fbpx
Таг: лекување

таг: лекување

Докторка од Скопје во тимот експерти формиран од Џо Бајден, бараат лек кој ќе ја намали смртноста од рак за 50 отсто

Д-р Татјана Колевска е онколог, хематолог и медицинска директорка која ја води националната онколошка програма на американската компанија „Каисер Перманенте“ во Калифорнија, што покрива грижа и лекување на повеќе од 12 милиони луѓе низ САД. Д-р Колевска, која инаку е родена во Скопје, води многу клинички студии што постојано истражуваат нови лекови за ракот. Неодамна беше гостинка во Белата...

Болничарката заразена со конго-кримска треска го прима лекот „Рибавирин“

Заболената болничарка со конго-кримска хеморагична треска од денеска го прима лекот „Рибавирин“, информираше денеска директорката на Инфективната клиника во Скопје, д-р Милена Стевановиќ. Лекот пристигна вчера, а се користи при тешки клинички слики на болеста. Хоспитализираната болничарка е во стабилна состојба и влегува во фаза во која се очекува крварење. Стевановиќ објасни дека целта на давањето на лекот е да...

Не е точно дека топлата вода лекува повеќе од 20 болести

Иако има некои бенефити од тоа да се биде адекватно хидриран,  не е научно докажано дека пиењето топла вода ќе излекува каква било болест, како ни сериозни здравствени состојби наведени во постот што го рецензираме. Кога тоа би било така, а не е, тогаш немаше да постојат тие дијагнози, ќе беа излечени, вели за Вистиномер доктор Лидија Чолакова -...

Нема докази дека фенбендазол лекува рак кај луѓето

Фенбендазол, лек за паразити кај кучињата, не е клинички тестиран кај луѓето. Агенцијата за храна и лекови (ФДА) и Европската агенција за лекови (ЕМА) го забрануваат фенбендазол за употреба кај луѓето. Тврдењата дека фенбендазол може да излечи рак се непоткрепени и може да ги доведат во опасност болните од канцер, доколку поверуваат и на своја рака го применуваат овој...

Нема докази дека витаминот Ц е лек за рак

Не постои ниту еден доказ ниту истражување, кое покажува дека витаминот Ц е лек за ракот. Од Мајо клиниката велат дека сè уште нема докази дека витаминот Ц сам може да излечи рак. Истражувачите проучуваат дали тој може да ја зголеми ефикасноста на другите третмани за рак, како што се хемотерапијата и терапијата со зрачење, или да ги намали...

Вистиномер: Нема лек за рак на простата кој функционира стопроцентно

Измамнички и невистинито е да се ветува дека ќе се излекува канцер на простата во сто проценти од случаите, oсобено без да се знае какви се параметрите на конкретниот пациент. Тоа едноставно  е далеку од вистината. Третманот на канцер на простата е хируршката интервенција, наречена радикална простатектомија, која може да се изведе на класичен начин, лапароскопски или со роботска...

Фајзер: Експериментална пилула против ковид-19 ги намалува смртните случаи и хоспитализациите за 90 отсто

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ денеска соопшти дека експерименталната пилула против ковид-19 што ја развива ги намалува за 90 отсто стапките на хоспитализација и смрт кај возрасните со висок ризик, јави АП. Во моментот голем број истражувачи низ светот се обидуваат да создадат пилула против ковид-19 што би можела да се пие како и други лекови, дома, и така да се ублажи...

Вистиномер: Квалитетот на лекувањето е само еден фактор од кој зависи смртноста од ковид

Една од многуте поенти во интервјуто со претставничката на СЗО, Кејти Смолвуд, каде таа вели дека со зголемувањето на бројот на пациенти во болниците опаѓа и квалитетот на болничка нега, бидејќи лекарите мора да се сосредоточат на поголем број пациенти, во рецензираниот напис се претставува како да е единствена причина за високата смртност од ковид во земјава. Меѓутоа, во...

Вистиномер: Не е точно дека Ивермектин предизвикува неплодност кај 85 проценти од мажите!

Врз база на стара и нерелeвантна студија, претставена како нова, на Фејсбук група е пласирана невистинита објава дека лекот Ивермектин предизвикува неплодност кај огромно мнозинство од машката популација, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на Фејсбук придружувана од текст, во кој што невистинито се тврди дека лекот Ивермектин предизвикува неплодност кај 85 проценти од мажите. Лекот Ивермектин...

Во земјава пристигна најсовремена терапија за лекување на пациенти со ковид-19

Денеска во земјава пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со ковид-19, моноклонална „коктел терапија“ со антитела од лековите „Казиривимаб" и „Имдевимаб" која што е одобрена за употреба од Европската агенција за лекови (ЕМА), информираат од Министерството за здравство. „Министерството за здравство по бројни преговори успеа да се приклучи кон Заеднички Договор за Рамковна спогодба на кој ексклузивно право...

Вкупно 90 пациенти болни од ковид-19 се лекуваат низ болниците во државата

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија и тоа 26 во Скопје и 64 во ковид центрите во земјава, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје и во земјава има хоспитализирано 10 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. „Во Скопје е примен еден пациенти и 9 во...

Во ковид-центрите низ државата се лекуваат 96 пациенти, има околу 460 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 96 и има околу 460 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 66 пациенти...

Вкупно се лекуваат 99 болни од ковид-19, има околу 550 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 99 и има околу 550 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 65 пациенти...

Низ болниците во земјава се лекуваат 141 ковид-пациенти и има околу 430 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 141 и има околу 430 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците во внатрешноста е пријавено дека се лекуваат вкупно 83 пациенти...

Вкупно 391 пациент се лекуваат во ковид-центрите низ државата, има околу 450 празни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 240 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, информираат од Министерство за здравство. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 391 и има околу 450...

Вкупно 536 пациенти се лекуваат низ ковид центрите во државата, има околу 870 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 329 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 536 и има околу 870 празни болнички кревети во ковид центрите. „По...

Вкупно се лекуваат 638 пациенти во ковид центрите низ државата, има околу 920 празни кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 638 и има околу 920 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола е хоспитализиран...

Македонско воено лице суспектно на јужноафриканскиот сој, од Африка вечерва ќе биде префрлено во Скопје

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска ја потврди информацијата дека доцна вечерва македонско воено лице, потполковник на Армијата на РСМ којшто учествува во Европската мисија во Централноафриканската Република, ќе биде донесен на лекување од оваа африканска земја на Инфективната клиника во Скопје. Станува збор за воено лице кое минатата недела било тестирано на ковид-19, и по препораки на медицинските експерти од...

Вкупно 883 пациенти се лекуваат во ковид центрите низ државата, има 847 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 499 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, a во Скопје 384. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 57 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19. Во болницата во Штип се...

Вкупно 1.147 суспектни и болни од ковид-19 се лекуваат низ болниците, има околу 740 празни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 674 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Вкупно 473 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани...

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...