fbpx
Таг: лекување

таг: лекување

Владата ги усвои законските измени со кои се ограничуваат профитите на приватните болници од ковид-19

vladina sednica, onlajn
Владата на 65. седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за здравство добива дополнителни овластувања во услови на кризна состојба прогласена заради заштита на јавното здравје и прогласена епидемија или пандемија на заразна болест. Со овие измени, меѓу другото, владата предлага да биде во можност да ги ограничи цените за...

Лекувањето на ковид-пациенти во приватните болници да чини од 40.000 до 305.000 денари, предлага владата

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил информираше дека со измените на Законот за здравствена заштита се предлага цените во приватните болници да бидат изедначени со рефернтните цени утврдени од Фондот, односно дијагонстицирање и лекување на ковид пациенти да се движи од 40.000 до 305.000 денари. Предлогот денеска треба да се најде на владина седница. Филипче вчера информираше дека...

„Систина“ одбила, „Жан Митрeв“ изразил спремност да ги намали цените за ковид болните, рече Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека на средбата со приватните болници што се одржала вчера му било кажано од „Аџибадем Систина“ дека нема да ги намали цените за лекување на болните лица од ковид-19, додека „Жан Митрев“ изразиле подготвеност за вакво нешто и дека во текот на денешниот ден ќе потврдат дали ќе ги намалат цените за...

Хелсиншки ја повикува Владата да стави крај на профитерството на приватните болници врз ковид пациентите

Хелсиншки фото: ЕПСУ
По повод Светскиот ден на здравјето кој се одбележува денеска, Хелсиншкиот комитет за човекови права ја реафирмира реакција од стотина организации од ноември 2020 година, со која се бара ставање крај на профитерството на приватните здравствени установи во време на пандемија и се бара воспоставување на регулатива за плаќање според ценовникот на Фондот за здравствено осигурување. Хелсиншки, исто така,...

Вкупно 1.720 пациенти од ковид-19 се лекуваат по болниците, има околу 230 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.021 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, а вкупно 699 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, информираат од Министерство за здравство. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на...

Барањата за помош за лекување од ковид-19 ја извади на виделина општинската (не)солидарност

Семејството на покојниот новинар и општински портпарол Драган Ристов од Општината Штип ќе добие само 3.000 денари помош, иако сметката за лекувањето во приватна болница е над 20.000 евра. Така вчера одлучи Советот на општина Штип и покрај тоа што некои од советниците најавија дека сами дополнително ќе донираат свои средства. Ристов почина на петти март, а неговото семејство...

Вкупно 1.082 лица се лекуват низ ковид центрите во државата, има околу 340 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа, во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 619 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, a вкупно 463 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Поради зголемениот број на пациенти кои имаат потреба од хоспитализација, отворен е и ковид центратот на ТОАРИЛУЦ, на Клиниката за Трауматологија. „По извештаите на...

Вкупно 995 болни од ковид-19 се лекуваат низ болниците, има околу 400 празни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 589 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, а вкупно 406 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во...

Вкупната бројка на пациенти кои се лекуваат од ковид-19 е 937, има околу 260 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа, во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 582 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, а вкупно 355 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот...

Во сите ковид центри се хоспитализирани 916 пациенти, има 280 слободни кревети

Во сите ковид центри во земјава има околу 280 слободни болнички кревети, а од корона вирус се на лекување 916 пациенти, соопшти Министерството за здравство, според податоците во последните 24 часа. Во болниците низ земјава се лекуваат вкупно 566 пациенти. Во Битола се хоспитализирани 44, во Штип 43 пациенти, на инфективното одделение во Тетово има 19, во Велес 41 болен,...

Вкупно 675 пациенти се лекуваат од ковид-19 низ државата, има 370 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 422 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, а на инфективните оддели во главниот град се лекуваат вкупно 253 лица сомнителни и потврдени за ковид -19. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола...

Низ болниците се лекуваат 622 болни од ковид-19, има околу 430 празни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 365 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. На инфективните оддели во главниот град, се лекуваат вкупно 257 лица сомнителни и потврдени за ковид-19. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот...

Вкупно 609 пациенти болни од ковид-19 се лекуваат во болниците, има 452 празни кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 609 и има околу 452 празни болнички кревети во ковид центрите. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 352 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот,...

На инфективните оддели во Скопје и во болниците се лекуваат 596 позитивни и суспектни на ковид-19

Министерство за здравство информира дека вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 596 и има околу 510 празни болнички кревети во ковид центрите. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 346 пациенти...

МЗ: Во ковид центрите низ државата и во Скопје се лекуваат 584 пациенти

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 584, додека има слободни околу 580 болнички кревети за прием на пациенти, информираат од Министерството за здравство. Во изминативе 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 320...

Во ковид-центрите се лекуваат 584 пациенти, слободни кревети има

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 584 и има околу 590 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 310 пациенти...

Намален притисокот, на интерните клиники изминативе 24 часа немало приеми на болни од ковид-19

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на ковид-19 кои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 700 и има околу 560 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје се хоспитализрани 14 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. Вкупно...

На инфективните оддели во државата се лекуваат 1.036 пациенти болни или сомнителни на ковид-19

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 610 пациенти позитивен и суспектен на коронвирусот, информираат од Министерство за здравство. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 44 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19. Во болницата во Штип се...

Вкупно 1.348 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19 се лекуваат во болниците

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 872 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, информираат од Министерство за здравство. Надополнето со бројките од главниот град, вкупната бројка на пациентикои се лекуваат на инфективните оддели во главниот град и во болниците низ земјава е 1.348. „Според извештаите на болниците кои...

Фактоје: Бидете претпазливи кога читате онлајн третмани за лекување на ковид-19

Во време на кризи како што е актуелната пандемија, онлајн информациите ги има во изобилие и стигнуваат до целната публика во голем обем и наеднаш. Таков е случајот со разни третмани кои можат да излечат коронавирус во домашни услови, пишува Фактоје.ал во однос на тоа што објавуваат медиумите во Албанија, а пренесува Порталб.мк Ова се некои од случаите што Фактоје...

Владата одлучи професионалните возачи побрзо да добијат пасоши

Министерот за транспорт и врски денеска по владината седница се пофали дека владата донесе одлука за воспоставување на брза лента за издавање на патни документи за сите професионални возачи. Како...