fbpx
Таг: матични лекари

таг: матични лекари

Матичните лекари нема само да препраќаат пациенти на специјалист, ќе препишуваат и терапии

Започнавме реформска мерка со која овозможуваме матичните лекари да препишуваат хронична терапија за своите пациенти и со ова постигнуваме суштински промени и унапредувања за пациентите и за здравствените работници. Oва денеска го истакна министерот за здравство Фатмир Меџити, на денешната посета на ординацијата на д-р Марта Тунџева, која е долгогодишен матичен лекар. Посетата се случува на стартот на праксата -...

Од 1 јануари поголем капитационен бод за матичните лекари

Од 1 јануари ќе се зголеми вредноста на капитациониот бод за избраните лекари по општа медицина и гинекологија од 63 на 75 денари, а за избраните лекари стоматолози, капитациониот бод се зголемува од 48 на 61 денар по осигурено лице. Ова го соопштија попладнево од Фондот за здравствено осигурување. Одлуката доаѓа после разговорите и преговорите со претставници на Лекарската...

Контраспин: Проблемот на матичните лекари нема да се реши со спинови

Бројот на ординации по општа медицина во државата од година во година се намалува, а од вкупно нешто под илјада ординации за 500 се барале излезни финансиски решенија уште во февруари. Оттука, сегашниот трет протест на матичните лекари за една година не само што е оправдан, туку под итно треба да се решава, а министерот и другите здравствени власти...

Вистиномер: Нема термини за специјалистички прегледи, може да почекате и до ноември за да ве прегледа интернист или офталмолог

Во недостиг на термини, последната можност за пациентите кои немаат време да чекаат по три месеци за преглед е да си платат приватно, а голем дел од нив не се во можност да го сторат тоа. Па така, се вртат телефони, се фаќаат „врски“, се бараат можности за да се отиде на специјалист, нешто што би требало да претставува...

Контраспин: Протестот на матичните лекари од приватното здравство е оправдан и навремен

Симболичниот протест на матичните лекари од приватното здравство, што се одржа на 7 април, е навремен и оправдан, затоа што низата барања што ги имаат се барања од поодамна и од претходните протести, а досега, освен на едно-две, ниту им се удоволени, ниту, пак, има суштински напредок во комуникацијата со МЗ и со ФЗО. А, меѓу суштинските барања е...

Матичните лекари преку протест бараат повеќе пари од Фондот за здравство односно од државниот буџет

Матичните лекари, на „Светскиот ден на здравјето“ протестираа пред зградата на Министерството за здравство. Тие бараат да им се покачи капитацискиот бод од 63 денари до 90 денари за еден пациент. Согласно тие капитациски бодови матичните приватни лекари од Фондот за здравство, односно од државниот буџет, добиваат приходи за нивните амбуланти и вработени. Според Лидија Чолакова Дервишова, претседателка на Здружението...

Вистиномер: Матичните лекари против мерката „бонус“ за вакцинирани пациенти

Наместо еднократна финансиска награда од 30 денари по вакциниран пациент, доколку постигнат опфат од 70 отсто вакцинација на своите пациенти, матичните доктори бараат покачување на капитацискиот бод. Лекарите сметаат дека капитацискиот бод треба да се зголеми од 63 на 90 денари, поради нивните заложби во ковид пандемијата, за кои, како што велат, не добиле никаква помош од државата, пишува...

Филипче: Hема како да се казнат административците кои не се вакцинираат, засега мерката не важи

Задолжителна вакцинација за здравствените работници и за јавната администрација, е нешто што засега нема да се спроведува, стигнавме до констатација дека тоа отвора сериозни прашања во однос на тоа како би се казнило тоа што некој не би се вакцинирал, рече во изјава за медиумите министерот за здравство Венко Филипче. „Затоа ќе видиме сега каков ќе биде опфатот со вакцинација...

На шест огласи за издавање на ординации во Шуто Оризари не се пријавил ниту еден лекар, седмиот оглас е во тек

Министерството за здравство информира дека за Поликлиниката во населбата Шуто Оризари, која работи во склоп на Здравствениот дом Скопје, за период од пет години почнувајќи од 2015 па сè до 2020 година, има распишано шест огласи за издавање на ординации по општа медицина за матични лекар. Оваа реакција на Министерство за здравство следува по денешниот протест на граѓаните на Шуто...

Граѓаните на Шуто Оризари без здравствена заштита, матични лекари не се јавуваат на распишаните огласи за концесија

Граѓаните на Шуто Оризари се жалат дека се без здравствена заштита, бидејќи двајца од матичните лекари кои работеле во поликлиниката си заминале, а една се пензионирала. Фадиљ Џемаил, координатор во Здружението на граѓани „Иницијатива за развој и инклузија на зеадниците од Скопје“ рече дека 4.000 возрасни и 1.200 деца се без здравствена заштита. Тој апелираше до здравствените власти што побрзо да...

„Ивермектинот“ да се зема само по препорака на матичен лекар, апелира Министерството за здравство

„Ивермектинот“ е антипаразитски лек со широк спектар на делување и неговата примена треба да биде исклучиво под лекарски надзор, без разлика дали станува збор за домашно лекување или за хоспитализација, нагласуваат од Министерството за здравство. „Апелираме граѓаните на своја рака да не го пијат лекот „Ивермектин“, бидејќи единствено лекар може да утврди дали постојат индикации за користење и доколку постојат,...

Од денеска со еден негативен тест за оздравени од ковид-19 ќе се сметаат пациентите на домашно лекување

Од денеска, во системот на МојТермин, во функција е новиот алгоритам за евиденција на оздравени пациенти од ковид-19, кој се однесува на пациентите на домашно лекување, но не ги опфаќа хоспитализираните пациенти. За прв ден на заболување се зема денот на првиот потврден позитивен тест, информираат од Министерство за здравство. „За разлика од досегашниот алгоритам, каде со истек од 14...

Упатство за граѓаните за закажување на тестирање за корона вирус кај матичен лекар

Министерството за здравство информира дека закажувањето на земање брисеви од вчера се врши и преку матичните лекари. Доколку граѓаните имаат некој од следните симптоми: сува кашлица, висока температура, треска или отежнато дишење, најпрвин треба да се јават по телефон кај својот матичен лекар. Заради заштита на сопственото здравје и здравјето на другите граѓаните не смеат да одат во ординација,...

Прва жртва од корона вирусот, почина 57-годишна кумановка, вкупно 114 заразени во целата земја

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција соопшти дека 57-годишна жена од Куманово е првата жртва од корона вирусот во Македонија. Докторите од Општата болница во Куманово постапиле според протоколот и направиле два иницијални теста на корона вирусот, кои пак покажале дека жената е негативна. И покрај ова, жената била лекувана во изолација во текот на минатата недела...

Се зголемува капитацискиот бод за матичните лекари од 50 на 55 денари

Капитацискиот бод за матичните лекари се зголемува од 50 на 55 денари од 1 јули 2016 година. Тоа значи дека матичните лекари ќе добијат 10 проценти зголемување за поквалитетна грижа за здравјето на пациентите. Последното зголемување на капитацискиот бод кај матичните лекари е направено во 2011 година, од 45 на 50 денари. За дејноста општа медицина, ФЗОМ ќе исплати 1 милијарда и 870...

Коалицијата ВЛЕН им зеде еден пратеник на ДУИ [инфографик]

Првичните неофицијални резултати од денешното прегласување на парламентарните избори на седум изборни места покажуваат дека ДУИ изгуби еден пратенички мандат, а коалицијата ВЛЕН (Вреди), доби еден пратеник плус во...