fbpx
Таг: лекување

таг: лекување

Фајзер: Експериментална пилула против ковид-19 ги намалува смртните случаи и хоспитализациите за 90 отсто

Фармацевтскиот гигант „Фајзер“ денеска соопшти дека експерименталната пилула против ковид-19 што ја развива ги намалува за 90 отсто стапките на хоспитализација и смрт кај возрасните со висок ризик, јави АП. Во моментот голем број истражувачи низ светот се обидуваат да создадат пилула против ковид-19 што би можела да се пие како и други лекови, дома, и така да се ублажи...

Вистиномер: Квалитетот на лекувањето е само еден фактор од кој зависи смртноста од ковид

Една од многуте поенти во интервјуто со претставничката на СЗО, Кејти Смолвуд, каде таа вели дека со зголемувањето на бројот на пациенти во болниците опаѓа и квалитетот на болничка нега, бидејќи лекарите мора да се сосредоточат на поголем број пациенти, во рецензираниот напис се претставува како да е единствена причина за високата смртност од ковид во земјава. Меѓутоа, во...

Вистиномер: Не е точно дека Ивермектин предизвикува неплодност кај 85 проценти од мажите!

Врз база на стара и нерелeвантна студија, претставена како нова, на Фејсбук група е пласирана невистинита објава дека лекот Ивермектин предизвикува неплодност кај огромно мнозинство од машката популација, пишува „Вистиномер“. Текстот подолу го пренесуваме во целост:   Рецензираме објава на Фејсбук придружувана од текст, во кој што невистинито се тврди дека лекот Ивермектин предизвикува неплодност кај 85 проценти од мажите. Лекот Ивермектин...

Во земјава пристигна најсовремена терапија за лекување на пациенти со ковид-19

Денеска во земјава пристигна најсовремениот метод на терапија за пациенти заболени со ковид-19, моноклонална „коктел терапија“ со антитела од лековите „Казиривимаб" и „Имдевимаб" која што е одобрена за употреба од Европската агенција за лекови (ЕМА), информираат од Министерството за здравство. „Министерството за здравство по бројни преговори успеа да се приклучи кон Заеднички Договор за Рамковна спогодба на кој ексклузивно право...

Вкупно 90 пациенти болни од ковид-19 се лекуваат низ болниците во државата

Вкупно 90 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните одделенија и тоа 26 во Скопје и 64 во ковид центрите во земјава, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје и во земјава има хоспитализирано 10 нови пациенти поради компликации од корона вирусот. „Во Скопје е примен еден пациенти и 9 во...

Во ковид-центрите низ државата се лекуваат 96 пациенти, има околу 460 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 96 и има околу 460 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 66 пациенти...

Вкупно се лекуваат 99 болни од ковид-19, има околу 550 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 99 и има околу 550 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 65 пациенти...

Низ болниците во земјава се лекуваат 141 ковид-пациенти и има околу 430 празни болнички кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 141 и има околу 430 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците во внатрешноста е пријавено дека се лекуваат вкупно 83 пациенти...

Вкупно 391 пациент се лекуваат во ковид-центрите низ државата, има околу 450 празни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 240 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, информираат од Министерство за здравство. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 391 и има околу 450...

Вкупно 536 пациенти се лекуваат низ ковид центрите во државата, има околу 870 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 329 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 536 и има околу 870 празни болнички кревети во ковид центрите. „По...

Вкупно се лекуваат 638 пациенти во ковид центрите низ државата, има околу 920 празни кревети

Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на инфективните одделенија во главниот град и во болниците низ земјава е 638 и има околу 920 празни болнички кревети во ковид центрите, информираат од Министерство за здравство. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола е хоспитализиран...

Македонско воено лице суспектно на јужноафриканскиот сој, од Африка вечерва ќе биде префрлено во Скопје

Министерката за одбрана Радмила Шекеринска ја потврди информацијата дека доцна вечерва македонско воено лице, потполковник на Армијата на РСМ којшто учествува во Европската мисија во Централноафриканската Република, ќе биде донесен на лекување од оваа африканска земја на Инфективната клиника во Скопје. Станува збор за воено лице кое минатата недела било тестирано на ковид-19, и по препораки на медицинските експерти од...

Вкупно 883 пациенти се лекуваат во ковид центрите низ државата, има 847 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 499 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот, a во Скопје 384. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани 57 пациенти позитивни и суспектни на ковид-19. Во болницата во Штип се...

Вкупно 1.147 суспектни и болни од ковид-19 се лекуваат низ болниците, има околу 740 празни кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 674 пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот. Вкупно 473 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град. „По извештаите на болниците кои пристигнуваат во Министерството за здравство на дневна основа, во болницата во Битола се хоспитализирани...

Владата ги усвои законските измени со кои се ограничуваат профитите на приватните болници од ковид-19

vladina sednica, onlajn
Владата на 65. седница ги утврди измените и дополнувањата на Законот за здравствена заштита со кои, меѓу другото, Министерството за здравство добива дополнителни овластувања во услови на кризна состојба прогласена заради заштита на јавното здравје и прогласена епидемија или пандемија на заразна болест. Со овие измени, меѓу другото, владата предлага да биде во можност да ги ограничи цените за...

Лекувањето на ковид-пациенти во приватните болници да чини од 40.000 до 305.000 денари, предлага владата

Министерот за здравство Венко Филипче на неговиот фејсбук-профил информираше дека со измените на Законот за здравствена заштита се предлага цените во приватните болници да бидат изедначени со рефернтните цени утврдени од Фондот, односно дијагонстицирање и лекување на ковид пациенти да се движи од 40.000 до 305.000 денари. Предлогот денеска треба да се најде на владина седница. Филипче вчера информираше дека...

„Систина“ одбила, „Жан Митрeв“ изразил спремност да ги намали цените за ковид болните, рече Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче денеска изјави дека на средбата со приватните болници што се одржала вчера му било кажано од „Аџибадем Систина“ дека нема да ги намали цените за лекување на болните лица од ковид-19, додека „Жан Митрев“ изразиле подготвеност за вакво нешто и дека во текот на денешниот ден ќе потврдат дали ќе ги намалат цените за...

Хелсиншки ја повикува Владата да стави крај на профитерството на приватните болници врз ковид пациентите

Хелсиншки фото: ЕПСУ
По повод Светскиот ден на здравјето кој се одбележува денеска, Хелсиншкиот комитет за човекови права ја реафирмира реакција од стотина организации од ноември 2020 година, со која се бара ставање крај на профитерството на приватните здравствени установи во време на пандемија и се бара воспоставување на регулатива за плаќање според ценовникот на Фондот за здравствено осигурување. Хелсиншки, исто така,...

Вкупно 1.720 пациенти од ковид-19 се лекуваат по болниците, има околу 230 празни болнички кревети

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во болниците низ земјава е пријавено дека се лекуваат вкупно 1.021 пациенти позитивни и суспектни на коронавирусот, а вкупно 699 лица сомнителни и потврдени за ковид-19 се лекуваат на инфективните оддели во главниот град, информираат од Министерство за здравство. Вкупната бројка на пациенти позитивни и суспектни на корона вирусот кои се лекуваат на...

Барањата за помош за лекување од ковид-19 ја извади на виделина општинската (не)солидарност

Семејството на покојниот новинар и општински портпарол Драган Ристов од Општината Штип ќе добие само 3.000 денари помош, иако сметката за лекувањето во приватна болница е над 20.000 евра. Така вчера одлучи Советот на општина Штип и покрај тоа што некои од советниците најавија дека сами дополнително ќе донираат свои средства. Ристов почина на петти март, а неговото семејство...

Вистиномер: Нема докази дека на ова видео се прикажани починати лица од вакцина во Диселдорф

Самиот факт што смртта настапила после вакцинацијата, не докажува дека вакцината ја предизвикала смртта и тоа го наведуваат сите релевантни државни агенции чија задача е да собираат пријави за...