fbpx
Таг: Менструална хигиена

таг: Менструална хигиена

Собранието ги изгласа законските измени: Ќе поевтинат производите за менструална хигиена

По 10 месеци Собранието конечно ги изгласа измените на Законот за данокот на додадена вредност кој предвидува намалување на стапката од 18% на 5% за прометот со производи за менструална хигиена, со што ќе се намали продажната цена. Овие даночни измени лани, на 1 декември ги најави Димитар Ковачевски, а Владата на предлог на Министерството за финансии, во јули оваа...

Во Шпанија стапи на сила законот за менструално отсуство од работа

Шпанија е првата европска земја која го донесе Законот за сексуално и репродуктивно здравје, со кој на жените од 1 јуни годинава им се овозможува правото на менструално отсуство од работа. Овој закон беше усвоен од шпанскиот парламент во февруари годинава, кој на лицата со менструални болки им овозможува отсуство од работа со одобрение издадено од лекар. Времетраењето на менструалното...

Балканска водна мрежа: Eдна средношколка за менструални производи месечно троши по 420 денари

Една средношколка, во просек месечно троши 420 денари за менструални производи, што е значителен дел од месечните расходи на едно семејство, покажала анализата што ја направила организацијата Балканска водна мрежа. Тие анкетирале 328 средношколки од пет средни училишта во Скопје и направиле анализа на трошоците за различните типови менструални производи. „Месечниот трошок од 420 денари може да се смета за...

Средношколците разочарани оти не ги добија ветените производи за менструална хигиена

Сојузот на средношколци со жалење констатира дека средношколките во Скопје оваа година не ги добија ветените бесплатни производи за менструална хигиена. Иако оваа мерка беше широко поддржана од целокупната јавност, таа не се спроведе во текот на 2022 година, наведено е во реакцијата од Сојузот. „Многупати се случувало средношколките сами да се организираат за да донесат производи за менструална хигиена...

Мета факт: Град Скопје не обезбеди бесплатни менструални производи за средните училишта

На крајот на декември минатата година Советот на Град Скопје, по предлог амандман предложен од страна на советничката Теодора Крстевска, изгласа да се одвојат 2.000.000 денари од буџетот на градот кои ќе бидат наменети за обезбедување на бесплатни менструални производи за средните училишта. „Амандманите не изискуваа огромни финансиски импликации и беа исклучиво во служба на граѓаните. Колку и да ме...

Ќе се намали данокот за влошките и другите производи за менструална хигиена

Премиерот Димитар Ковачевски на денешната прес-конференција на која го презентираше новиот владин концепт на даночна реформа, истакна дека со измените кои се планираат за даноците за следната година, ќе има намалување на ДДВ-то на производи за менструална хигиена од 18 на 5 проценти. „Од следната година нема да се применува прогресивното оданочување на доходот, што е одговор на бизнис заедницата...

„Тииит! Инк“ акција: „Тотем без табу“ – автомат за менструални продукти по набавна цена

По повод 50 години Младински културен центар (МКЦ) и 10 години „Прво, па женско“, „Тииит! Инк“ организира акција наречена „Тотем без табу“. Акцијата е фокусирана кон собирање пари за да се постави автомат со менструални продукти и кондоми, каде овие продукти ќе можат да се купат по набавна цена. Сите заинтересирани можат да донираат преку платформата ecrowd.mk. „Идејата на организаторите...

Барањата за достоинствен менструален циклус во фокус во новата епизода на „Шорткат“

Иако живееме во современо општество, за менструацијата која се смета за прв знак за плодноста или половата зрелост, кај нас сè уште владее стигма и се зборува во кодови кои се употребуваат уште од минатиот век. Милиони девојки и жени не се во состојба да управуваат со својот менструален циклус на достоинствен, здрав начин. Од таа причина, 28 мај...

Менструалната хигиена не е привилегија – институциите ветуваат, но не исполнуваат

Секој месец, околу 1,8 милијарди луѓе ширум светот имаат менструација. Милиони од овие девојки, жени, трансродови мажи и небинарни лица не се во состојба да управуваат со својот менструален циклус на достоинствен, здрав начин. Од таа причина, 28 Мај се одбележува како Светски ден на менструалната хигиена. Почетокот на менструацијата значи нова фаза и нови ранливости во животот на адолесцентите....

Протест за намалување на менструалната сиромаштија – „5% данок на производи за менструална хигиена сега!“

Намалување на менструалната сиромаштија, бидејќи менструалната хигиена не е привилегија, туку прашање од јавен интерес, беше едно од неколуте барања кои активистки од неколку граѓански организации на мирен протест пред Министерството за финансии денес ги упатија до надлежните институции. Тие побараа намалување на ДДВ-то и субвенционирање на менструалните производи во основните и средните училишта и јавните тоалети, на товар на...

Од јануари ученичките во средните училишта во Скопје ќе добијат бесплатни менструални производи

На вчерашната седница на советот на Град Скопје по предлог амандман предложен од страна на советничката Теодора Крстевска изгласани се 2.000.000 денари од буџетот на градот кои ќе бидат наменети за обезбедување на бесплатни менструални производи за средните училишта. „Со тоа ќе се ублажи проблемот со менструалната сиромаштија. Од Јануари 2022 година, секое девојче ќе може нормално да функционира за...

Бесплатни средства за менструална хигиена во училиштата – реалност или неостварлива желба

Што претставува „менструалната сиромаштија“, колку од нашите сограѓанки кои менструираат имаат пристап до средства за менструална хигиена, дали бесплатни средства за менструална хигиена во училиштата може да бидат реалност или само неостварлива желба. Ова се прашањата на кои ќе се дискутира во петок на 12 ноември со почеток во 13 часот, во Europe House во Скопје. На овој настан, Здружението...

Една третина од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период

Триесет отсто од средношколките не разговараат за сексуално-репродуктивниот период, 35 отсто не знаат што претставува овој период, а 55 отсто немаат соодветни услови на училиште за да можат да менаџираат со своето менструално здравје. Ова го покажала анкетата спроведена од граѓанската организација „Новинари за човекови права“. Резултатите беа презентирани денеска на настанот кој се одржа на платото во трговскиот...

Што поскоро данокот на средствата за лична хигиена да се намали од 18 на 5 отсто

Деведесет отсто од ученичките во руралните средини, по четири до пет дена во месецот не одат на училиште во деновите кога имаат месечен циклус, а 75 отсто од ученичките во урбаните средини отсуствуваат од настава два до три дена во месецот заради истите причини. Ова е така заради тоа што во училиштата нема услови за одржување на менструалното здравје,...

Секое училиште треба да обезбеди услови за одржување менструална хигиена

Мијалник, влошки, тампони, менструални чашки, сапун, хартија и две корпи за ѓубре. Ова е сѐ што е потребно да се направи и обезбеди во постоечки училиштен тоалет, за да можат девојчињата во нормални услови да одржуваат менструална хигиена.  Ученичките во основното училиште „Гоце Делчев“ во Ресен, од денеска ги имаат потребните услови, бидејќи беше пуштен во употреба вториот адаптиран...

Граѓани, амбасади и фирми донираа средства за одржување менструална хигиена

Тимот на „Новинари за човекови права“, денеска во ,,Веро Центар" собираше донации во форма на средства за одржување менструална хигиена, кои ќе бидат донирани на девојчиња и жени кои немаат пари за да си купат. Влошки донираа граѓани, фирми, но и амбасади. Во акцијата се вклучија и претставници на Британската амбасада, а присутна беше и амбасадорката Рејчел Галовеј. - Образованието е...

Може да се раскине кој било договор, прашање е цената

Ванковска делумно точно оценила дека раскинувањето на договорите со Бугарија и Грција „е лесно“ и „малку потешко“. Но, нејзината проценка колку лесно или колку тешко се раскинуваат билатералните и...