fbpx
Таг: марио драги

таг: марио драги

Конфетите фрлени врз Марио Драги се од пред 7 години, немаат врска со актуелните цени на гасот во Италија

Видеоснимката што се споделува во постот е од 2015 година, период кога Марио Драги беше претседател на Европската централна банка (ЕЦБ). Тој на чело на оваа институција беше од 2011-2019 година. Како што пренел Гардијан на 15.04.2015 година, демонстраторка го нападнала претседателот на ЕЦБ, Марио Драги на прес-конференција во Франкфурт по последниот состанок за монетарна политика. Причината за нападот...

Вистиномер: Старо видео од антивакцинални протести претставено како да е ново за смена на италијанската власт

Видео материјалот, споделен во постот, потекнува од протести кои се одржале во Италија на крајот на 2021 година и биле поврзани со задолжителното покажување на Грин Пас за сите работници во Италија. За разлика од овој пост, кој инсинуира дека протестите се скорешни, „Вистиномер“ не успеа да најде никаква потврда дека во моментот во Италија се одвиваат протести за...

Драги: Италија поддржува одвојување на Северна Македонија и Албанија на патот кон ЕУ

Италија е за одвојување на преговорите на Северна Македонија и Албанија за членство во ЕУ, соопшти денеска во Брисел италијанскиот премиер Марио Драги по состанокот на Европскиот Совет во Брисел, пренесе „Јуроњуз“. Северна Македонија и Албанија официјално сѐ уште се ставени во иста рамка за преговорите за членство во ЕУ, а со кревањето на бугарското вето за земјава што се...

Шолц, Макрон и Драги стигнаа во Кијив, по бројните критики за „млакост“

Лидерите на најмоќните членки на Европската Унија пристигнаа во главниот град на Украина, Кијив, утрово, со „порака за европската обединетост“, како што рече претседателот на Франција, Емануел Макрон. Макрон допатува заедно со германскиот канцелар Олаф Шолц и италијанскиот премиер Марио Драги, на разговори со украинскиот претседател Володимир Зеленски за да ја покажат поддршката за Украина, по бројните критики, посебно за...

Поранешниот шеф на Европската централна банка, Марио Драги е новиот премиер на Италија

Новата италијанска влада предводена од премиерот Марио Драги денеска положи заклетва пред италијанскиот претседател, Серџо Матерала. Новиот премиер, кој е поранешен шеф на Европската централна банка, вчера вечер изјави дека го прифаќа мандатот од претседателот за формирање на новата влада. Владата на Марио Драги ќе има 23 министри, од кои осум се жени. Поранешниот шеф на Европската централна банка, по...

ЕЦБ нема да ја зголеми каматната стапка

Каматните стапки нема да се зголемат сè додека не заврши програмата за откуп на обврзници, која ќе продолжи до декември, изјави претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги. Тој додаде дека откупот на обврзници ќе биде со темпо како и досега, во износ од 60 милијарди евра месечно. Според првиот човек на ЕЦБ, закрепнувањето на економијата во еврозоната е резултат на...

Од денеска е пуштена нова банкнота од 50 евра

Централните банки во еврозоната од денеска во оптек ја пуштија новата банкнота од 50 евра, која според Европската централна банка (ЕЦБ) е потешка за фалсификување. „Дури и во дигитална ера, готовината е сè уште неопходна во нашата економија“, објасни претседателот на ЕЦБ, Марио Драги. Новата банкнота има повеќе од десет безбедносни жигови, бидејќи околу 60 проценти од сите откриени фалсификати биле банкноти...

Драги: Потребна е подобра координација на централните банки во светот

Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги, денеска апелираше на подобра координација меѓу водечките централни банки во светот за подобро соочување со предизвиците на денешната глобална економија. Ова Драги го истакнал на специјалниот форум во организација на ЕЦБ во лускузното одморалиште Синтра во Португалија. Претседателот на Европската централна банка ги повикал светските лидери да се усогласат околу тоа кои се ризиците...

Руската рубља закрепнува по падот

Руската валута рубља денеска закрепна откако цената на нафтата се зголеми, но и благодарение на уверувањето од страна на шефот на Европската централна банка, Марио Драги, дека ќе се разгледаат можности за дополнително олабававување на монетарната политика. Заздравување е регистрирано и на европските берзи, при што лондонскиот индекс FTSE и германскиот DAX се зголемија за 2 проценти. Акциите на руските берзи, исто така,...

Драги: ЕЦБ има инструменти да ја поттикне инфлацијата

Шефот на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги, изјави дека таа европска монетарна институција располага со „мноштво инструменти“ за поттикнување на инфлацијата, која последните години е прениска и го спречува развојот. На сесија во рамките на Светскиот економски форум во Давос, Драги изјави дека одборот на банката има „одлучност, подготвеност и капацитет да дејствува и да ги искористи тие инструменти“. Годишната...

Грција ќе бара краткорочна преодна програма

Предлогот на грчката влада до европските кредитори е за преоден договор што ќе го покрие јули. За ова информираат владини извори, кои истакнуваат дека се отворени да слушнат и други предлози за програма на краток рок, во кој ќе може да се подготви предлог за долгорочна одржлива програма. Според информациите, грчката влада утре ќе претстави предлог кој претставува еден вид заедничка основа...

Словенечка „Левица“ дозволи истополови бракови да посвојуваат деца

Во Словенија од вчера на сила стапија измените на Семејниот законик, според кои бракот повеќе не е животна заедница на маж и жена, туку животна заедница на две лица,...