fbpx
Таг: Љупчо Палевски- Палчо

таг: Љупчо Палевски- Палчо

Таткото на Вања останува во притвор, пред Врховниот суд тој даде драматичен исказ

„Јас сум поделен на два света. Во моментот едното дете ми се наоѓа тука, другото го одземаа. Воопшто не ми е важно каде ќе ја дочекам разрешницата, туку конечно да ја дочекам за да ја донесам одлуката дали ќе продолжам на овој свет или кај другото дете“, изјави денеска пред Врховниот суд, таткото на убиената Вања, Александар Ѓорчевски. Највисоката судска...

Министерството за правда уште во декември испрати барање за екстрадиција на Палeвски

Објава дезинформира дека Министерството за правда не испратило барање за екстрадиција на Љупчо Палевски-Палчо од Турција и покрај тоа што самото барање беше испратено експресно во декември и по него веќе се постапува од страна на турските власти, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на социјалната мрежа Фејсбук во која пишува: Зошто Министерството за правда...

Судењето на Палевски во Турција е завршено, се очекува екстрадиција

Македонскиот министер за правда е во Турција на средба со неговиот колега, Јилмаз Тунч, на кој меѓу другото се разговарало и за постапката за екстрадиција на Љупчо Палевски - Палчо, осомничен за двојното убиство - на малолетната Вања Ѓорчевска и 74-годишниот Панче Жежовски од Велес. „Министерот за правда Кренар Лога беше информиран од турскиот колега дека судскиот процес за Палевски...

Ердоган не ставил услов за екстрадиција на Палевски

Наспроти изнесеното во објавата што ја рецензираме, не постои услов поставен од претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган за испорака на припадници на ФЕТО во замена за екстрадицијата на Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Претседателот Стево Пендаровски го демантираше ова и рече дека најголемиот дел од нив не се во земјава, но...

Не е вистина дека е ослободен таткото на убиената Вања Ѓорчевска

Таткото на Вања, Александар Ѓорчевски, кој е осомничен за делото грабнување во случајот со убиството на неговата ќерка, не е ослободен, туку во моментов се наоѓа во притвор во Истражниот затвор во Шутка. Неговиот адвокат Владимир Туфегџиќ изјави дека за Александар се бара мерка куќен притвор, нагласувајќи дека постапката за укинување на притворот може да потрае. Според тоа, тврдењето...

Одбраната бара куќен притвор за таткото на убиената Вања Ѓорчевска

Владимир Туфегџиќ, адвокат на Александар Ѓорчевски, татко на 14-годишната Вања Ѓорчевска која беше киднапирана и пронајдена убиена на 3 декември годинава, бара да му биде определен куќен притвор. Ѓорчевски се сомничи дека тој наводно помагал на останатите четворица преку давање информации за неговата ќерка, односно за времето кога таа ќе оди на училиште, за да може да биде грабната. Нему...

Не постои никакво сценарио за замолчување на Палчо и „Десна“

Целата објава изнесува тврдења кои не се засновани на никакви докази, туку исклучиво на произволни изјави и толкувања. Објавата има за цел да манипулира со јавноста и да го испере од одговорност првоосомничениот за убиствата, Љупчо Палевски-Палчо. Тврдењето дека некој нешто исценирал за да го замолчи Палчо и неговата партија Десна, се само производ на бујна фантазија. За случајот...

Палевски не бил ослободен во Турција, во затвор е во Баликесир

Тврдењето дека Палчо бил ослободен во Турција  е неточно, тоа не соодветствува со фактите и со изјавите и информациите кои доаѓаат од официјални лица и институции. Спротивно на тврдењето во објавата, има потврда од Републичкото јавно обвинителство Баликесир, Турција, за која на 29 декември информираше македонското Министерство за правда, дека на Палевски му бил одреден привремен затвор од 40...

Палевски не е наместен од државата, туку првоосомничен за двојното убиство

Поради фактот што осомничените соучесници во двете убиства го посочуваат Палевски како човекот што испукал од пиштолот и во двата случаја, сосема е логично тој да биде првоосомничен за овие кривични дела. Нему му се дадени сите права додека чека во екстрадициски притвор Турција за да биде испорачан во нашата држава. Покрај тоа, обвинителот Гаврил Бубевски наведе дека материјалните...

Бура од дезинформации го „поплави“ убиството на Вања

Свирепиот, антицивилизациски чин со двете ѕверски убиства што предизвика колективна тага и траума во општеството, неизбежно се рефлектираше на социјалните мрежи, податливи да се истури гневот, да се шират најразлични шпекулации и дезинформации. Трагичниот настан се најде во годишното обраќање на претседателот Пендаровски кој констатира дека крајот на 2023 година ни ја донесе најголемата тага во последната деценија, а ...

Палевски доби уште 40 дена во турски затвор

На Љупчо Палевски му е одреден привремен затвор во „Затворена казнено -поправна установа Беликесир “ - Турција во траење од 40 дена, соопшти денеска Министерството за правда. Според турските закони, Палевски е уапсен за кривично дело „намерно убиство на дете“. „Во дописот од Републичкото јавно обвинителство Беликесир- Турција информираат дека на лицето Љупчо Палевски, кој со потерница беше уапсен за кривично...

Случајот „Палчо“ не може да е дело на УДБА, бидејќи УДБА не постои

УДБА не постои уште од распадот на Југославија и осамостојувањето на нашата држава. Тврдењето дека двојното убиство на младата Вања и велешанецот Жежовски се случило поради ширење на страв пред избори, исто така „не држи вода“. Киднапирањето на Вања се случи утрото на 27 ноември, а набрзо после тоа истиот ден таа била и убиена. Да била целта на...

Обдукцискиот наод од убиствата на Вања и Панче стигна во Обвинителството

Јавното обвинителство денеска информираше дека Судска медицина ги испратила до нив обдукциските наоди од телата на убиените Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Од обвинителството засега велат дека нема да објавуваат детали од обдукциските извештаи. За убиството на 14-годишната ученичка Вања од Скопје и 77-годишниот Панче Жежовски од Велес се осомничени шест лица, од кој првоосомничениот, Љупчо Палевски Палчо во моментов...

Спасовски никогаш не кажал дека Палевски имал дојава од МВР, па избегал

Изјавата на Спасовски којашто се цитира во текстот е целосно фабрикувана. Министерот за внатрешни работи, во ниту еден момент, на ниту една прес-конференција не кажа дека некој од МВР му дал информација на осомничениот Љупчо Палевски – Палчо, по што тој побегнал од државата, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Објава на социјалната мрежа Фејсбук споделува...

Скопје виа Истанбул – пеш до Баликесир!

Човекот кого министерот за внатрешни работи го посочи како главен креатор, планер, координатор и директен извршител на грозоморните убиства на тинејџерката Вања Ѓорчевска од Скопје и 74 годишниот фризер Панче Жежовски од Велес, беше  уапсен од турската полиција, додека пеш се движел по еден од автопатите кај градот Баликесир. Кој и како го израсна „чудовиштето од нашето маало“, првоосомничениот за...

Екстрадицијата на Палевски може да трае со месеци, ќе има право на жалба на секоја одлука

Не може наскоро да се очекува екстрадиција на Љупчо Палевски од Турција во Македонија, односно треба да завршат сите процедури кои нему му стојат на располагање. На секоја можна одлука од турските органи, Палевски, кој е првоосомничен за убиствата на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски, може да поднесува жалба. Со ова, процесот на екстрадиција може да...

Нема докази дека Палевски е наместен од политички непријатели

Објавата манипулира со бројни невистини. Не е точно дека на 27 април во Собранието имало операција на стратешките партнери на земјава, туку имаше инцидент за кој повеќе лица, точно идентификувани завршија во затвор. Во конкретниот кривично-правен настан каде Палевски е обвинет за две убиства и грабнување, кривичната постапка уште трае, се собираат докази. Не е точно дека тој е...

Контраспин: Спин е дека Пендаровски веќе требало да прати писмо до Ердоган во врска со Палевски

Пендаровски де факто може да прати порака до Ердоган од денеска – 12 декември, затоа што Турција дури вчера извести официјално дека го прифатиле барањето од Скопје за да започне постапка за екстрадиција и му одредиле на Палевски 40 дневен притвор, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Најголемата партија од опозицијата ВМРО-ДПМНЕ искомуницира со јавноста во врска со интервјуто...

Обвинителството нема да соопштува детали околу двојното убиство, ќе се чека обвинението

Материјалните докази со кои располагаме зборуваат со истиот јазик како што зборуваат осомничените лица. Ова беше единственото нешто што го изјави шефот на скопското јавно обвинителство Гаврил Бубевски, а во врска со истрагата за двојното убиство, на 14-годишната Вања Ѓорчевска и на 74-годишниот Панче Жежовски. Тој вели дека во однос на фактите од целиот доказен материјал, конечно ќе се произнесат...

Љупчо Палевски во 40-дневен екстрадициски притвор во Турција

Врз основа на дописот добиен од Канцеларијата на главниот јавен обвинител во Баликесир, определен е екстрадициски притвор за Љупчо Палевски во траење од 40 дена, информира Министерството за правда. Љупчо Палевски - Палчо е првоосомничен за грабнување и за убиство на 14-годишната Вања Ѓорчевска од Скопје и на 74-годишниот Панче Жежовски од Велес. Во 30-дневен притвор се уште петмина осомничени, поврзани...

Лага е дека САД финансираат украински нацисти

Тврдењата дека САД финансирале украински нацисти, а Путин исправал некакви неправди во Украина и почнал операција за денацификација, се неточни и имаат за цел само да ја оправдаат руската воена агресија....