fbpx
Таг: ментално здравје

таг: ментално здравје

Развивањето еко-туризам во фокус на новата епизода на „Шорткат“

Можностите за еколошки туризам во земјава се огромни. Во новата епизода на „Шорткат“ зборуваме за развивањето бизнис во националните паркови и заштитените подрачја со што се придонесува за економски развој на локалните заедници, но и за уште поголема заштита на природата и биодиверзитетот. Ве носиме во хостелот „Китка“ во селото Вратница во подножјето на врвот Љуботен на Шара. Во новата...

На младите им треба психолошка поддршка, која нема да трае само 15 минути

Менталното здравје е грижа за себе, грижа за градење на сопствените капацитети. Она што недостасува е младите да имаат пристап до бесплатна психолошка поддршка која им е потребна, во рамки на секоја здравствена установa, зашто така услугата ќе им биде подостапна. Тие немаат финансии да го покријат тоа и им треба разговор кој ќе трае повеќе од 15 минути...

Анализи на „Младите можат“: Менталното здравје е табу-тема, кариерното советување на младите подзаборавено

Институцијата училиштен психолог сè уште се однесува само како коректив каде се испраќаат ученици кои имаат намалено поведение, слаби оцени или учествуваат во физичка расправија. Ова е една од причините зошто 60 отсто од средношколците на темата ментално здравје се информираат преку социјалните мрежи, додека само 9 отсто од нив тоа го прават преку училиштата, гласат заклучоците од Анализата...

Барањата за достоинствен менструален циклус во фокус во новата епизода на „Шорткат“

Иако живееме во современо општество, за менструацијата која се смета за прв знак за плодноста или половата зрелост, кај нас сè уште владее стигма и се зборува во кодови кои се употребуваат уште од минатиот век. Милиони девојки и жени не се во состојба да управуваат со својот менструален циклус на достоинствен, здрав начин. Од таа причина, 28 мај...

Младите чекаат да појдат на психолог и по два месеца, потребни се бесплатни советувалишта

Учениците и студентите во државата мора да имаат бесплатни психолошки советувалишта, каде што ќе разговараат за нивните проблеми, за она што ги тишти. Ова е заклучокот од онлајн дебатата организирана од Фондацијата „Метаморфозис“, на тема „Менталното здравје на младите по ковид пандемијата“, која се одржа денеска. Дебатата ја отвори заменик-министерот за здравство д-р Владимир Рендевски, кој истакна дека во...

ЗОШТО (НЕ) Е ТАКА? Митови за менталното здравје

Темата ментално здравје стана особено актуелна помеѓу младите по Ковид-пандемијата, кога начинот на кој дотогаш се функционираше и учеше се промени, што пак предизвика нарушување на менталната благосостојба речиси кај сите. Онлајн наставата и социјалната изолација влијаеја кај повеќето ученици и студенти, па сега психолозите имаат „полни раце“ работа. Но, посетата на психолог отсекогаш била пропратена со одредени митови...

Во новата епизода на „Шорткат“ ги коментираме митовите за менталното здравје и посетата на психолог

Во новата епизода на емисијата „Шорткат“ коментираме дел од најпознатите митови за менталното здравје и посетата на психолог. Дали психолозите можат да ги откријат нашите тајни на други луѓе? Дали ако отидеме на психолог, тој ќе нѝ препише лекови што ќе треба да ги пиеме? Дали нашите другари и другарки можат да бидат замена за психолог и да ни...

Онлајн дебата: Менталното здравје кај младите по Ковид пандемијата

Како пандемијата влијаеше врз менталното здравје кај младите со оглед на големите промени низ кои тие поминаа? Колку и на кој начин онлајн наставата и социјалната изолација изминативе две години се одразија врз менталната добросостојба кај учениците и студентите? Како најдобро младите да се справат со предизвиците по нивното ментално здравје после овие промени - што треба да преземат...

Од 16 мај започнува „Култура под небото“ – манифестација за развој на физичкото и менталното здравје кај младите

Интернационалното балетско училиште Булфрогс Балет, годинава во периот од 16 мај до 15 јуни ја организира манифестацијата за деца и млади „Култура под небото“. Станува збор за проект наменет за подобрување на физичкиот и менталниот развој на децата и младите и поттикнување на едукација во културната сфера. Настанот ќе се одржува на отворената сцена на училиштето во Паркот на Франкофонијата. Програмата...

[АНКЕТА] 91 отсто од студентите бараат психолошки советувалишта на факултетите

Потребата повеќе да се зборува на темата за менталното здравје секојдневно се зголемува, а тоа може да се забележи и по дискусиите, проектите и програмите што се планираат и спроведуваат од страна на организации и здруженија. Менталното здравје и говорењето јавно и слободно за истото треба да е незанемарлив дел од животот на секој млад човек како во странство...

Промовиран документ со предлози за подобрување на менталното здравје кај младите

Денеска се одржа завршниот настан за презентирање на документот за јавна политика „Ментално здравје – сега е моментот“, информираат од тимот на Младите можат. На настанот се водеше дискусија помеѓу психолог м-р Тиана Ивановска, наставник д-р Фанче Јошевска и Ева Цветковска - претседателка на УСС на УКИМ на теми кои се опфатени во документот за јавна политика, како и предлози...

„Шорткат“: Родителите и професорите да ги намалат очекувањата од учениците пред крајот на првото полугодие

И овој четврток носиме нови важни теми и интересни случувања кои ја одбележаа изминатава недела. Во најновото издание на емисијата за млади „Шорткат“ централна тема ни е враќањето во училница по онлајн наставата, момент којшто исфрли на површина неколку проблеми. Учениците се соочуваат со депресија и анксиозност, вели психологот Ана Поп-Ризова. Погледнете го разговорот со Поп-Ризова и нејзините препораки до...

Speech4Teach за менталното здравје кај младите: Треба да се работи на превенција уште од најмала возраст

Традиционалниот настан Speech4Teach кој по седми пат го организира Фондацијата Отворено општество-Македонија и Фондацијата за образовни и културни иницијативи Чекор по чекор во рамките на проектот „Образование на помалку бројните етнички заедници“ оваа година се одржа онлајн на платформата Зум со тема за менталното здравје во нашето општество. Настанот беше посветен на емитување на едно од трите видеа инспирирани и...

Нова епизода на „Шорткат“, во фокус зелените проекти предложени од младите за идните градоначалници

Во седмата епизода на емисијата „Шорткат“ се обработуваат две главни теми кои се актуелни периодов. Во пресрет на првиот круг од локалните избори што ќе се одржат на 17 октомври, со еколошкото здружение „Гоу Грин“ и младински активисти говоревме за идеите и проектите предложени од младите за зелени општини, коишто беа доставени до кандидатите и кандидатките за идни градоначалници. Исто...

Младите меѓусебе разговараат за менталното здравје, на потег се родителите, училиштата и институциите

Менталното здравје е важна тема за која младите меѓусебе разговараат, тие го направија првиот чекор во однос на отвореноста да зборуваат за сопствената ментална хигиена, имаат желба да одат на психолог, сакаат да разговараат за тоа што им се случува, но најчесто тоа го прват со своите врсници. Дијана Мицевска од Здружението „Младите можат“ за „Мета.мк“ вели дека младите веќе...

ТикТок ќе им нуди поддршка на корисниците кои пребаруваат содржини поврзани со самоубиство

ТикТок
ТикТок соопшти дека воведува неколку функции со кои има за цел да им помогне на корисниците кои се соочуваат со проблеми со менталното здравје и со самоубиствени мисли. Новите функции кои ќе бидат воведени глобално во наредните месеци, вклучуваат „водичи за благосостојба“ и поддршка за луѓе кои се борат со нарушување во исхраната. Истовремено, кога некој од корисниците ќе пребарува зборови...

„МладиХаб“ ги повикува младите да аплицираат за бесплатно советување со психолог

„МладиХаб - градење на вештини за вработување, компетенции и можности за вмрежување на младите“ вчера го објави повикот до младите за учество во програма за ментално здравје, информираат од „МладиХаб“. Преку оваа програма за ментално здравје ќе се поддржат млади лица на возраст од 16 до 29 години. Предност ќе се даде на лица кои доаѓаат од рурални средини, млади...

МОН: Граѓанските организации се значајни за зачувувањето на менталното здравје кај децата и младите

„Сервисите кои се развиваат од граѓанските организации и здруженија, а чија цел е пружање прва психолошка поддршка на децата, младите и граѓаните, секогаш се добредојден ресурс и поддршка за зачувување на целокупното ментално здравје. Затоа ја поздравувам иницијативата на Црвениот крст што ја препозна потребата од отворање на Центар за прва психолошка и психосоцијална поддршка на граѓаните“,  истакна Душан...

АНКЕТА: Две третини од младите периодов имале проблем со менталното здравје, се опуштаат со музика, спорт, но и алкохол

Осаменост
Две третини од младите велат дека последнава година била предизвикувачка за нивното ментално здравје, покажа кратката анкета што „Мета.мк“ ја спроведе на Инстаграм. Најголемиот дел од нив велат дека се соочиле со анксиозност и депресија, но и со панични напади, параноја, деперсонализација и недостаток на мотивација и волја. На анкетата има и одговори во кои испитаниците велат дека се...

Социјализација преку социјални мрежи: Младите и предизвиците со менталното здравје во време на пандемија

Ограничен физички контакт, нови начини на социјализација, настава од дома, страв и неизвесност за иднината се дел од предизвиците со кои се соочија младите во текот на глобалната криза со ковид-19. За некого време за себе, за некого отежнато секојдневно функционирање. Индвидуално, младите на различен начин ја прифатија светската здравствена криза. „Депресијата, burnout и стресот ќе бидат најзастапени предизвици со...

Поевтинуваат горивата – Еуросупер БС-98 за еден денар, Еуросупер БС-95 и дизелот за половина денар

Малопродажната цена на Еуросупер БС-95 и Еуродизел (Д-Е V) од ноќеска се намалува за половина денар по литар, додека Еуросупер БС-98 и Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) поевтинуваат...