царински давачки од околу 150 илјади денари. Во првиот случај, на граничниот премин Богородица, двајца сопружници на влез во...

Денеска истекува рокот за купување граѓански обврзници од втората емисија

Денеска истекува рокот во кој граѓаните можат да запишат граѓански обврзници од втората емисија, за која аукцијата ќе се одржи утре, потсетуваат од Министерството за финансии. Барањето за учество на аукцијата и уплата на средствата за кои граѓаните сакаат да купат граѓански обврзници може да го направат во сите деловни банки во државата. Проспектот за втората емисија Граѓански обврзници, Министерството за...

До 6 ноември ќе можат да се купат граѓански обврзници по атрактивна камата од 5 отсто

Министерството за финансии по успешно реализираните први емисии на граѓанската и зелената обврзница, денеска го објави проспектот за втората емисија граѓански обврзници на износ од 600 милиони денари. Граѓаните од денеска до 6 ноември имаат можност да запишат граѓански обврзници за кои и овојпат е понудена атрактивна каматна стапка од 5 отсто. Минималниот износ кој граѓаните ќе можат да го...

Преку посебен фонд ќе се финансираат инвестиции за енергетска ефикасност

Собранието денеска ги усвои измените и дополнувањата на Законот за развојна банка со кој се овозможува воспоставување Фонд за енергетска ефикасност преку кој директно ќе се финансираат инвестиции за енергетска ефикасност. „И средствата од денеска издадените зелени обврзници во износ од 10 милиони евра ќе бидат насочени во овој Фонд за поддршка на зелени проекти“, соопштија од Министерството за финансии. Фондот...

Усвоена предлог-одлуката за прераспределба на буџетот

Собранието денес ја усвои Предлог-одлуката за препраспределба на средства во Буџетот за 2023 година, соопшти Министерството за финансии. Најголемите суми се наменети за покачување на плати, пензии и помош за компании. За пораст на платите се издвоени 4,25 милијарди денари, за пензиите се издвоени 3,5 милијарди денари, а за државна помош за компании се издвоени 1,81 милијарда денари. Останатиот дел од буџетот...

Првата емисија на зелената обврзница е 10 милиони евра, аукцијата ќе биде на 3 октомври

Министерството за финансии денеска го објави Проспeктот за првата емисија зелени обврзници. Ова е втор инструмент кој годинава го лансира Министерството за финансии на домашниот пазар на капитал, збогатувајќи ја понудата на финансиски производи и поттикнувајќи конкуренција. Првата емисија на оваа зелена обврзница е во износ од 10 милиони евра, а аукцијата ќе се одржи на 3 октомври 2023 година....

Цела година ништо не се презема за изградба на автобуското метро во Скопје

Цели 12 месеци нема никакви податоци за тоа што се случува со проектот за изградба на автобуско метро, кој треба да го реализираат градските власти. Информации за тоа што се случува со брзиот автобуски систем - БРТ Скопје, немаат ниту државните институции, иако побарале податоци од градските власти. Мета.мк го контактираше градот Скопје за овој проект, но не добивме...

УЈП ќе ги гледа само приходите, странските дознаки нема да се оданочуваат

Управата за јавни приходи (УЈП) и сега, со писмено барање, добива увид во приливите на сметките на граѓаните, а со измените на законот за банките тоа ќе го има автоматски на располагање. Но, нема да може да ги следи автоматски исплатите од сметките на граѓаните, а ако сака такво нешто, ќе мора да поднесе писмено барање. Со такво образложение за...

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ го зголемува јавниот долг, а „остварува“ само партиски тендери

Со денешното задолжување за околу 32,5 милиони преку аукцијата на Министерството за финансии, СДСМ продолжува со постојаното зголемување на јавниот долг, а не ги остварува дадените ветувања. Единствен и најголем проект им се тендерите и државните пари што ги делат на фирмите на СДСМ и на членовите на СДСМ, обвини портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски. - Само денеска СДСМ го...

Помали акцизи за малите производители на алкохол

Со новиот Закон за акцизи, малите дестилерии ќе плаќаат 50% од полната акцизата по литар алкохол, а земјоделците-  мали производители 8,5% од полната акциза по литар алкохол. Кај големите производители на алкохол, акцизата останува иста. Станува збор за нов закон кој е усогласен со ЕУ директивите, известија од Министерството за финансии. Дополнителна поволност која ја предвидува законот е тоа што...

Владата го отповика Мико, а Лазе Еленовски го прати во Брисел

Владата на вчерашна седница отповикала на неколку конзули меѓу кои најекспониран е Џејсон Мико, долгогодишен колумнист во пропаднатиот весник „Дневник“ и консултант на владата во времето на ВМРО-ДПМНЕ, кој бил плаќан од буџетот. Претходно тој бил и лобист за ВМРО-ДПМНЕ и консултант. Според документите заведени на Американската агенција за регистрација за странски соработници – ФАРА, ВМРО-ДПМНЕ за 7.500 долари месечно...

Тевдовски: Зголемена е наплатата на даноците и забрзан е повратот на ДДВ

„Вкупните даночни приходи наплатени во 2017 година, заклучно со ноември, изнесуваат 95 милијарди денари и се за четири отсто повисоки споредено со истиот период од минатата година, што укажува на поволни движења во стопанството. Притоа, во периодот јануари-ноември се забележува повисока наплата на сите главни категории на даночни приходи, односно има годишен пораст кај персоналниот данок на доход од...

Грчкиот дипломат Рокас доаѓа на местото на Дејвид Гир како амбасадор на ЕУ за С. Македонија

Жосеп Борел, високиот претставник на Европската Унија, номинираше 44 нови шефови на делегации на ЕУ, вклучително и нови амбасадори на ЕУ во Босна и Херцеговина, Црна Гора и Северна...